Świat

Świat

Powódź zalała kopalnię. Ratują górników

Ratownicy próbują wydostać dziewięciu górników z zalanej kopalni w północno-wschodniej prowincji Chin, Shanxi. Powódź wdarła się tam niespodziewanie w nocy, nie dając pracującym pod ziemią szansy na ucieczkę.

Etna budzi się co 12 dni

Słynny włoski wulkan - znajdująca się na Sycylii Etna - wybuchł w czwartek po raz szósty w tym roku. Z wnętrza wulkanu wydobyły się strumienie ciemnoczerwonej lawy i szarego popiołu. Niesamowite widowisko natury jest na szczęście niegroźne.

Sezon burzowy na Wyspach rozpoczęty

Sezon burzowy w Wielkiej Brytanii rozpoczęty. Dni są coraz dłuższe, ziemia nagrzewa się coraz bardziej, a to kończy się wieczorami wyładowaniami atmosferycznymi. Zdjęcia chmur burzowych z Bournemouth, miasta położonego na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii przesłał Reporter24.

Brytyjski prąd z islandzkich wulkanów

Islandzkie wulkany mogą już wkrótce zasilić energią brytyjskie domy. Rozmowy w sprawie tego innowacyjnego projektu trwają i zostaną sfinalizowane prawdopodobnie w maju. A to nie koniec nowatorskich rozwiązań. W planach jest też zasilane za pomocą energii słonecznej i wiatrowej z Holandii i Francji.

Zaczęło się od tuby, pozostały gruzy

Najpierw z chmur formuje się tuba. Z dala od ziemi powietrze w niej wiruje, powoli tworząc lej. Kiedy zetknie się ze szczytem cumulonimbusa i dotknie ziemi, powstanie tornado. Co zostanie po nim, zobaczycie na powyższym filmie.

Meksyk drży niemal bez przerwy. Cztery silne trzęsienia w miesiąc

Czwarte w ciągu miesiąca i drugie w ciągu doby silne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk. Wstrząs o sile 6,9 st. w skali Richtera wystąpił w czwartek na ranem w Zatoce Kalifornijskiej. Wcześniej w nocy ziemia zatrzęsła się z siłą 6,5 stopni stanie Michoacan na zachodzie Meksyku. Było je czuć nawet w stolicy kraju. Również w środę silne trzęsienie wystąpiło w Indonezji, a mocniej poruszyła się też ziemia w Oregonie w USA.

"Nie każde trzęsienie ziemi generuje tsunami"

Alarm przed tsunami ogłoszono w środę w wielu azjatyckich państwach leżących w zasięgu trzęsienia ziemi pod dnem Oceanu Indyjskiego. Zadziałał specjalny system wczesnego ostrzegania rozbudowany po tragicznym tsunami z 2004 roku. Tym razem na szczęście wysoka fala nie przyszła. - Nie każde trzęsienie ziemi generuje tsunami - wyjaśnia Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytu Geologicznego.

Grad padał cały dzień. Kilkanaście centymetrów lodu na ulicach

Niemal cały dzień trwała gradowa burza, jaka rozpętała się we wtorek nad południowo-zachodnimi Chinami. Gdy opady ustały mieszkańcy wzięli się za sprzątanie kilkudziesięciocentymetrowej warstwy lodu. Kule, których średnica wynosiła nawet 3,5 cm, raniły 25 osób, w tym dwie - poważnie.

Ulice opustoszały, ludzie chronili się na dachach

- Ulice w ciągu 40 minut od ogłoszenia alarmu opustoszały. Jest cisza przed burzą. Ludzie po prostu czekają. Wszystko jest pozamykane - relacjonował sytuację na wyspie Phuket w Tajlandii w TVN24 Janusz Urbanowski. Polski turysta, podobnie jak tysiące ludzi w regionie, chronił się przed falą tsunami, która być może dotrze do brzegów Oceanu Indyjskiego. Po trzęsieniu ziemi o sile 8,6 st. w skali Richtera 500 km na zachód od wybrzeży Sumatry wiele państw wydało ostrzeżenia przed falą, później zostały one odwołane.

Metrowe fale dotarły do Sumatry. Znoszą alarmy przed tsunami

Po południu polskiego czasu Amerykańskie Centrum Ostrzegania przed Tsunami odwołało na całym regionie Oceanu Indyjskiego ostrzeżenie przed tsunami. Spodziewano się go po tym, jak region nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,6 stopnia w skali Richtera, a po nim wstrząsy wtórne o sile nawet 8,8. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Indyjskim na zachód od prowincji Aceh na Sumatrze - tej samej, którą potężnie dotknęło tsunami w 2004 roku.

