Świat

Świat

Śmigłowiec uratował turystów ze schroniska. Zachodnia Austria pod śniegiem

Dwa dni musiało czekać pół setki turystów uwięzionych w schronisku na zachodzie Austrii. Z 1744 metrów zabrał ich wojskowy śmigłowiec. Po ataku śnieżyc wiele miejscowości w zachodniej Austrii zostało odciętych od świata. Lokalnie spadło ponad metr śniegu. Ciężko jeździło się też po drugiej stronie Alp - w Bawarii.

Kaszmir w śniegu. Zamarzły ujęcia wody

Kiedy wielu Polaków narzeka na brak śniegu, mieszkańcy indyjskiego stanu Kaszmir mają go aż nadto. Kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna w tej części Azji to rzadkość.

Dramat w Brazylii: kolejne miasta pod wodą

Coraz więcej miast w Brazylii ogłasza stan wyjątkowy z powodu powodzi. Mimo ogłoszonej ewakuacji w stanie Rio de Janeiro, wielu mieszkańców odmówiło opuszczenia swoich domów. Jest już 12 ofiar śmiertelnych.

Trzęsienia wywołane wydobyciem gazu?

Seria trzęsień ziemi, które w zeszłym roku wystąpiły w stanach Ohio i Arkansas, regionach o małej aktywności sejsmicznej, może być związana z eksploatacją gazu łupkowego - uważają naukowcy.

Nieprzejezdne drogi, tysiące domów bez prądu

Kolejny dzień śnieżyce i wichury dały się we znaki naszym południowym sąsiadom. Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, a śnieg zablokował drogi i szlaki kolejowe na Słowacji i w Czechach. Nieprzejezdne jest czesko-polskie przejście graniczne Harrachov-Jakuszyce. Tysiące ludzi nie mają prądu.

Śnieżyca zatrzymała Dakar. Odwołano etap

W Polsce dopiero zaczęło sypać śniegiem, tymczasem śnieżyce szalejące w Andach zmusiły organizatorów rajdu Dakar do odwołania piątkowego etapu. Zawodnicy góry poknają w konwoju.

Rio tonie. Woda przerwała zaporę

Pięć dzielnic Rio de Janeiro znalazło się pod wodą, gdy wezbrana woda przerwała zaporę w pobliżu miasta. Południowa Brazylia zmaga się z lawinami błotnymi i powodziami po ulewnych deszczach. Zginęło co najmniej osiem osób, ponad 13 tysięcy zostało ewakuowanych.

Śnieżny paraliż w Bawarii, wichury na północy

Drzewa przewracające się na samochody, pozrywane dachy, zamiecie śnieżne i obfite deszcze – nad Niemcy w środę nasunął się kolejny niż. Andrea wciąż pustoszy cały kraj, a przede wszystkim Bawarię, gdzie zamiecie śnieżne paraliżują komunikację drogową.

Niemiecki superwulkan nie śpi

Przypomina o sobie leżący około 800 km od Wrocławia superwulkan Laacher. Drzemiący pod powierzchnią jeziora wulkan zaczął uwalniać dwutlenek węgla. Zwykle wybucha co 10-12 tys. lat, tymczasem ostatnia erupcja miała miejsce niemal 13 tys. lat temu.

Etna wybucha. Mogą być utrudnienia w lotach

Chmura gorącego popiołu wydobyła się w czwartek ze szczytu wulkanu Etna, położonego w pobliżu włoskiego miasta Katania. Instytut Geofizyki i Wulkanologii w Katanii informuje, że zaobserwowano również lawę wypływającą z południowo-wschodniego krateru.

Śnieżyce i wichury na północy Czech, zamknięte przejścia z Polską

Silne śnieżyce i wichury od nocy szaleją na północy Czech. Z powodu utrudnień pogodowych w czwartek zamknięte zostały czesko-polskie przejścia graniczne w Harrachovie i Nachodzie. Oprócz śniegu i lodu drogi zalegają połamane drzewa. W całym kraju straż pożarna wciąż informuje o wyciąganych z zasp tirach.

Holandia walczy z wiatrem i wodą

Holenderskie władze rozpoczęły w czwartek ewakuację ok. 100 mieszkańców nisko położonej miejscowości w północnej części kraju, gdy ulewy i wichura zagroziły przerwaniem wałów ochronnych. W kraju doszło do licznych podtopień, zagrożone jest m.in. muzeum w Groningen.

Co najmniej 25 ofiar osunięcia ziemi

W wyniku osunięcia ziemi na południu Filipin zginęło co najmniej 25 osób, a ponad 100 uznano za zaginione - podały w czwartek lokalne władze.

Śmiercionośne ulewy w Brazylii

Rośnie liczba ofiar osunięć ziemi w Brazylii. Dzień później władze podały, że zginęło co najmniej sześć osób, a jedna jest poszukiwana. Powodem osunięć były ulewne deszcze. W niektórych rejonach w ciągu 48 godzin spadło tyle deszczu, co zwykle w miesiąc.

Skalna lawina wielkości wioski

Ogromna skalna lawina zeszła spod szczytu Piz Cengalo w szwajcarskich Alpach. Według szacunków w 1500-metrową przepaść runęła ilość skał objętościowo odpowiadająca 4 tys. domków jednorodzinnych.

Ofiary, ranni, tysiące bez prądu. Wichury w Europie

Kilka ofiar, w tym dwie śmiertelne, zebrał do tej pory huraganowy wiatr towarzyszący głębokiemu niżowi o nazwie Ulli. W Wielkiej Brytanii wiało z prędkością nawet 164 km/h, silnie wiało też w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii. Wichury spowodowały spore utrudnienia komunikacyjne - zamknięto kilka lotnisk, odwołano przeprawy promowe przez kanał La Manche, a powywracane drzewa spowodowały chaos na drogach.

Ulli szaleje nad Skandynawią. Wiatr do 90 km/h

Niż Ulli najpierw spustoszył Wielką Brytanię, Francję, Belgię i Niemcy, a następnie przez Danię uderzył w Norwegię i Szwecję. Chociaż zjawisko już zdecydowanie osłabło, wciąż niesie ze sobą podmuchy wiatru o prędkości 90 km/h.

Trzy lawiny, trzy ofiary śmiertelne

Trzy niezależne od siebie lawiny śnieżne spowodowały śmierć trzech mężczyzn w amerykańskim stanie Montana. Jeden poruszał się na nartach, dwóch na skuterach śnieżnych. Do wypadków doszło w sobotę i w niedzielę.

Surfer przeżył atak rekina

We wtorek na jednej z australijskich plaż rekin "o długości deski" zaatakował surfera. 28-letni mężczyzna przeżył, ale odniósł kilka ran ciętych i jedną kłutą.

Tak wiało na Wyspach Brytyjskich

Na północy Europy warunki pogodowe we wtorek znacznie się pogorszą. Głęboki niż znad Atlantyku przyniesie ze sobą wiatry sięgające w porywach 130 km/h, a także śnieżyce i ulewny deszcz.

Australia: najcieplejszy początek roku od 100 lat

To najcieplejszy początek roku na południu Australii od 100 lat. W niektórych miejscach wysokość temperatury przekracza 40 st. Celsjusza. Władze ostrzegają przed pożarami i wydają zakazy samodzielnego rozpalania ognia.

Śnieżne harce na stadionie narodowym

Na terenie Ptasiego Gniazda, chińskiego stadionu narodowego, leży mnóstwo białego puchu. Śnieg, choć sztuczny, sprawił ogromną radość obywatelom Pekinu. Wielu z nich beztrosko oddaje się "białemu szaleństwu".