Świat

Świat

Woda w różnych postaciach blokuje Austrię

Woda w różnych postaciach dręczy Austrię. Południe kraju zasypał śnieg; w Villach spadło go ponad pół metra w jeden dzień. Z kolei na wschodzie doszło do poważnych powodzi.

Jest ich na Ziemi 13 mln. Mogą być wszędzie

13 mln niezidentyfikowanych gatunków żyje pośród nas. Największe ich skupisko znajduje się w krajach o dużej różnorodności biologicznej, położonych w okolicy równika. Ich poznanie i opisanie zajęłoby 2 tys. lat.

Już wiadomo, co zbombardowało Czelabińsk i skąd pochodziło

Astronomowie ustalili pochodzenie skały, która po wejściu w atmosferę ziemską eksplodowała i spowodowała obrażenia ponad tysiąca osób w centralnej Rosji 15 lutego br. W swoim dochodzeniu wykorzystali amatorskie nagrania wideo z Czelabińska oraz proste obliczenia trygonometryczne.

Kolejne nagrania z kolizji z wielorybnikami. Widać, jak Japończycy atakują ekologów

Nie milkną echa kolizji statku obrońców środowiska i japońskich wielorybników, do której doszło w minionym tygodniu na Oceanie Antarktycznym. Ekolodzy z organizacji Sea Shepherd Conservation Society opublikowali nowe nagranie z incydentu. Bronią się przed zarzutami Japończyków, którzy stwierdzili, że to obrońcy przyrody zaatakowali wielorybników i odpowiadają za zatarg.

Zimowe burze nad Teksasem. Zagrożenie śnieżnymi tornadami

Nawet do 60 cm śniegu spadło w niektórych rejonach Teksasu podczas śnieżycy, która nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południową część amerykańskich Wielkich Równin. Ograniczające widzialność śnieżyce i silny wiatr wstrzymały ruch na większości dróg w Teksasie, Oklahomie i południowym Kansas, a także sparaliżowały połączenia lotnicze w regionie. Burzowy front przemieszcza się na północny wschód.

W Chorwacji zaspy sięgają czterech metrów

Chorwacki Gorski Kotor zasypała kilkumetrowa warstwa śniegu. W regionie nie brak miejsc, gdzie zaspy wznoszą się na cztery metry. Choć ogłoszono stan klęski żywiołowej, ludzie starają się funkcjonować normalnie.

Złociste oceany, niebieskie lądy. Słońce odwróciło kolory Ziemi

Astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znów udało się zrobić niecodzienne zdjęcie. Oglądając je musimy zapomnieć, że zwykle niebieski kolor oznacza wody, a żółty - ląd, bo w tym wypadku jest całkiem na odwrót. Za ten efekt odpowiada odbicie promieni słońca tuż przed zachodem.

Tak ponuro nie było od ponad 60 lat

"Dobrze, że idzie wiosna!" - wzdychają Niemcy. Tak szaro i nieprzyjemnie nie było za Odrą od bardzo dawna. Według niemieckich meteorologów, słońca było jak na lekarstwo, znacząco poniżej średniej.

Pogoda oszalała. U nas odwilż, na południu atak zimy

U nas odwilż, i nic nie wskazuje na powrót śniegu, natomiast w Europie Zachodniej i Południowej atak zimy. Od Kraju Basków po Mediolan spadło prawie pół metra śniegu. Biały puch wrócił też na stoki Alpejskie, gdzie w tym sezonie szalonych śnieżyć nie widziano.

Domy bez dachów w Sydney, 10 tys. ludzi odciętych od świata

Nawałnice we wschodnioaustralijskim stanie Nowa Południowa Walia. Silny wiatr sprawił, że wiele domów w Sydney zostało kompletnie zniszczonych. W mieście Kempsey padało z kolei tak mocno, że 10 tysięcy osób zostało odciętych od świata, ponieważ w porę nie opuścili podtopionych domów.

Pogoda może wpłynąć na włoskie wybory. Śnieg już namieszał w piłce

Obfite opady śniegu, deszczu i burzowa pogoda nawiedziły w sobotę Włochy. Na północy kraju śnieg spowodował spore utrudnienia na drogach. Problemy mieli i kierowcy, i piesi. Zła pogoda już skomplikowała rozgrywki piłkarskiej Serie A, a na dodatek może wpłynąć na przebieg niedzielnych wyborów parlamentarnych.

"Szczury wielkie jak koty". To efekt Sandy?

Na ulicach Nowego Jorku harcują szczury wielkie jak koty. Na plagę gryzoni, która rozpoczęła się po przejściu superburzy Sandy, skarżą się przede wszystkim mieszkańcy Manhattanu.

Lawina przysypała trzech narciarzy. Jedna ofiara

Lawina przysypała trzech narciarzy. Jeden z nich nie przeżył jej zejścia - podała kanadyjska policja. Zwały śniegu osunęły się ze wzgórza nieopodal jednego z ośrodków narciarskich Kolumbii Brytyjskiej.

Finowie wytępią wszystkie wilki?

Wilki zamieszkujące Finlandię coraz częściej pojawiają się w bezpośrednim otoczeniu ludzi. W kraju zapanowało powszechne przyzwolenie na to, by do nich strzelać, pomimo że populacja tych zwierząt jest bardzo nieliczna.

Burze śnieżne w Kansas i Kolorado. A już w sobotę powtórka

Śliskie drogi, zawieje i zamiecie śnieżne - z takimi warunkami musieli się w czwartek zmagać mieszkańcy środkowych stanów USA. Przez Kansas i Kolorado przetoczyły się burze śnieżne z silnym wiatrem. W czwartek pogoda ma się stopniowo uspokajać, ale przed weekendem zima ma znowu zaatakować na Wielkich Równinach.

Osunęło się 240 ton ziemi i skał

Pięć osób, w tym dwoje dzieci, pozostaje zaginionych po osunięciu gruntu, do którego doszło we wtorek w południowochińskiej prowincji Kuejczou. Przeszukujący osuwisko ratownicy nie znaleźli oznak życia, a akcję utrudniają staczające się ze zbocza kolejne skały. Lokalne władze zarządziły ewakuację 79 osób po tym, jak osunięty materiał zablokował przepływ w lokalnej rzece i utworzył zalew.

Etna płonie. Lawa spływa szeroką rzeką

Królowa europejskich wulkanów - Etna, znów się rozszalała. Od wtorku wypluwa z siebie rzeki lawy. Na razie bezpośredniego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i transportu lotniczego nie ma.

Wielorybnicy staranowali statek ekologów

Do poważnego zatargu doszło w środę między załogami japońskiego statku wielorybniczego i dwóch jednostek organizacji ochrony przyrody Sea Shepherd Conservation Society. Według relacji ekologów statek wielorybniczy staranował dwie łodzie SSCS na Oceanie Antarktycznym, a japońska straż przybrzeżna obrzuciła ich granatami hukowymi. Nikt nie został ranny.

100 tysięcy delfinów u wybrzeży Kalifornii

Olbrzymie, wręcz niewiarygodnie wielkie stado delfinów pokazało się w miniony czwartek u wybrzeży Kalifornii. Według naocznych świadków na przestrzeni wielu kilometrów pływało ok. 100 tys. tych zwierząt. Eksperci twierdzą, że nie bez przyczyny.

Dzikie konie opanowały Andaluzję

Zdziczałe konie opanowały Andaluzję. To skutki kryzysu gospodarczego w Hiszpanii. Właścicieli nie stać dłużej na ich utrzymanie, dlatego puszczają je wolno albo oddają na rzeź.