Amerykański sen Wietnamczyka. Kupił miasteczko na Dzikim Zachodzie

900 tys. dolarów kosztowało anonimowego Wietnamczyka spełnienie jego marzenia, czyli kupienie miejscowości w Stanach Zjednoczonych. Za tę kwotę po trwającej 11 minut aukcji internetowej został właścicielem miejscowości Buford w stanie Wyoming. Do tej pory w miejscowości żył tylko jeden mieszkaniec.

Susza wyłączyła fontanny na Trafalgar Square

Słynne fontanny na Trafalgar Square zostały wyłączone pięć dni po wprowadzeniu na Wyspach oficjalnego zakazu marnowania wody tzw. "hosepipe ban". Zakaz obowiązuje na skutek największej od 20 lat suszy. Powoli wysychają miejskie parki i przydomowe ogródki.

Włosi nie przejmują się nawrotem zimy

W kilku regionach Włoch tegoroczne Święta Wielkanocne są najzimniejsze od wielu lat. Śnieg spadł w Abruzji, Umbrii i w Toskanii. Biały puch leży również na Wezuwiuszu i w Kalabrii na południu kraju.

Wojsko pod 25-metrową warstwą śniegu

W niedzielę nadal trwały poszukiwania 124 pakistańskich żołnierzy i 11 osób cywilnego personelu, których w sobotę zasypała lawina w bazie na lodowcu Siaczen. W 40 godzin po zejściu lawiny nadal nie odnaleziono ofiar - podała pakistańska armia.

Pompeje uratowane. Pomogli gladiatorzy

Szeroki strumień pieniędzy popłynie na ratowanie sypiących się Pompei. Unia Europejska właśnie zatwierdziła plan ratowania tego zabytkowego miasta zniszczonego w 79 roku przez wybuch Wezuwiusza. Wartość projektu opiewa na kwotę 105 mln euro.

Przez suszę "wściekają się" zwierzęta

To susza stoi za 30-procentowym wzrostem liczby dzikich zwierząt zarażonych wścieklizną w amerykańskim stanie Teksas. Wirus łatwo rozprzestrzenia się wśród zwierząt, które tłoczą się u wodopojów.

135 osób pod lawiną-gigantem

Co najmniej 124 pakistańskich żołnierzy i 11 osób cywilnego personelu zostało w sobotę uwięzionych przez lawinę, która zeszła na bazę wojskową na lodowcu Siaczen. Nie odnaleziono rannych ani zabitych, a akcja ratunkowa została zawieszona do niedzieli.

Chiny kończą budowę "sztucznego słońca". Zastąpią nim wszelkie elektrownie?

Chińczycy kończą budowę swojego "sztucznego słońca", czyli reaktora służącego do przeprowadzania kontrolowanych reakcji termojądrowych. Jeśli wszystko pójdzie po myśli badaczy, już w kwietniu ukończone zostanie urządzenie, który wspomoże tworzenie potężnej maszyny wytwarzającej energię bez zanieczyszczania środowiska.

"Czekają, aż nasze dzieci utoną?"

Gigantyczny deszcz zalewa peruwiańskie miasto Chosico, tzw. "Bramę do Andów". Mieszkańcy są przerażeni. W walce z żywiołem, który pochłonął dwie ofiary śmiertelne, nie pomaga im ani policja, ani Obrona Cywilna.

Dziś Światowy Dzień Zdrowia

Na sobotę przypada Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku organizatorzy chcą skupić się na starszej części naszej populacji i jej problemach zdrowotnych. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zwracają przede wszystkim uwagę na Indie, gdzie osób starszych będzie wkrótce więcej niż dzieci poniżej piątego roku życia.

Trzy lata po trzęsieniu L'Aquila wciąż leży w gruzach

Marsz z pochodniami upamiętnił trzecią rocznicę trzęsienia ziemi w L'Aquili w środkowych Włoszech. W uroczystościach, które odbyły się przed świtem, wzięło udział dziesięć tysięcy osób. Uczestnicy marszu z pochodniami zatrzymali się w ciszy o godz. 3.32, kiedy doszło do wstrząsu.

Amerykanie zatopili ogniem z dział statek widmo

Amerykańska Straż Przybrzeżna posłała na dno porwany przez tsunami japoński kuter rybacki, który po roku dryfowania po Pacyfiku znalazł się u wybrzeża Ameryki Północnej. "Rykoun Maru" stał się zagrożeniem dla żeglugi i w nocy naszego czasu został ostrzelany z dział.