Tydzień zajęła strażakom walka z pożarem, który określono jako najtragiczniejszy w historii stanu Kolorado. Sytuacja jest już opanowana. W poniedziałek władze stanu podsumowały straty.
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział we wtorek, że położony nad Bajkałem kombinat celulozowo-papierniczy zostanie zamknięty. Od dawna walczyli o to obrońcy środowiska, którzy przekonywali, że fabryka zatruwa wody tego najgłębszego na świecie jeziora.
Zniszczenia spowodowane przez huragan Sandy, ubiegłoroczne susze, tornada, pożary i inne żywioły spowodowały w Stanach Zjednoczonych straty szacowane na 110 mld dolarów. Rok 2012 był jednym z najkosztowniejszych pod względem wydatków na klęski żywiołowe.
El Popo, prężny meksykański wulkan, rozszalał się na dobre. Po kilku dniach wzmożonej aktywności wyrzucił w powietrze ogromne ilości pyłu i płonących wulkanicznych skał. Istnieje niebezpieczeństwo, że brunatna chmura popiołu dotrze do oddalonej o 70 km stolicy kraju, utrudniając życie mieszkańcom.
Co najmniej 40 tysięcy osób zostało poszkodowanych z powodu ulewnych deszczy, które nawiedziły północny Meksyk - poinformowały tamtejsze władze. Jeden mężczyzna zginął.
26 osób zabitych, liczni zaginieni i ewakuowani. To krótki bilans monsunowych opadów, które nawiedziły północne Indie, doprowadzając do powodzi i osunięć ziemi.
Pogoda podzieliła Francję na dwie skrajnie odmienne strefy. Na północy miały miejsce nawałnice, na południowym wschodzie temperatura dochodziła do 36 st. C.
36-godzinna ulewa okazała się katastrofalna dla indyjskiej miejscowości Uttarkashi. Wezbrany po tak obfitych opadach Ganges wystąpił tam z brzegów, zmywając wszystko, co napotkał na swojej drodze.
Słoneczna pogoda wsparła mieszkańców i ochotników pracujących przy sprzątaniu bawarskiego Deggendorfu. Położone u ujścia Izary do Dunaju miasto zostało poważnie zalane podczas przejścia fali powodziowej. Chociaż minął już ponad tydzień, woda jeszcze nie wszędzie ustąpiła, więc cenna jest każda para rąk do pomocy.
Zaczyna się pierwsza tegoroczna fala upałów - ostrzegają włoscy synoptycy. Według prognoz w tym tygodniu temperatury na Półwyspie Apenińskim sięgną nawet 35 st. C i mogą dać się we znaki ludziom, którzy nie przestawili się jeszcze na letni skwar. Świadczą o tym tragiczne przypadki z minionego weekendu - z powodu gorąca zmarło dwóch mężczyzn.
Włoskie kurorty ruszają do walki o klienta. Plaże tanie albo tańsze niż dotąd - pod takim hasłem przebiegną tegoroczne wakacje. Na wielu plażach oferuje się bilety wstępu i wypożyczenie parasoli i łóżek do opalania już nie na cały dzień, ale ze zniżką, na godziny. Dzięki takim ofertom, zapewniają właściciele plaż, można zaoszczędzić nawet 50 procent wydatków.
Spektakularne zatopienie dwóch barek nie wystarczyło, by zatkać gigantyczną dziurę w wałach powodziowych na Łabie. Woda wciąż przelewa się przez 20 metrową wyrwę. Sztab kryzysowy Saksonii-Anhaltu zdecydował, że trzecia barka powinna rozwiązać problem.
Zagrożonych wyginięciem jest od ćwierci do nawet połowy wszystkich gatunków ptaków na Ziemi - donosi "New Scientist". Naukowcy zbadali wpływ na zmian klimatycznych na życie zwierząt. Według nich trzeba podjąć szybkie kroki ochronne lub zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zahamować globalne ocieplenie.
- Jestem zachwycona - powiedziała w wywiadzie dla "New Scientist" genetyk Mary-Claire King, komentując decyzję amerykańskiego Sądu Najwyższego, który zniósł patenty na ludzkie DNA. Badaczka w latach 90. odkryła i opisała geny, których mutacja zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników. Wkrótce potem koncern Myriad Genetics opatentował te sekwencje genów i zmonopolizował rynek testów je wykrywających.
