Świat

Świat

Marzec najzimniejszy od 50 lat

Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii pierwszego dnia astronomicznej wiosny nic w krajobrazie nie wskazywało na tę porę roku. Jest zimno i biało, a na dodatek nic nie zapowiada zmiany tej pogodowej tendencji. Według synoptyków, obecny marzec może okazać się na Wyspach najzimniejszym od 50 lat.

Szczur spowodował awarię w Fukushimie

To szczur mógł spowodować przerwę w zasilaniu japońskiej elektrowni atomowej w japońskiej Fukushimie. Zwłoki gryzonia znaleziono w pobliżu miejsca, gdzie doszło do zwarcia, które w poniedziałek wywołało awarię systemów chłodzących. Opanowany już kryzys był pierwszym tak rozległym problemem od czasu katastrofy z 2011 r.

Brud i ubóstwo chińskich wód przybrzeżnych

Wody przybrzeżne Chin są coraz bardziej zanieczyszczone. W roku 2012 ich jakość jeszcze bardziej się pogorszyła, jak informują oceanolodzy pracujący dla chińskiego Ministerstwa Ziemi i Zasobów.

W Walencji zima poszła z dymem

W nocy z wtorku na środę Walencja płonęła, jednak nie dosłownie. W tym hiszpańskim mieście żegnano zimę i witano wiosnę, podkładając ogień pod gigantyczne kukły.

"Módlcie się". Szef NASA o asteroidach wokół Ziemi

Jeśli w stronę Ziemi leci niezidentyfikowana asteroida, nie pozostaje nam nic innego niż modlitwa - przekonuje szef NASA, Charles Bolden. Według amerykańskich ekspertów żyjemy w bardzo aktywnym Układzie Słonecznym, którego ciała niebieskie mogą zniszczyć naszą cywilizację, jeśli w porę nie zostaną odkryte. Czy powinniśmy się bać?

Pekin oddycha, bo spadł śnieg

W Polsce utyskiwaniom na spóźnienie wiosny nie ma końca, ale są miejsca, gdzie to zima jest błogosławieństwem. Lekki mróz i intensywne opady ucieszył mieszkańców Pekinu, stolicy Chin. Dzięki wilgotnej aurze znacząco obniżył się indeks zanieczyszczenia powietrza w tym najbrudniejszym mieście świata.

Katastrofalna powódź w Brazylii. Miesięczne opady w dobę

Co najmniej 27 osób zginęło w wyniku powodzi i obsunięć mas ziemi podmytych przez długotrwałe deszcze w brazylijskim stanie Rio de Janeiro. Ostatniej doby spadła tam gigantyczna suma 428 litrów deszczu na metr kwadratowy, czyli o połowę więcej niż średnia dla całego miesiąca. Ulewy pozbawiły dachu nad głową półtora tysiąca osób.

Huragany będą tworzyć się 10-krotnie częściej?

Przy wzroście globalnej temperatury o 2 st. C, huragany będą tworzyć się 10-krotnie częściej – ustalili naukowcy. Według nich globalne ocieplenie ma wpływ na powstawanie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Huragan o mocy Katriny powstawałby w takiej sytuacji co roku.

Berlin jak Warszawa. Też pod śniegiem

U naszych zachodnich sąsiadów również króluje zima. Opady śniegu i gołoledź we wschodniej części kraju były we wtorek przyczyną wielu wypadków drogowych. Służby meteorologiczne ostrzegają przed zaspami na drogach.

"Gra chmur" nad Teheranem

"Czasem chmury pokazują niesamowitą potęgę, czasem grozę, a czasem piękno" - tak opisał swoje zdjęcia z Teheranu @Krzysztof. Zrobił je w trakcie wycieczki na jeden ze szczytów masywu Tochal - Kolakchal Peak. Udowadnia nimi, że zimowe wyprawy w góry dostarczają niezapomnianych widoków.

Rio de Janeiro: W dobę tyle deszczu co w miesiąc

Co najmniej 16 osób zginęło na skutek osunięć ziemi i powodzi w północno-wschodniej Brazylii. Wśród zabitych są dwie osoby z ekipy ratunkowej. Ewakuowanych zostało ok. pół tysiąca mieszkańców stanu Rio de Janeiro.

