Świat

Świat

Tych, którzy jeszcze kilka tygodni temu wypoczywali w Chorwacji, może zaskoczyć wiadomość o grubym śniegu, który w czwartek pokrył ziemię w chorwackim Górskim Kotarze. Sparaliżował drogi i autostrady w północnej części kraju.

Rzymianie po południu rozpoczęli wielkie sprzątanie po nagłej powodzi, która nawiedziła w czwartek Wieczne Miasto. Krótkotrwała, ale bardzo intenswna nawałnica, która przeszła rano nad stolicą Włoch, spowodowała śmierć jednej osoby, lokalne podtopienia i chaos komunikacujny na zalanych ulicach.

W najtragiczniejszej od lat powodzi w Tajlandii woda pochłonęła setki ludzkich istnień. Ofiarami kataklizmu są jednak nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Nie wiadomo ile tysięcy zwierząt utonęło, zdechło z głodu czy wycieńczenia.

Październik w Nowym Jorku jak dotąd był pogodny, na niebie nie brakowało słońca. W środę jednak nad miasto nadciągnął front, przynoszący obfite opady. Klimatyczne zdjęcia metropolii skąpanej w deszczu przesłał nam Reporter 24 Piotr_Sobilo.

We wschodniej Szwajcarii spadł świeży śnieg. Sytuacja pogodowa nie jest jednak tak trudna, jak w Austrii. Tyrol, Karyntia i Styria pokryte są zaspami. Meteorolodzy nie nastrajają optymistycznie kierowców - w Alpach w piątek też popada.

Ulice Rzymu pogrążyły się w chaosie po tym, jak rano przez miasto przeszła nawałnica. Sytuację w stolicy Włoch można określić mianem krytycznej. Przez kilka godzin nie kursowało metro, doszło też do paraliżu komunikacyjnego na zalanych ulicach i rzymskiej obwodnicy. Na niżej położonych ulicach woda sięgała do okien samochodów.

Jedna ofiara śmiertelna, wiele osób uratowanych z zalanych samochodów i gigantyczny chaos komunikacyjny - to bilans burzy, która przeszła w czwartek rano nad Rzymem i okolicami. I spowodowała prawdziwą powódź. Na przedmieściach włoskiej stolicy w zalanej suterenie utonął mężczyzna.

Zwiększona śmiertelności pszczół zagraża produkcji żywności i stabilności środowiska w Unii Europejskiej. Bruksela przyjęła raport wzywający władze UE i rządy do zwiększenia wysiłków i nakładów na rzecz ochrony pszczół - informuje "Puls Biznesu".

Na czwartek synoptycy TVN Meteo zapowiadają opady śniegu w Karpatach. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów biały puch zalega na szczytach już od środy. Białe szaleństwo trwa - na razie tylko w postaci bitwy na śnieżki.

Co najmniej 103 osoby poniosły śmierć w krajach Ameryki Środkowej w rezultacie ulewnych deszczów i wywołanych przez nie powodzi - poinformowały w środę władze. Woda zniszczyła liczne mosty i drogi oraz zalała znaczne obszary pól uprawnych.

Może i Stanom Zjednoczonym udało się umieścić pierwszego człowieka na Księżycu, ale to rosyjscy naukowcy i badacze chcą postawić na nim swoje kolonie. Pierwsza baza mogłaby powstać w ciągu 20 lat.

Jak w kraju ogarniętym przez powódź ratować swój dobytek? Odpowiedź może wydawać się absurdalna - przenieść go na most. W Tajlandii są one - razem z wiaduktami, estakadami i wyżej położonymi drogami - szczelnie zastawione samochodami, które udało się wywieźć przed wielką wodą.

Powódź zalewająca od dwóch i pół miesiąca Tajlandię nie oszczędziła fabryki Honda Motor w prowincji Ayutthaya. Na jej parkingu znajdują się tysiące podtopionych samochodów. Na zdjęciach widać, że udało się uratować jedynie niewielką ich część, przetransportowaną na estakadę wzniesioną ponad pozostałymi drogami.

Powódź zastała w Tajlandii Polkę, która uczy tam języka angielskiego. @Anna skontaktowała się z Kontaktem 24 i przesłała swoją relację. - Woda zniszczyła prawie całe miasto. Można poruszać się wyłącznie łódkami. Nawet mosty są pod wodą - w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 mówi internautka. - Ponad 20 z 76 prowincji w Tajlandii znajduje się pod wodą - dodaje.

Ukraiński parlament unieważnił we wtorek swą wrześniową uchwałę i postanowił przywrócić zmianę czasu na letni i zimowy. Za powrotem do zmiany czasu głosowało 295 z 349 deputowanych, obecnych na sali obrad. Zmiana czasu, podobnie jak w Polsce, już w niedzielę 30 października.

Milion worków z piaskiem nie wytrzymało naporu wody, mknącej w kierunku centrum Bangkoku, stolicy Tajlandii. Kraj od końca lipca zmaga się z rekordową powodzią. Na skutek silnych monsunowych opadów deszczu zginęło już ponad 300 osób. Wiele miast, w tym słynąca z buddyjskich świątyń Ayutthaya, zostało całkowicie zalanych.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak ciepły i słoneczny jest październik w Wielkiej Brytani. Jednak wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć. Według lokalnych mediów śnieg we wtorek spadł na północy Wielkiej Brytanii. Synoptycy portalu accuweather.com zapowiadają, że opady w najbliższym czasie zintensyfikują się, a temperatura może spać nawet do -4 st. C.

Mieszkańcy El Hierro zauważyli na wodzie ogromne bańki gazów wulkanicznych, które wydobywają się na powierzchnię oceanu. Według specjalistów jest to pierwszy etap tworzenia się nowej wyspy w archipelagu kanaryjskim. Zobacz zdjęcia wiru utworzonego wskutek erupcji.