Świat

Świat

Wagga Wagga ocalało. Inne miasta otoczone "śródlądowym morzem"

Australijskie Wagga Wagga przetrwało sądny wtorek. Przepływająca przez nie rzeka Murrumbidgee osiągnęła niższy poziom niż przewidywano i nie zniszczyła wałów przeciwpowodziowych. Mieszkańcy centrum wracają do swoich domów, ale w Nowej Południowej Walii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy. Woda może zalać kolejne miejscowości.

47 ofiar lawiny w Afganistanie. Wciąż szukają żywych

Bilans ofiar śmiertelnych lawiny, jaka zeszła na górską wioskę w północno-wschodnim Afganistanie wzrósł do 47 - poinformowały w środę władze. Ratownicy nadal przeczesują teren, mając nadzieję na odnalezienie żywych ludzi.

Zalane ulice i domy. Nawałnica na północy Francji

Ulewny deszcz i intensywny śnieg wywołał panikę w kilku miejscowościach prowincji Pas-de-Calais położonej na północy Francji. W ciągu kilkunastu minut ulice znalazły się pod wodą. Zdaniem synoptyków, w jeden dzień spadło tyle wody, ile zazwyczaj w miesiąc.

Inwazja obcych na Antarktydę

Obrzeża Antarktydy atakowane są przez obce rośliny i małe zwierzęta, donoszą naukowcy. Ubrania i buty turystów oraz badaczy wizytujących kontynent pokryte są nasionami. Biolodzy wiążą ich pojawienie się z ociepleniem klimatu.

Naziemne bocianie gniazda i nadzieja na młode

Blisko 80 bocianów, które spędziły zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, przygotowuje się do wylotu i samodzielnego życia. Kalekie osobniki rozpoczynają natomiast w ośrodku budowę gniazd.

Urodziły się, "żeby ocalić rodziców"

Obchodzą właśnie pierwsze urodziny. Dzieci, które - jak mówią rodzice - urodziły się, by ich uratować. Narodziny Haruse odciągnęły ojca z regionu, przez który przeszło śmiercionośne tsunami. Sakura dzień narodzin spędziła na dachu szpitala, ewakuowana wraz z rodzicami.

Puste i ciche - jedno z najbardziej skażonych miast w USA

Opuszczone domy, pozamykane sklepy i puste ulice - to nie filmowa dekoracja, ale miasto Picher w amerykańskim stanie Oklahoma. Prawie trzydzieści lat temu zostało ono uznane za jedno z najbardziej skażonych miejsc w USA. Przed trzema laty mieszkańcy zdecydowali się opuścić miasteczko. Swojej małej ojczyzny nie chciało opuścić tylko kilku z nich.

Trzęsienie ziemi w Nowym Delhi

Północne Indie, w tym stolicę kraju Nowe Delhi, nawiedziło w porze lunchu silne trzęsienie ziemi. Amerykańska agencja sejsmologiczna USGS podaje, że siła wstrząsu miała 5,1 st. w skali Richtera. Nie ma na razie doniesień o ofiarach śmiertelnych czy poważnych zniszczeniach, ale lokalne media podają, ze jest pięcioro rannych.

Zadrżała Argentyna z siłą 6,1 st. R

Rano lokalnego czasu zatrzęsła się ziemia w Argentynie. Siła wstrząsów wyniosła 6,1 st. R. Ponieważ hipocentrum znajdowało się głęboko pod ziemią, wstrząsy nie wyrządziły większych szkód.

Chmura pary i popiołów nad Etną

Pióropusz pary i popiołów pojawił się w niedzielę nad wierzchołkiem Etny. To efekt erupcji najbardziej aktywnego europejskiego wulkanu. Doszło do niej już trzeci raz w tym roku.

Lawa przegoniła ostatniego mieszkańca. "To jak pogrzeb"

Wulkan Kilauea na Hawajach wyrzuca roztopioną lawę. W sobotę zniszczyła ona ostatni dom w Royal Gardens, małej gminie leżącej po południowo-wschodniej stronie największej hawajskiej wyspy - Big Island. Jego właściciel, który mieszkał tam prawie 30 lat, myśli o wyprowadzce.

Oko w oko z tornadem. Nagrał je na stacji benzynowej

Środkowy wschód Stanów Zjednoczonych liczy ofiary i zniszczenia po przejściu roju tornad. Jednym z najbardziej poszkodowanych miejsc jest miejscowość Henryville w Indianie. To właśnie stamtąd pochodzi nagranie nadciągającej potężnej trąby powietrznej wykonane przez jednego z klientów stacji benzynowej. Takich wirów na przestrzeni kilku stanów przeszło ponad 30.

