Ciężka burza piaskowa spowiła Izrael w poniedziałek, ograniczając widoczność do kilometra - pisze izraelski "Haaretz". Minister środowiska w specjalnym oświadczeniu ostrzegł mieszkańców przez zanieczyszczeniem powietrza.
Portugalia walczy z powodziami. Z powodu ulewnych deszczy, które nawiedziły północ i centrum kraju, kilka rzek wystąpiło z koryt. Zalało lokalne drogi, a kilka wiosek zostało zupełnie odciętych od świata. Podtopiło także kilka hiszpańskich miast.
Co najmniej 10 ludzi zginęło w nagłych powodziach na Mauritiusie, wyspiarskim państwie w zachodniej części Oceanu Indyjskiego - poinformowały miejscowe władze. Przyczyną tragedii były ulewne i gwałtowne deszcze.
Podczas gdy Polacy z utęsknieniem wyczekują wiosny, Japończycy już się z niej cieszą. Wiśniowy front w tym roku przyszedł do nich dobre dwa tygodnie wcześniej, i można już podziwiać obsypane kwiatami drzewka.
75 pojazdów zniszczonych, 25 osób w szpitalu, trzy ofiary. To efekt karambolu, do którego doszło w pierwszy dzień świąt na granicy stanów Wirginia i Karolina Północna. Według policji, podczas zdarzenia panowały bardzo trudne warunki atmosferycze.
Ponad 1000 żołnierzy i przedstawicieli organów ścigania z państw Afryki Środkowej włączy się w operację wojskową przeciwko sudańskim kłusownikom. Poinformowali o tym ekolodzy z organizacji WWF. Działania mają na celu ochronę ostatnich żyjących afrykańskich słoni sawannowych. W ciągu 30 lat ich liczba zmalała z 80 tysięcy do kilkuset sztuk.
Nie tylko w Polakom dają się we znaki zimowe warunki w Wielkanoc. Jeszcze większe powody do narzekań mają Szkoci, których w te kojarzone z wiosną święta zaatakował siarczysty mróz. Tegoroczna Niedziela Wielkanocna okazała się najzimniejszą w historii współczesnych pomiarów na Wyspach Brytyjskich.
Czechy, Słowacja, Węgry to kraje, które tak jak Polska walczą w Wielkanoc z trudnymi warunkami pogodowymi. Na Morawach z każdą godziną przybywa po trzy centymetry świeżego śniegu. Węgry walczą natomiast z powodzią.
Setki młodych wygłodzonych lwów morskich pojawiły się na wybrzeżu Kalifornii. W regionie, jak zaznaczają amerykańscy eksperci, panuje "nadzwyczajna umieralność" tych zwierząt.
Odwołano lub opóźniono co najmniej 200 lotów ze stolicy prowincji Guangdong w południowych Chinach. Wszystko przez potężną burzę, która przeszła w sobotę nad miastem.
Na terenie tybetańskiego okręgu Maizhokunggar osunęła się ziemia. Przysypało 83 górników, zatrudnionych przez okoliczne kopalnie. W czasie, kiedy doszło do wypadku, mężczyźni odpoczywali po pracy w obozie.
Trenton Oldfield, który w ubiegłym roku wskoczył do Tamizy i przerwał regaty wioślarskie załóg uniwersytetów Oxford-Cambridge, w tym roku nie zamierza powtórzyć swojego wyczynu. Bo - jak twierdzi - jest za zimno. Regaty już w niedzielę.
Władze Moskwy ujawniły, że są gotowe wydać 4 mln dol., żeby zapewnić swoim mieszkańcom dobrą pogodę. Dzięki metodzie rozpędzania chmur słoneczna aura ma towarzyszyć moskwianom podczas zbliżających się świąt narodowych. Trwa przetarg na firmę, która zajmie się ochroną meteorologiczną miasta.
Są miejsca, gdzie wiosna już w pełni. I wcale nie leżą na południu Europy. Tam leje i aura jest daleka od korzystnej. Słonecznie i ciepło zrobiło się niespodziewanie na północy Hiszpanii. W Kraju Basków temperatura sięga 22 st. C.
