Świat

Świat

Wielka woda przyniesie wielki głód? Korea Płn.: 400 l/mkw. w dobę

400 litrów wody na metr kwadratowy spadło minionej doby na terytorium Korei Północnej. Oznacza to dalsze pogorszenie fatalnej sytuacji żywnościowej w kraju, który nie potrafi uporać się z kryzysem gospodarczym od lat 90. Mieszkańcom grozi kolejna fala wielkiego głodu.

Pył żelaza receptą na globalne ocieplenie?

"Nawożenie" oceanów pyłem żelaza może sprawić, że gigantyczne ilości dwutlenku węgla z atmosfery dostaną się do wody i spoczną na wieki na dnie - twierdzi międzynarodowa grupa naukowców. Eksperci opublikowali wyniki swoich badań w magazynie "Nature".

Panika na festiwalu nad Dunajem. Samolot LOT-u zawrócony do Wiednia

Węgrzy liczą straty po gwałtownych nawałnicach, które przetoczyły się przez kraj w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wichury powalały drzewa, zrywały dachy i linie energetyczne, zablokowały też kolej nad Balaton. Ekstremalne warunki pogodowe unieruchomiły lotnisko pod Budapesztem i zmusiły samolot LOT-u do lądowania w Wiedniu.

265 kilometrów korków przez zmianę turnusów

265 kilometrów miały w sobotni poranek korki na głównych francuskich drogach. Spotkali się na nich wracający z lipcowych wyjazdów i wyjeżdżający na sierpniowe urlopy. Zmiana wakacyjnych turnusów najbardziej nasiliła ruch na osi północ-południe.

Burze opóźniły TGV

Gwałtowne burze spowodowały liczne podtopienia na północy Francji. Pogoda spowodowała dochodzące do czterech godzin opóźnienia w ruchu szybkiej kolei TGV między Paryżem a Bretanią. Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi gwałtownymi zjawiskami na północnym wybrzeżu.

Kraina herbaty odcięta od świata. Ulewne deszcze blokują drogi

Junnan - chińska prowincja znana z produkcji herbaty - zmaga się z padającymi od kilku dni ulewnymi deszczami. Wiele wiosek zostało odciętych od świata po tym, jak lawiny błotne i występujące z brzegów rzeki podmyły drogi. Ci, którym udało się zbiec przed pogorszeniem sytuacji pogodowej, przebywają w schroniskach.

Ulisses zaatakował Włochów. Nawet 40 st. C w cieniu

Ulisses to kolejny antycyklon powodujący potężne upały we Włoszech. Na Sardynii, Sycylii oraz na południu Półwyspu Apenińskiego ma przynieść 40 st. C w cieniu. W kilkunastu miastach od najdalszego południa aż po Rzym wprowadzono alarm upałowy.

Tysiące antylop mkną przez Afrykę. "Po kopytach" depczą im lwy

Przez afrykańskie sawanny co roku przemieszczają się setki tysięcy zwierząt. Decydują się na wędrówkę w poszukiwaniu pożywienia i wody. W piątek ponad 100 antylop przeprawiło się przez rzeką Mara w Kenii. Ich tropem podążały lwy, co zarejestrowała kamera.

Kukurydza schnie dalej. Deszcz przyszedł za późno

Padający w ostatnim czasie deszcz nie przyniósł ulgi spierzchniętej amerykańskiej ziemi. Sytuacja na środkowym-zachodzie i Wielkich Równinach, zwanych spichlerzem USA, pogorszyła się. Według ekspertów deszcz spadł za późno i w zbyt małych ilościach. Starty wywołane przez suszę szacowane są aktualnie na 12 miliardów dolarów.

Ciekawość śladem życia na Marsie

Czy jest życie na Marsie? Czy kiedyś mogło się tam rozwinąć? Jak z bliska wygląda Czerwona Planeta? Odpowiedzi szukać będzie łazik Curiosity, który 6 sierpnia wyląduje na Marsie.

Wielkie nawałnice przeszły w USA. Ulewy, wichury, tornada...

