Świat

Świat

Korea Płn. wystrzeli satelitę. Eksperci: to zakamuflowany pocisk

Władze Korei Północnej zapowiedziały w sobotę, że między 10 a 22 grudnia za pomocą rakiety dalekiego zasięgu wyniosą na orbitę okołoziemską satelitę do obserwacji Ziemi - podała północnokoreańska agencja KCNA. Zapowiedź wzbudziła kontrowersje na forum międzynarodowym. Według wielu ekspertów rzekomy satelita to tak naprawdę pocisk dalekiego zasięgu, za pomocą którego Phenian chce nielegalnie przetestować technologię rakiet balistycznych.

Ryzykowni Portugalczycy. Kupują domy nad Atlantykiem

Z roku na rok rośnie liczba Portugalczyków, którzy decydują się na kupno domu w bezpośredniej bliskości Oceanu Atlantyckiego. Tymczasem, jak przestrzegają naukowcy z Uniwersytetu Lizbońskiego, taka lokalizacja budynków może być niebezpieczna. Najbardziej zagrożone są domostwa położone w pobliżu urwisk lub przy samej plaży.

Wyspy idą pod wodę. "Nasz czas jest policzony"

- Nie mówimy o wzroście gospodarczym czy poziomie życia. My mówimy o naszym przetrwaniu - alarmuje prezydent Kiribati Anote Tong. Przywódca tego wyspiarskiego kraju nie wierzy w wyniki konferencji klimatycznej w Dausze i ze swojego tonącego państwa apeluje do świata o pomoc.

Zima na Bałkanach: nawet 50 cm śniegu

Ostatni dzień listopada miał w Chorwacji zdecydowanie zimowe oblicze. Intensywne opady śniegu, w niektórych miejscach dochodzące do pół metra, doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego. Wiele dróg było nieprzejezdnych.

Atak zimy uratował alpejczyków

Tegoroczny atak zimy na pewno ucieszył narciarzy alpejskich. Śniegu jest pod dostatkiem można więc bez przeszkód startować w zawodach Pucharu Świata. W ubiegłym sezonie o tej porze roku bezśnieżna aura w Europie pokrzyżowała plany alpejczykom.

Śnieg w Portugalii. Paraliż przy granicy

Niespodziewane opady śniegu w Portugalii doprowadziły do zablokowania dróg w pobliżu granicy z Hiszpanią. Największy paraliż komunikacyjny wystąpił w rejonie masywu górskiego Serra da Estrela.

Deszcz uszczęśliwił mieszkańców Dubaju

"Od rana w Dubaju leje deszcz. Miasto jest pod wodą" - poinformował Reporter 24 Marcin, Polak mieszkający w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, i zamieścił w Kontakcie 24 zdjęcia. Gwałtowne opady spowodowały w kraju nie lada poruszenie.

30 cm śniegu w 24 godziny. Zimowy atak na Moskwę

Aż 30 cm śniegu spadło w ciągu ostatnich 24 godzin w Moskwie. Metropolia została sparaliżowana tym nagłym atakiem zimy. Na ulicach tworzyły się gigantyczne korki, opóźnionych było łącznie 100 lotów z dwóch podmoskiewskich lotnisk. Narzekaniom na śnieg nie było końca.

Wielka kra na Rzece Żółtej

Dryfujący lód już pokrywa 80 proc. Rzeki Żółtej na odcinku jej najwyższej szerokości geograficznej, czyli w Mongolii Wewnętrznej. Chłód przyszedł tam wcześniej niż w zeszłym roku, obniżając gwałtownie temperaturę do -15 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Kra nie stanowi jeszcze zagrożenia, ale na wszelki wypadek oddelegowano pół tysiąca osób do monitorowania stanu wody.

Ulewy nękają Włochów. Alarm w całym kraju

Już drugi dzień z rzędu nad Włochami przetacza się aktywny front atmosferyczny. Gwałtowne burze i oberwania chmury powodują powodzie w Toskanii i w Ligurii. Stan alarmu pogodowego obowiązuje w całym kraju.