Hindusi z położonego nad Zatoką Bengalską stanu Orisa obchodzą festiwal boskich zaślubin, którym - jak wierzą - zawdzięczają monsun. Wilgotny wiatr po długotrwałych upałach przyniósł oczekiwane opady, które pomogą nawodnić pola.
Barack Obama zapowiada zwiększoną pomoc dla mieszkańców Kolorado. Stan od kilku dni zmaga się z największymi w historii pożarami lasów. Żywioł zniszczył już kilkaset domów.
Ziema zatrzęsła się w Meksyku z siłą 5.8 st. w skali Richtera - podały amerykańskie służby geologiczne. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy państwa, Mexico City.
Wylała przepływająca przez wschodnią część Chorwacji rzeka Drawa i podtopiła zabytkową miejscowość Osijek. Na pomoc mieszkańcom przybyło wojsko, które pomagało walczyć z podtopieniami mieszkańcom z najniżej położonych terenów. Fala wezbraniowa zmierza teraz do Wukowaru, gdzie poziom wody w Dunaju podnosi się z godziny na godzinę.
Władze Saksonii-Anhaltu poleciły w sobotę zatopić dwie dwie ciężkie barki, żeby załatać dziurę w wale przeciwpowodziowym na Łabie w Fischbeck. Wdzierająca się przez nią woda zatapiała kolejne miejscowości w okolicach Tangermuende. Kilka tysięcy osób zostało ewakuowanych, zagrożony jest zabytkowy romański klasztor.
Brytyjskie miasto portowe Bristol zostanie Zieloną Stolicą Europy 2015 - ogłosił w piątek wieczorem komisarz ds. środowiska. W wyścigu o najbardziej ekologiczne miasto Bristol pobił Brukselę i Lublanę.
W połowie czerwca w Rosji niespodziewanie sypnęło śniegiem. Po trwających kilka dni upałach mieszkańców syberyjskiego miasta Nadym zaskoczył śnieg. Ulice pokryła gruba warstwa białego puchu.
Ratownicy uratowali dziewczynkę i dwie dorosłe kobiety z rwącego potoku. Ofiary utknęły w samochodzie, w samym środku groźnego wiru, kiedy poziom wody gwałtownie wzrósł po ulewnym deszczu. Do zdarzenia doszło w środę w stanie Iowa.
Miejsca, które zalały wody powodziowe niesione falą kulminacyjną, jaka przeszła niemieckimi rzekami, powoli schną w promieniach słońca. I wilgoć, i ciepło, jakie tam panują, stwarzają doskonałe warunki wylęganiu komarzych jaj.
Anomalie pogodowe dają się Brytyjczykom od kilku lat silnie we znaki. I to do tego stopnia, że Biuro Meteorologiczne (ang. Met Office) postanowiło na wtorek zwołać specjalną naradę w Exeter.
Na Maryland spadł grad wielkości piłek do baseballa, w New Jersey tysiące ludzi nie miały prądu, a w Karolinie Północnej ludzie stracili dachy nad głową. W czwartek na wschodzie USA pogoda była fatalna.
Obecne pokolenie będzie świadkiem, jak znika Kiribati. Przewiduje się, że wody przykryją przynajmniej część tego wyspiarskiego państwa już za 30-60 lat. Tamtejsze władze mają poważny problem. Obywateli, których niebawem trzeba będzie przesiedlić, przybywa. Na wyspach panuje wyż demograficzny.
Są dwie ofiary śmiertelne pożarów lasów w pobliżu Colorado Springs. Ogień, który nazywa się największym w historii stanu Kolorado, spalił już 360 domów, a do ewakuacji zmusił dziesiątki tysięcy ludzi. Strażacy są bezradni: ogień podsyca silny, zmienny wiatr, a prognozy nie przewidują w najbliższym czasie zmian w pogodzie.
Dziś są pospolite. Za kilkadziesiąt lat, kiedy klimat się ociepli, mogą wyginąć. Naukowcy z Organizacji Narodów Zjednoczonych alarmują: trzeba przemyśleć, jak chronić przed zmianą klimatu gatunki, którym dziś nie grozi niebezpieczeństwo.
Silne burze z ulewami i porywistym wiatrem przetoczyły się minionej nocy przez Środkowy Zachód USA. Żywioły podtapiały dzielnice miast i pozbawiały ludzi prądu. Zagrożenie nie minęło, bo front atmosferyczny, na którym występują zjawiska, wciąż jest aktywny i zmierza na Środkowe Wybrzeże Atlantyku. W bezpośrednim niebezpieczeństwie są Filadelfia, Baltimore i Waszyngton.