Setki tysięcy osób zostały bez prądu po silnych burzach, jakie w czwartkowy wieczór przeszły w strefie od Wielkich Równin po północno-wschodnie stany USA. Silny wiatr zrywał linie energetyczne i powalał drzewa, sparaliżował także ruch lotniczy w regionie. Zginęła jedna osoba, przygnieciona w samochodzie przez drzewo.

Wakacje w Gruzji? Skacz do fontanny

W gorące letnie dni gwałtownie wzrasta popularność fontann. To stała kosmiczna. W ostatnim czasie orzeźwiające wodotryski pokochali mieszkańcy Gruzji.

Wszystkie gwiazdy naszego nieba. Tego nie zobaczysz w mieście

Pas Mlecznej Drogi lśni na nocnym niebie. Takiego widoku próżno szukać na ulicach miasta, ale ujrzeć można go nie tylko w obserwatorium. Fotoreporter zarejestrował go na szczycie alpejskiego szczytu. To jednak niejedyny pejzaż, jaki może urzec tam turystę. Zapraszamy na szwajcarski Stanserhorn!

Wschodnie Chiny prażą się w upale. Potrzebują 1000 ton lodu dziennie

Kiedy kilka regionów Chin zmaga się z niszczycielskimi ulewami i powodzią, leżąca na wschodzie kraju prowincja Jiangsu walczy z innym problemem. Nękają ją narastające od kilku dni upały. Choć w takich warunkach zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego, niektórych pogoda zmusza do wzmożonej pracy.

Upały w Paryżu. Trocadero oblężone

Upały dotarły do Paryża. Po deszczowych i chłodnych dniach termometry w stolicy Francji pokazały ponad 30 st. C. Z takiego obrotu sprawy skwapliwie skorzystali paryżanie i turyści, którzy chłodu szukali w słynnej fontannie Trocadero położonej nieopodal wieży Eiffla.

Grad zasypał winnice. Rolnicy zrozpaczeni

Portugalczycy nie będą miło wspominać obecnego lata. W ubiegłym tygodniu strażacy zmagali się z falą pożarów na południu kraju, a dziś północne prowincje nawiedziło potężne gradobicie. Żywioł spowodował poważne straty w uprawach rolnych.

Vicente spustoszył chińskie uprawy

Południowe Chiny sprzątają i szacują straty po przejściu tajfunu Vicente. Towarzyszące mu intensywne opady i silne porywy wiatru spowodowały poważne szkody, ucierpiało prawie 170 tys. osób. Wiatr i woda uszkodziły liczne budynki, zalane zostały też uprawy.

Płomienie wygnały ich z raju. Turyści uciekają przed pożarem

Gęste chmury dymu, silne płomienie, dziesiątki ludzi uciekające drogą i po zboczu - takie sceny można było obserwować w niedzielę na katalońskim wybrzeżu. Pożary lasów zagroziły tamtejszym miejscowościom turystycznym. W kilku rejonach przeprowadzono ewakuacje, ale z niektórych miejsc ludzie sami uciekali w panice.

Atak w oceanarium: orka topi trenera

Zwykły pokaz w amerykańskim oceanarium zamienił się w walkę o życie. Orka, przypominająca nam sympatycznego walenia z filmu, w mgnieniu oka stała się niebezpiecznym drapieżnikiem. Uwaga, film jest drastyczny.

Rekin chciał się poopalać przy brzegu

Nie tylko my kochamy opalanie. Miłośnikami wygrzewania się na słońcu są też rekiny olbrzymie. Potrafią poświęcić dużo, by dopłynąć tam, gdzie woda jest najcieplejsza. Jeden z przedstawicieli gatunku zapuścił się niedaleko turystycznej miejscowości La Panne w Belgii. Nim zdążył wystraszyć turystów, na głębsze wody odgonił go patrol morski.

Wyjątkowo nagłe topnienie Grenlandii. "Zdarza się co 150 lat"

W tym roku lód na Grenlandii topniał w wyjątkowo szybkim tempie - poinformowała NASA. Na tyle szybko, że w połowie lipca topnienie dotknęło niemal całej wierzchniej warstwy lodu, choć zazwyczaj sięga tylko jej połowy. Jak zdradzają naukowcy, zdarza się to średnio co 150 lat.