"El Popo" wybuchł. Wulkan, nazywany postrachem Meksyku, wyrzucił z siebie w środę rozżarzone skały i kłęby pyłu. Mieszkańcy okolicznych miast są przygotowani na to, że w każdej chwili mogą być ewakuowani.
Porę cyklonów na Wschodnim Pacyfiku czas zacząć. Na 15 maja przypada oficjalne rozpoczęcie sezonu. Na dniach na wodach tego oceanu może pojawić się pierwszy cyklon tropikalny. Jeśli się narodzi, otrzyma imię Alvin.
Ewakuację setek tysięcy ludzi z wybrzeża Oceanu Indyjskiego ogłosiły władze Birmy i Bangladeszu. To przygotowania do uderzenia cyklonu Mahasen, który zagraża 8,2 mln mieszkańców tych krajów i Indii. Żywioł przeszedł już przez Sri Lankę, gdzie zginęło co najmniej 7 osób.
Liczącą 2,3 tys. lat piramidę Majów, jedną z najstarszych w Belize, przerobiono na... żwir. Policja bada okoliczności zdarzenia, a archeolodzy alarmują: w Belize to nagminne.
W Austrii zbocze górskie osunęło się na ważną szosę łączącą wschodnią część Tyrolu z Salzburgiem. Droga jest kompletnie nieprzejezdna. Przyczyną było gwałtowne topnienie śniegu.
W Moskwie padł pierwszy tegoroczny rekord temperatury. We wtorek 14 maja termometry pokazały tam 28,7 st. Celsjusza. Jest to zarazem nowy rekord absolutny dla daty 14 maja, jak poinformowało stołeczne Biuro Meteorologiczne.
Lód "wypełzający" z jeziora nagrali mieszkańcy Mille Lacs w Minnesocie. Towarzyszący odwilży wiatr zepchnął tam masy kry na brzeg. Jeden z mieszkańców nagrał, jak warstwa lodu z chrzęstem przesuwa się po terenie jego posesji i zatrzymuje tuż przed ścianami domów.
Samochód z całym przodem uwięzionym w zapadlisku wzbudził spore poruszenie w miejscowości Pikesville w amerykańskim stanie Maryland. Pechowy kierowca wjechał tam do jamy, która powstała na skutek usterki wodociągu.
Rwące potoki wody na ulicach, zalane błotem ogródki, gruby na 30 cm dywan z gradowych kul. Tak przedstawia się krajobraz po nawałnicach, które w poniedziałek nawiedziły północny wschód Węgier.
Poważne zniszczenia w ośrodku rybackim tuż przy chińsko-rosyjskiej granicy. Przez powódź, która dotknęła okolicę, do jeziora uciekło 350 ton ryb hodowanych w miejscowych stawach. To doprowadziło do dużych strat ekonomicznych.
Stan klęski żywiołowej ogłosiły władze francuskiej prefektury Aube, która od ponad tygodnia zmaga się z powodzią. Najwięcej problemów sprawia tam Sekwana, która silnie wezbrała po wielodniowych ulewach. W wielu miejscach wystąpiła z brzegów, powodując rozległe szkody.
Zaledwie w kwadrans silna burza zdołała dokonać sporych zniszczeń w Osijeku na wschodzie Chorwacji. Ulewny deszcz zalał ulice, a silne porywy wiatru przewracały drzewa. Zniszczonych zostało kilka budynków i samochodów.
Do pociągu towarowego kruszącego ściany jak papier przyrównali mieszkańcy kanadyjskiej prowincji Manitoba masy lodu zniesione z jeziora na brzeg. Pchane przez silny wiatr, zmiażdżyły kilkanaście stojących nad wodą domów. Mieszkańcy musieli ratować się ucieczką. To druga taka sytuacja w Ameryce w ostatnim czasie.
Już ponad 30 tys. osób zostało poszkodowanych przez ulewy w prowincji Guangdong na południu Chin. Powódź odcięła dostęp do niektórych domów. Uwięzionym na zalanych ulicach samochodom woda sięgała nawet dachów.
- Houston. (...) Czekamy teraz, by się obrócić i mieć lepszy widok - taką informację przekazał NASA Chris Hadfield, dowódca załogi stacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie ISS doszło w czwartek do rozszczelnienia systemu chłodzenia układu zasilania. Być może w sobotę dwóch astronautów opuści ISS i spróbuje naprawić wyciek.
Powodzie na południu Chin. W prowincji Syczuan trzeba było ratować pięciu mężczyzn, którzy chcieli przejechać przez wezbraną rzekę ciężarówkami, ale zostali uwięzieni przez wodę.
Zima, i to sroga, nie odpuszcza środkowej Alasce. Jest tam śnieżnie, a także bardzo zimno, bo ze średnią temperaturą -6,7 st. Celsjusza zamiast 14,4 st. C. Dla odmiany - na południu stanu, w Anchorage, śnieg stopniał całkowicie.
Wschodnia Francja od tygodnia walczy z powodziami. Problemy sprawia wezbrana Sekwana, która zalała niektóre tereny w prefekturze Aube. Rzekę z niepokojem obserwują paryżanie.
Piorun uderzył w czwartek w piknik, zorganizowany z okazji obchodzonego w Niemczech Dnia Ojca. Wyładowanie poraziło ponad 40 osób, w tym sześć ciężko - poinformowała policja w Rostocku.
Ulewne deszcze padały przez ostatnie 3 dni na południu Iraku. Z powodu podtopień setki ludzi straciły domy, które wezbrana woda zmyła z powierzchni ziemi. Do ewakuacji ludności użyto wojskowych śmigłowców.
Roel Llarena już nigdy nie wejdzie z turystami na wulkan Mayon. - Przeklinam go, nigdy więcej się do niego nie zbliżę - mówił przewodnik, który przeżył erupcję. Llarena podzielił się swoimi przeżyciami z dziennikarzami.
- Kiedy zaczęło się ściemniać, deszcz był coraz bardziej intensywny. O czwartej już nie mogłem już wyjść z domu - opowiadał Li Jingping z południa Chin. W ucieczce z otoczonego przez wodę domu pomogli mu ratownicy, zawieszając nad rwącą wodą linę.
Rój wściekłych pszczół zaatakował mężczyznę, gdy wspinał się na klif w górach Tucson w Arizonie. 55-latek nie miał możliwości obrony na pionowej ścianie, zmarł na skutek setek użądleń.
Popocatepetl zasypał pyłem meksykańskie miasta. W ostatnim czasie wulkan jest wyjątkowo aktywny, 50 tysięcy zagrożonych jego wybuchem ludzi ostrzeżono przed niebezpieczeństwem. Także w Ekwadorze uaktywnił się wulkan.
W Kuejczou, prowincji leżącej na południowym zachodzie Chin, przez dwa dni padał grad. Lodowe kule zniszczyły setki domów, a także tysiące hektarów upraw. Na skutek gradobić ucierpiało prawie 120 tysięcy osób.