Lawina uwięziła narciarzy na wyciągu

Lawina śnieżna we francuskim kurorcie Saint-Francois-Longchamp uwięziła dziesiątki narciarzy na wyciągu. Wisząc w powietrzu na krzesełkach musieli czekać na helikopter z ratownikami. W wypadku nikt nie ucierpiał.

Kitesurfer uratowany. "Żywy"

"Jan Lisewski odnaleziony. Żywy. Dziękuję służbom ratunkowym i władzom Arabii Saudyjskiej" - napisał na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski. Polski kitesurfer Jan Lisewski zaginął w piątek podczas próby samotnego przepłynięcia Morza Czerownego na desce i od tamtej pory jego los pozostawał nieznany. Teraz Polak "jest transportowany do szpitala w miejscowości Duba" - poinformował tymczasem rzecznik MSZ, Marcin Bosacki.

Jeśli na narty, to na górę Olimp

Tatry, Sudety, Alpy - wszędzie tam jeszcze można do woli jeździć na nartach, ale jak się okazuje wyśmienite warunki panują też w leżącym na południu Europy Cyprze. W tym tygodniu wyspa przeżyła wręcz atak zimy.

Tornada zniszczyły środkowy wschód USA. Już 51 ofiar

Do 51 osób wzrosła liczba ofiar tornad, jakie w tym tygodniu przeszły nad stanami Indiana, Kentucky i Ohio w USA. Ratownicy nadal przeczesują gruzy w najbardziej zniszczonych miejscowościach. To prawdopodobnie nie koniec wichur - w niektórych stanach wciąż obowiązuje alarm pogodowy.

Będą szukać polskiego kitesurfera nawet w nocy

Służby Arabii Saudyjskiej oświadczyły, że poszukiwania Jana Lisewskiego, który chciał samotnie pokonać Morze Czerwone na desce kitesurfingowej nie zostaną przerwane i będą prowadzone także nocą - poinformował PAP konsul RP w Rijadzie Igor Kaczmarczyk. Lisewski najpierw dwukrotnie nadał sygnał "CHECK IN/OK", ale potem znów wysłał wezwanie o pomoc. Przed godz. 19 nadszedł kolejny sygnał SOS.

Zniszczone domy, cudem uratowany żeglarz

Potężne wichury i intensywnie padający deszcz spustoszyły w sobotę nowozelandzką Wyspę Północną. O tym, jak silnie wiało, przekonali się nie tylko ci, których domy zostały zniszczone, lecz także pewien pływający po Morzu Tasmańskim żeglarz.

BP wypłaci 7,8 mld dolarów odszkodowań amerykańskim rybakom

Koncern energetyczny BP zawarł ugodę z komitetem reprezentującym największą z grup osób, które domagają się odszkodowań za skutki katastrofalnego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej w 2010 roku. Ale pozostają jeszcze roszczenia władz federalnych i stanowych.

Oceany kwaśnieją w zastraszającym tempie. Mogą zagrozić morskiej faunie

Oceany ulegają zakwaszaniu prawdopodobnie w najszybszym tempie w ciągu ostatnich 300 mln lat - alarmują naukowcy. Zmiany są bardziej gwałtowne, niż te, do których doszło podczas trwającego 5 tys. lat Paleoceńsko-Eoceńskiego Maksimum Termicznego 56 mln lat temu. Zbyt kwaśne wody to zagrożenie dla wielu morskich organizmów.

Tysiące zwierząt i tony chemikaliów uwięzione na Dunaju

Dramatyczna sytuacja na Dunaju. W pobliżu miejscowości Braila w Rumunii kra lodowa zablokowała dwie barki. Na jednej znajdowało się 3 tys. ton pestycydów, na drugiej, płynącej pod flagą Tanzanii, jest zamkniętych 5 tys. zwierząt. Istnieje duże ryzyko, że lód zacznie się poruszać i je wywróci. W pośpiechu trwa rozładowywanie statku z chemikaliami.

Grad wielkości piłek golfowych. Po nim tornada?

Trudne warunki pogodowe, które mogą zwiastować niszczycielskie tornada, od piątkowego poranka dają się we znaki mieszkańcom południa Missouri i doliny rzeki Tennessee. Spadł tam m.in. grad wielkości piłek golfowych.