Świat

Świat

Deszcz sparaliżował północną Hiszpanię

Burze, ulewne deszcze i silny wiatr od wtorku dokuczają katalońskiej prowincji Girona na północnym wschodzie Hiszpanii. Fale na wybrzeżu dochodzą do 3,5 metra. W środę odwołano zajęcia szkolne, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego. Woda zalewa lokalne drogi.

W Europie susza. Rzeki wysychają

Europa zmaga się z suszą. W Holandii w listopadzie spadło tylko ok. 4 litrów na metr kwadratowy deszczu, choć norma dla tego miesiąca wynosi 90. Wielu z nas cieszy się, że jesień jest pogodna i nie tęskni za deszczem, nie zdając sobie sprawy z tego, że w Polsce też panuje susza.

Z autostrady została wielka dziura

Intensywnie padający deszcz doprowadził do zawalenia się dużego odcinka drogi w amerykańskim stanie Kalifornia. Pęknięcie ciągle się powiększa, dlatego lokalne władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zawodzą samoloty i samochody. Holandia w gęstej mgle

Gęsta, ograniczająca widoczność mgła utrudnia ruch w Holandii. Zarówno drogowy, jak i lotniczy. Zniechęceni staniem w korkach Holendrzy przesiadają się w pociągi, a podróżni przebywający na lotniskach musza liczyć się z tym, że loty się nie odbędą.

Kapsuła wylądowała w szczerym polu

- Rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz TMA-02M, z trzema astronautami na pokładzie, bezpiecznie wylądowała we wtorek rano na wyznaczonym rejonie w Kazachstanie - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

Dunaj wysycha. Najmniej wody od 60 lat

Poziom wód Dunaju na bułgarskim odcinku jest najniższy od 60 lat. Winna jest susza utrzymująca się na tym terytorium od pół roku. Oznacza to problemy z żeglugą śródlądową.

Powietrze nigdy nie było tak brudne

Gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia jest w atmosferze coraz więcej. - Ich ilość pobiła w 2010 r. kolejny rekord, przekraczając poziom z najczarniejszych prognoz naukowców - podała w poniedziałek działająca przy ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Ulewy zniszczyły hiszpańską wioskę

Co najmniej 55 l/m kw. deszczu spadło w nocy z soboty na niedzielę w bardzo krótkim czasie na małą wioskę Calahonda w hiszpańskiej Granadzie. W ciągu tygodnia Hiszpanię nawiedzą kolejne ulewy.

Więcej śniegu, powodzi i silnych upałów w Nowym Jorku

- Stan Nowy Jork powinien się przyzwyczaić do zmian klimatycznych, w tym nasilenia częstotliwości tak dewastujących powodzi, jak te będące następstwem niedawnego huraganu Irene i burzy tropikalnej Lee - głosi raport ClimAID ogłoszony przez amerykańskich badaczy.

Mgła uziemiła ponad 200 samolotów w Londynie

Ponad 200 lotów zostało odwołanych w niedzielę na londyńskich lotniskach Heathrow i Londyn-City. Winę za ten stan rzeczy ponosi gęsta mgła, która będzie utrzymywać się co najmniej do poniedziałkowego poranka.

Wybuch wulkanu widoczny z kosmosu

6 listopada rozpoczęła się erupcja Nyamuragira, wulkanu uchodzącego za najaktywniejszy w Afryce. Była tak spektakularna, że władze Parku Narodowego Virunga w Kongo, na terenie którego znajduje się wulkan, zaczęły organizować wycieczki w jego pobliże.

Elektronika podrożeje. Przez powódź w Tajlandii

Tajlandia jest jednym z największych eksporterów twardych dysków na świecie. Wiele międzynarodowych firm w zalanych dzielnicach Bangkoku ma ulokowane swoje wiodące fabryki. Powódź, która nawiedziła kraj, oznacza dla nich ogromne straty, a dla każdego z nas podwyżki elektronicznych gadżetów.