Deszcz intensywnie pada na południowym zachodzie Francji. Jest to o tyle niezwykłe, że o tej porze roku w tym regionie zwykle jest pogodnie i bardzo ciepło.
Karambol na kilkanaście samochodów zablokował w piątek rano główną autostradę w Czechach. Całkowicie wstrzymany został ruch na jezdni w kierunku Brna,. Droga została odblokowana dopiero w południe. Przyczyną wypadku były intensywne opady śniegu, śliska nawierzchnia i ograniczająca widoczność mgła.
Tradycja jest tradycją i nie złamie jej nawet pogoda. U naszych zachodnich sąsiadów w Wielki Piątek, jak co roku, na Wannsee ruszył sezon kąpielowy. Pojawili się śmiałkowie, którzy zdecydowali się na wiosenno-zimowe pluskanie w wodzie.
Ponad dwieście osób zostało uwięzionych na dwóch wielkich krach, które oderwały się od brzegu Zatoki Ryskiej. Wśród nich były kobiety i dzieci. Akcję ratunkową prowadziła marynarka wojenna z użyciem helikopterów i jednostek nawodnych. Do popołudnia wszystkich udało się ewakuować na brzeg.
Po wielkim śniegu wielkie odśnieżanie. Na Ukrainie do sprzątania po zimie zaangażowano wojsko. Nic dziwnego, w ciągu trzech dni sprzątający stolicę musieli usunąć 74 tys. ton śniegu.
Helikoptery RAF-u zrzuciły jedzenie dla tysięcy owiec uwięzionych w głębokim śniegu w Irlandii Północnej. To próba ratowania zwierząt od kilku dni tkwiących w zaspach, które miejscami sięgają nawet ponad metr. Na pomoc poszkodowanym hodowcom wysłano także pojazdy gąsienicowe.
W ciągu ostatniej doby nasiliła się aktywność meksykańskiego wulkanu Popocatepetl. W ciągu kilku godzin zaobserwowano 87 wyrzutów popiołów i gazów oraz odłamków skał z krateru. W okolicy obowiązuje żółty alarm wulkaniczny, jednak nie zaobserwowano zagęszczenia popiołów w pobliskich miejscowościach.
W amerykańskim stanie Waszyngton doszło do gigantycznego osunięcia się ziemi. Jego świadkowie opisują, że "brzmiało to jak trzęsienie ziemi" i "wyglądało, jakby gigantyczna łopata zepchnęła wzgórze do wody". Mieszkańcom okolicy kazano się ewakuować.
Strzelanina w Parku Narodowym Krugera w Republice Południowej Afryki. W jej wyniku strażnicy pozbawili życia trzech mężczyzn podejrzanych o polowanie na nosorożce.
Nawet 15 tys. funtów, czyli ok. 75 tys. złotych może osiągnąć na aukcji fragment kości udowej wymarłego ptaka dodo. Kość wystawił na sprzedaż londyński dom aukcyjny Christie's.
Ładowane w godzinach szczytu elektryczne samochody mogą przeciążać sieci energetyczne - alarmują francuskie firmy z tego sektora. Problem nasila się zimą, kiedy sieci obciążone są dodatkowym domowym ogrzewaniem. Tej zimy zapotrzebowanie na energię elektryczną przerosło oczekiwania i zmusiło Francję do zakupu dodatkowych 9 GW energii elektrycznej.
Najgorsza od lat 50. plaga szarańczy opanowała około połowy terytorium Madagaskaru. Chmary owadów zagrażają zbiorom, a mieszkańcom tego biednego wyspiarskiego państwa grozi głód - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Bardzo dziwny marzec - przyznają zgodnie niemieccy meteorolodzy. - Jeśli spojrzymy na rejon na południe od Meklemburgii-Pomorza Przedniego aż po Saksonię, to okazuje się, że na tym obszarze marzec był najzimniejszy od 130 lat. Podobną pogodę mieliśmy tutaj ostatnio w 1880 roku - mówi meteorolog.