Burze śnieżne sparaliżowały Czechy

Zima coraz śmielej poczyna sobie wokół granic naszego kraju. W nocy zaatakowała północ i zachód Czech. Podczas burz śnieżnych spadło do 30 cm śniegu. Utrudnienia w ruchu są gigantyczne.

Pył z wulkanu zasypał miasta

W Gwatemali przypomniał o sobie wulkan Santiaguito. Od rana nad kraterem unosiła się wysoka na 5 kilometrów chmura pyłu. Potem przeniosła się nad okoliczne miejscowości i przysypała je przyniesionym pyłem.

"Zmiana klimatu dokonuje się na naszych oczach"

Niebawem nawet co 10 wytworzony dolar niektóre państwa będą musiały wydawać na ochronę przed powodzią. To skutek globalnego wzrostu temperatur. - Zmiana klimatu dokonuje się na naszych oczach. Trzeba robić więcej, żeby ograniczyć emisję do atmosfery gazów cieplarnianych - mówił w środę Michael Jarraud, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Znowu ostro leje we Włoszech. Kolejna powódź w Toskanii

Toskania, którą dwa tygodnie temu nawiedziły katastrofalne ulewy, znowu musi zmagać się z powodziami. W regionie za sprawą wielkiej wody sparaliżowany jest m.in. ruch drogowy i kolejowy. Trudna sytuacja panuje też w Wenecji, gdzie ponownie przyszła tzw. acqua alta, czyli wysoka woda.

Czerwony przypływ u brzegów Sydney

Wody przybrzeżne australijskiej Nowej Południowej Walii zabarwiły się na czerwono. To wynik masowego rozwoju nocoświetlików - bioluminescencyjnych glonów. Chociaż wyglądają efektownie, mogą być niebezpieczne dla pływaków, dlatego plaże w rejonie Sydney zostały czasowo zamknięte.

ONZ zaniżała prognozy klimatyczne?

Zniknięcie wielu wyspa na Pacyfiku, poważna groźba zalania dla Tokio czy Nowy Jork, coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe - taki katastroficzny scenariusz dopuszczają naukowcy z Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie. Według nich może się on spełnić jeszcze w tym stuleciu. Wszystko przez to, że wzrost poziomu mórz oceanów jest znacznie szybszy, niż przewidują to prognozy ONZ.

Madera: nieustający alarm pogodowy

Ziemia osunęła się na dom na Maderze. Warunki pogodowe na wyspie od soboty są tak złe, że nieustannie obowiązują tam alarmy meteorologiczne.

Amerykanie podliczają Sandy: 40 mld dolarów w samym Nowym Jorku

41,9 mld dol. przeznaczył gubernator Nowego Jorku na walkę ze skutkami Sandy na terenie stanu. Ponad połowę tej kwoty pochłonie odbudowa zniszczeń i sprzątanie w samym mieście Nowy Jork. Środki na pomoc tysiącom poszkodowanych przez huragan osób wciąż wpływają też na konta organizacji humanitarnych.

Śnieżyce z piorunami na Hokkaido

Silna zamieć śnieżna zaatakowała we wtorek północną japońską wyspę Hokkaido. Bez prądu zostały tysiące domów, a silny wiatr zrywał dachy, powalał drzewa i latarnie. Śniegowi i wichurze towarzyszyły też budzące zdziwienie mieszkańców wyładowania atmosferyczne.

Hawajski Kilauea pluje lawą. Ostrzeżenia dla turystów

Hawajski wulkan Kilauea wypluwa w ostatnich tygodniach strumienie lawy. Po raz pierwszy od niemal roku dotarły one aż do oceanu. Zjawisko przyciąga zwiedzających, jednak naukowcy ostrzegają, że lepiej trzymać się od niego w bezpiecznej odległości.