Błękitne niebo dla papieża Franciszka. Inne części Włoch pod śniegiem

Pogodowa symbolika w Watykanie. Chociaż Włochy zmagają się w ostatnich dniach z nieprzyjemną, zimową aurą, w dniu mszy inauguracyjnej papieża Franciszka poranek okazał się niespodziewanie pogodny. Tłumy wiernych, które przybywają na Plac św. Piotra, mogą liczyć na pogodne niebo i nie muszą bać się opadów.

Woda pełna martwych świń "w normie"

Z rzeki Huangpu w Szanghaju wyłowiono już ponad 13 tys. martwych świń - podały w poniedziałek rządowe media. Nadal nie ustalono, skąd pochodzą zwierzęta, ani dlaczego wyrzucono je do rzeki, stanowiącej główne ujęcie wody pitnej dla Szanghaju.

Gospodarska wizyta premiera na autostradzie. Dogląda odśnieżania, internauci ironizują

Premier za kierownicą, uściski dłoni, rozmowy z drogowcami, a nawet podwózka autostopowiczów - taka wizyta Viktora Orbána na sparaliżowanej przez burzę śnieżną autostradzie miała pomóc w udrożnieniu jednej z najważniejszych węgierskich dróg. Zamieszczona w sieci relacja z tej "inspekcji" węgierskiego premiera nie budzi jednak entuzjazmu internautów, z których wielu kwestionuje jej naturalność.

Wyrzuciła lawę na 3 km w górę

Etna ma za sobą pracowity weekend. W sobotę wulkan wyrzucił gorącą lawę i materiał piroklastyczny na wysokość prawie 3 kilometrów w górę. To kolejna z erupcji Etny, do jakiej doszło w ostatnim czasie.

Zielone rzeki w Chicago i Tampie

Wody przepływającej przez Chicago rzeki o tej samej nazwie zabarwiły się na zielono. To nie efekt skażenia, tylko świąteczny akcent z okazji dnia św. Patryka. Zieleń, czyli narodowy kolor Irlandii, to jeden z głównych motywów jego obchodów.

Gigantyczne moskity z bagien zagrażają Florydzie

Plaga moskitów gigantów zagraża tego lata Florydzie. Insekty są dwudziestokrotnie większe od zwykłych. Ukąszenia tych "bestii" nie są raczej groźne dla zdrowia, ale okazują się niezwykle bolesne.

"To była Alaska w centrum Europy". Węgrzy i Słowacy sprzątają po śnieżycach

"To była Alaska w centrum Europy", mówią o dwudniowej burzy śnieżnej mieszkańcy Węgier. W jej wyniku prawie 4 tys. aut utknęło w zaspach i prawie 300 tys. osób zostało pozbawionych prądu. Sytuacja powoli stabilizuje się m.in. dzięki poprawie pogody oraz intensywnej pracy armii i służb. Po ataku zimy rany liżą także Słowacy.

Polska kontrastów: zima na Suwalszczyźnie, wiosennie na Dolnym Śląsku

W sobotę w całym kraju świeciło słońce, ale jeszcze nie wszędzie czuć powiew wiosny. Na Suwalszczyźnie wciąż zalega półmetrowa warstwa lodu i śniegu, a temperatura odczuwalna sięga -10 st. C. O wiele lepiej sytuacja przedstawia się na Dolnym Śląsku, gdzie w słońcu jest już przyjemnie i wiosennie, mimo wciąż zimowej temperatury, na poziomie 0 st. C. Mieszkańcy obu regionów mają nadzieję na szybkie ocieplenie, ale według prognoz synoptyków TVN Meteo wiosna będzie rozpędzać się powoli.

Katastrofy w 2012 r. kosztowały 138 mld dolarów

Na 138 mld dolarów wyceniła ONZ straty w gospodarce spowodowane przez zeszłoroczne katastrofy naturalne. Za połowę z nich odpowiada huragan Sandy, który uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA. Analitycy organizacji podkreślają, że od lat 90. wielkie katastrofy kosztują nas coraz więcej.