Świat

Świat

Nie "ukłonią" się już Wenecji

Dekret zabraniający wielkim statkom wycieczkowym podpływania do włoskich wysp, terenów chronionych i atrakcji turystycznych podpisali w czwartek ministrowie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego. Zakaz dotyczy m.in. w tym nabrzeża w historycznym centrum Wenecji.

Hiszpanie strzelają do zimy petardami

W hiszpańskiej Walencji rozpoczęto przepędzanie zimy. Punktualnie o godzinie 14:00 wystrzelono w niebo 155 kg prochu i tym samym rozpoczęto obchody Święta Ognia, które potrwa do 19 marca. Zakończy się masowym paleniem kukieł, co można porównać do słowiańskiego świeta topienia marzanny.

Zimowa cisza przerywana wystrzałami

Syryjska telewizja państwowa emituje zdjęcia dzielnicy oblężonego przez syryjski reżim Homs - Baba Amro, zasypanej śniegiem. Opustoszałe ulice, zrujnowane budynki, zimowa cisza i pojedyncze wystrzały tworzą razem złowrogi obraz.

150 ratowników, 2 helikoptery. Szukają narciarzy, których nie ma?

Lawina o szerokości 60 metrów zeszła niespodziewanie w szwajcarskim ośrodku narciarskim. W środę rozpoczęto akcję poszukiwawczą, podczas której nikogo nie odnaleziono. A doniesienia świadków są sprzeczne: jedni twierdzą, że widzieli jak żywioł porywa narciarzy, inni zapewniają, że nikogo na miejscu nie było.

"Irina" coraz silniejsza

Nasilający się tropikalny cyklon Irina przesuwa się nad wodami Kanału Mozambickiego. W najbliższych dniach może przynieść ulewy i silne wiatry i spowodować podtopienia na południowym wybrzeżu Mozambiku

Śnieżyce i najzimniejszy dzień roku w Izraelu

Obfite jak na Izrael opady śniegu i deszczu pojawiły się we wtorek w wielu częściach kraju. Śnieżyce doprowadziły do awarii prądu i utrudnień w ruchu drogowym i lotniczym. Synoptycy zapowiadają, że dziś Jerozolimę czeka najzimniejszy dzień w roku.

Wiśnie jeszcze nie zakwitną

Późne, jak na Japonię, opady śniegu zaskoczyły mieszkańców Tokio. Na drogach doszło do wielu kolizji, w których rannych zostało 117 osób.

Greenpeace napomina ze świętej góry Fuji

Na kilka dni przed rocznicą tragicznego tsunami w Japonii, aktywiści Greenpeace, w tym jeden Polak, wdrapali się na górę Fuji. Apelowali stamtąd do światowych przywódców o wycofanie się z energetyki jądrowej.

W Polsce roztopy, w Hiszpanii susza

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce pod koniec ubiegłego roku, wystąpiło zjawisko suszy hydrologicznej. W rejonie Galicji tak niski poziom wody zdarzył się dopiero drugi raz w ciągu ostatnich 50 lat.

Zima zaskoczyła Greków. I jeszcze potrwa

Greków mocno zaskoczył chłodny front atmosferyczny, który wdarł się do kraju we wtorek rano. Przyniósł intensywne opady śniegu i silny wiatr, paraliżujący transport na lądzie i wodzie.

Francuzi wycinają 42 tys. platanów. "To narodowa katastrofa"

42 tysiące platanów wzdłuż francuskiego Kanału Południowego idzie pod topór. Niektóre z nich liczą sobie nawet 200 lat. Zrozpaczeni Francuzi mówią wprost o "narodowej katastrofie". Spowodował ją "czarny rak" - grzyb przywieziony do Francji przez amerykańskich żołnierzy w 1945 roku.

Ogień strawił 70 domów, płoną hektary lasów

Dziesiątki hektarów lasów płoną na zachodzie Chile. Ogień trawi także domy - dotychczas spłonęło ich około 70. W regionie ogłoszono najwyższy, czerwony alarm pożarowy. Chilijczycy przypuszczają, że ogień został podłożony umyślnie.

2,5 tys. kontuzjowanych w ferie. 20 proc. więcej niż rok temu

- Podczas tegorocznych ferii na stokach narciarskich było o 20 proc. więcej wypadków niż rok temu - alarmują lekarze i ratownicy górscy. Od początku sezonu zimowego zakopiański szpital im. Chałubińskiego przyjął ponad 2,5 tys. kontuzjowanych narciarzy i snowboardzistów. Zakopiańska placówka w ciągu ostatnich sześciu tygodni zużyła ponad tonę gipsu.

W 10 dni od zimy do lata

17 lutego zima sparaliżowała Albanię - spadły 3 metry śniegu, a rząd ogłosił stan klęski żywiołowej. 27 lutego o zimie już nikt nie słyszał, a termometry pokazały nawet 20 st. C.

Zima przyszła dopiero w lutym. Powinna w październiku

Pierwszy śnieg zwyczajowo spada w stanie Dakota Północna w USA w październiku. W tym roku wyjątkowo go nie było i to aż do lutego. Kiedy w lutym wszyscy zaczęli przygotowywać się na nadejście wiosny - zima zaatakowała. Spadło ponad 20 cm.

Naukowcy alarmują: Pompeje w katastrofalnym stanie

Wykopaliska archeologiczne w Pompejach są zagrożone, nie ma ani minuty do stracenia, sytuacja jest dramatyczna - ostrzega włoskie obserwatorium ds. dziedzictwa kulturowego. Alarm podniosło ponownie po tym, gdy niedawno oderwał się tam tynk w Świątyni Jowisza.

Pożegnali zimę tańcem i blinami

Prawosławni rozpoczęli w poniedziałek Wielki Post. W przeddzień zdążyli się jednak nieźle zabawić i oddać wielkiemu obżarstwu. U naszych wschodnich sąsiadów właśnie zakończyła się Maslenica, tygodniowy cykl imprez związanych z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny. W czasie uroczystości na stołach królują tradycyjne bliny.

Panika na Tajwanie, 6 st. w skali Richtera

W niedzielę przed południem czasu lokalnego południowy Tajwan nawiedziło trzęsienie ziemi o sile ok. 6 st. w skali Richtera. Wstrząsy najsilniej odczuło 111 tysięcy obywateli wschodniego miasta Taitung.

Spłonęła stacja badawcza na Antarktydzie

Pożar wybuchł w należącej do Brazylii stacji badawczej Comandante Ferraz na Wyspie Króla Jerzego u wybrzeży Antarktydy. Ewakuowano ponad 40 osób. W akcji ratunkowej zginęło dwóch brazylijskich żołnierzy, jeden został ranny.

Błotny wulkan atrakcją turystyczną w Malezji

Wulkan znajdujący się w rezerwacie dzikich zwierząt Tabin w Malezji zamiast wyrzucać z siebie kłęby dymu i lawy, pluje... błotem. Ten niecodzienny fenomen przyciąga setki ciekawskich turystów i... setki głodnych zwierząt.

Syberia się trzęsie, pękają ściany

Na Syberii bardzo silnie zatrzęsła się ziemia. Epicentrum wstrząsów było ekstremalnie płytkie. W mieście Kyzył popękały ściany budynków, już osłabionych przez trzęsienie z końca grudnia ubiegłego roku.