Japonia: silne wstrząsy, odczuwalne w Tokio

W nocy z soboty na niedzielę doszło do silnego trzęsienia ziemi w Japonii. W prefekturze Ibaragi w pobliżu Tokio zanotowano wstrząsy o sile 5,5 st w skali Richtera. Do tej pory nie ma informacji o ofiarach lub stratach materialnych. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Pożary w Australii widoczne z kosmosu

Okres, w którym Australię trawią pożary zazwyczaj dobiega końca w październiku. Rok 2011 jest jednak pod tym względem wyjątkowy. Jest połowa listopada, a Australijczycy wciąż zmagają się z ogniem. Zobaczcie, jak pożary w stanie Queensland wyglądają z kosmosu.

Ciągle jest nadzieja, że "Chomik" dotrze na Marsa

Uczeni nadal nie mogą połączyć się z rosyjską sondą Fobos-Grunt, na pokładzie której znajduje się polski penetrator geologiczny "Chomik". - Nadzieja cały czas jest, ale coraz mniejsza - powiedział Rafał Przybyła z Centrum Badań Kosmicznych PAN

Piranie zaatakowały co najmniej 15 osób

Co najmniej 15 Brazylijczyków kąpiących się w rzece Paragwaj zostało na początku tygodnia dotkliwie pogryzionych przez piranie. Władze miasta Caceres przyznają, że jeszcze nigdy nie miały tak dużego problemu z tymi rybami.

Tak wygląda Ren. Statki czekają

Postępujący spadek poziomu wody w Renie utrudnia poruszanie się po rzece statkom towarowym. - Wiele z nich pływa, będąc zapełnionymi tylko w połowie - poinformowali w środę niemieccy przedsiębiorcy. Synoptycy nie przewidują opadów deszczu, dzięki którym poziom wody w rzece mógłby się podnieść.

Tykająca bomba przykryta lodowcem

Dym spowijający ten islandzki wulkan odkrywa chyba każdy odcień szarości. Kłęby pary i pyłu unoszą się wysoko, bo ogromna temperatura wewnątrz góry topi przykrywające ją zwały lodowca.

Jezioro lawy na zdjęciu z orbity

Kongijski wulkan Nyamuragira przyzwyczaił nas już do niezwykłych zdjęć jego erupcji. Takiego jednak jeszcze nie widzieliśmy. Przedstawia bowiem potężne jezioro lawy u stóp góry.

Wody głębinowe wstrząsają Alpami

Od początku 2011 roku w małej wiosce Fadalto położonej w Alpach Weneckich co jakiś czas dochodziło do niezwykłego zjawiska, które niepokoiło miejscową ludność. Po wielkim huku, ziemia zaczynała się trząść.

Tornada zabijają Amerykanów

Co najmniej cztery ofiary śmiertelne, kilkunastu rannych, setki zniszczonych budynków i powalonych drzew. Tak przedstawia się bilans nawałnic, które w środę przeszły nad południowym wschodem Stanów Zjednoczonych.

Najaktywniejszy wulkan w Afryce wybucha

Trwa, być może największa od 100 lat, erupcja najaktywniejszego wulkanu w Afryce, Nyamuragira. Władze kongijskiego parku narodowego, na terenie którego znajduje się wulkan, zamierzają na niej zarabiać.

Mgła i potężny smog paraliżują Czechy

Gęste mgły oraz smog, unoszące się nad Czechami od początku tygodnia z powodu inwersji atmosferycznej, wywołują poważne utrudnienia w transporcie i produkcji przemysłowej. W środę policja poinformowała o nowych wypadkach drogowych. Dzień wcześniej praskie lotnisko zmuszone było odwołać kilkanaście lotów.

Sojuz zacumował. Astronauci wejdą na ISS

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą zacumował w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

Trzęsienie ziemi w Papui. 5,8 st. w skali Richtera

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę prowincję Papua, na wschodzie Indonezji - poinformowały amerykańskie i indonezyjskie służby geologiczne. Mieszkańcy w panice wybiegali z domów. Nie ma informacji o zniszczeniach ani ofiarach.