Świat

Świat

Załamanie pogody w Wielkiej Brytanii

Orografia i położenie geograficzne Szkocji (w północnej części Wielkiej Brytanii) sprzyjają wytrącaniu się opadów przynoszonych przez wilgotne masy atlantyckie.

W Holandii wiało nawet 100 km/h

U wybrzeży Holandii wiał w środę wiatr o prędkości 100 km/godz. Wysokie fale nie tylko robiły wrażenie na spacerujących mieszkańcach, co odważniejsi postanowili uprawiać modny wśród amatorów sportów wodnych kite surfing.

Znikło 25 proc. lodowców w Alpach

Jak wynika z badań naukowców przedstawionych na jesiennej konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), powierzchnia lodowców w Alpach Francuskich zmniejszyła się w latach 1970-2010 o około 25-26 procent, co ma być ich zdaniem oznaką ocieplania się klimatu.

We Francji można poszusować. Północne Włochy: wciąż "wiosna"

Śnieg padający w Alpach Francuskich daje szansę na rychłe otwarcie sezonu narciarskiego. Ostatnie opady wyniosły tam 30 centymetrów. Meteorolodzy zapowiadają, że więcej białego puchu spadnie już w czwartek. Po włoskiej stronie gór niemal wszędzie panuje poważny kryzys śniegowy, a jeździć na nartach można tylko w nielicznych miejscach. Stoki zamieniane są na trasy wycieczkowe, a wyciągami krzesełkowymi można podróżować za darmo.

Powódź na spalonej ziemi. 15 ofiar

Kenia, do tej pory nękana przez najgorszą suszę od dziesięcioleci, od końca listopada cierpi na skutek silnych opadów deszczu. Powódź zabiła już 15 osób na zachodzie kraju.

Król się bawi. Mieszkańcy toną

W Tajlandii trwają huczne obchody 84. urodzin króla Bhumibola Adulyadeja, ale duża część kraju walczy nadal z powodzią. Władze poinformowały, że tereny kilkunastu prowincji nadal znajdują się pod wodą.

Smog w Pekinie sparaliżował komunikację

Setki odwołanych lotów i wstrzymany ruch na autostradach to skutki utrzymującego się od niedzieli wieczorem smogu nad Pekinem. Widoczność nad stolicą Chin w następnych dniach ma spaść do 500 metrów.

Grudniowy rekord ciepła. 22 st. Celsjusza

W poniedziałek 5 grudnia termometry w Wielkim Tyrnowie w środkowej Bułgarii pokazały 22,6 st. C. Podobne wartości notowały inne miasta tego bałkańskiego kraju.

U naszych zachodnich sąsiadów już biało

Mieszkańców środkowych i południowych Niemiec przywitał o poranku śnieg. W kotlinach zdążył się już roztopić, ale na szczytach biały puch utrzyma się nawet kilka dni. U nas popada już we wtorek.

W Szkocji biało. Czy to już zima?

Poniedziałkowy poranek przywitał mieszkańców Szkocji intensywnymi opadami śniegu. -- W ciągu kilku godzin spadło go do 15 cm - napisał na Reporter 24, który nadesłał zdjęcia. - To jeszcze nie zima, ale pośnieży tam jeszcze jutro - powiedział synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski.

Gamalama wybuchł w Pierścieniu Ognia

Wybuchł wulkan Gamalama znajdujący się na wyspie Ternate we wschodniej części Indonezji. Erupcja zmusiła kilka tysięcy osób do ucieczki na inny ląd.

W Kornwalii zatrzęsła się ziemia

W nocy z soboty na niedzielę w rejonie Kornwalii zatrzęsła się ziemia. Wstrząs miał siłę 2,2 stopni w skali Richtera. I było jednym z jedenastu słabych trzęsień w ciągu ostanich 50 dni na terenie Wielkiej Brytanii.

"Susza śnieżna" ogarnęła Chicago

W Chicago nadal nie ma śniegu i - podobnie jak w Polsce - jest to stan niezwykły. Według synoptyków może się to jednak zmienić w przyszłym tygodniu. Jeśli mimo wszystko śnieg się nie pojawi, to pobity może zostać rekord z 1965 roku, kiedy to spadł dopiero 16 grudnia.

Niemcy: największa ewakuacja od czasów II Wojny Światowej

Trwa ostatni etap ewakuacji niemal połowy Koblencji. 45 tysięcy mieszkańców tego niemieckiego miasta musi do godz. 9.00 opuścić strefę zagrożenia, w środku której leży niemal 2-tonowa aliancka bomba z czasów II Wojny Światowej, znaleziona w sobotę. Rozbrajanie ładunku ma potrwać do popołudnia.

Zalana Australia na zdjęciach satelitarnych

Od listopada, za sprawą powodzi, mieszkańcy australijskiej Nowej Południowej Walii są odcięci od świata. Niebezpieczeństwo, że rzeki Namoi i Barwon wyleją, wciąż istnieje. Na zdjęciach satelitarnych NASA widać jak zmieniła się sytuacja w Australii na przestrzeni zaledwie pięciu dni.

Sonda zamiast badać Marsa, runie na Ziemię

Sonda marsjańska Fobos-Grunt nie zbada powierzchni Marsa. Europejska Agencja Kosmiczna zaprzestała dalszych prób nawiązania z nią kontaktu po tym, jak zamilkła i nie reaguje na sygnały z Ziemi.

Katla bliska erupcji. Skutki mogą być globalne

Pod jednym z największych lodowców Islandii, Mýrdalsjökull, pojawiły się oznaki nieuchronnego wybuchu znajdującego się pod nim wulkanu. Katla może spowodować jedną z najpotężniejszych erupcji od ponad 100 lat.

220 km/h. Diabelski wiatr w Mieście Aniołów

Wiatr Santa Ana, szalał w Kalifornii z siłą huraganu. Zrywał linie energetyczne i łamał drzewa, albo nawet wyrywał je z korzeniami. Najbardziej ucierpiały miasta Los Angeles i Pasadena. 300 tysięcy osób nie miało prądu.

Wyschło 70 procent Meksyku

70 proc. powierzchni Meksyku zmaga się z suszą. Mieszkańcy, zwłaszcza północnych regionów, każdego dnia walczą o przetrwanie. Woda starcza tylko do picia. Rolnictwo kraju jest w poważnych tarapatach.