Świat

Świat

Dym w krainie "Władcy Pierścieni"

Nowozelandzki wulkan Mount Tongariro znów przypomniał o sobie. We wtorek znad krateru unosiła się chmura dymu i pyłu sięgająca niemal 5 kilometrów.

Zobacz skalę ulew we Włoszech

Takich opadów jak w listopadzie dawno we Włoszech nie było. W niektórych miejscach słonecznej Italii w tydzień spadło ponad 320 litrów wody. To te ulewy przyniosły tragiczne w skutkach powodzie na północy części kraju.

Trujemy jak nigdy. Kolejny rekord pobity

Ilość gazów cieplarnianych w atmosferze pobiła kolejny rekord - podała działająca przy ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). W porównaniu do czasów sprzed industrializacji, koncentracja dwutlenku węgla w powietrzu wzrosła o 40 proc.

"Woda wpadła jak tsunami". Metro zalane

- Woda wpadła jak tsunami - opisują mieszkańcy Malagi weekendowe ulewy. Zalana została m.in. budowa metra, co udokumentował Reporter 24. Jesień w regionie jest wyjątkowo mokra - tylko przez dwa i pół miesiąca spadło tam niemal 100 l/mkw. deszczu więcej niż przez cały poprzedni rok.

Nad Wyspy nadciąga zima stulecia

Nadchodzi zima stulecia - prognozują brytyjscy meteorolodzy. - Najbardziej intensywne warunki atmosferyczne w postaci śnieżyc i niskich temperatur wystąpią w grudniu oraz styczniu - twierdzi jeden z synoptyków.

Boeing utknął w śnieżnej zaspie

Boeing 737 wpadł w poślizg w trakcie lądowania w Ufie w Baszkirii, rosyjskiej republice pomiędzy Wołgą i Uralem. Maszyną zarzuciło przy hamowaniu i samolot utknął w olbrzymiej zaspie na skraju pasa. Lotnisko było zablokowane przez 10 godzin.

Wilgoć o poranku odmieniła las

Stado owiec z samotnym pasterzem, tajemnicza postać majacząca wśród bezlistnych drzew... Te niepokojące kadry to zdjęcia z okolic Tbilisi. Mgła zmieniła tam zwykły las w niesamowitą scenerię.

Gigantyczna trąba wodna na Antypodach

Ogromna kolumna wodna pędziła na miasteczko Batemans Bay w Australii. To jeden z przejawów burzowej pogody, jaka nie daje spać mieszkańcom wschodniej części kontynentu.

Tańcząc na linie we mgle

Tło dla linoskoczka, morze mgieł czy naturalny filtr dla promieni słonecznych. Takie oblicze potrafią mieć mgły w Szwajcarii.

Po nocnej śnieżycy musieli chwycić za szufle

Zimny front przemieszczający się na wschód nad Chinami zmusił do intensywnego odśnieżania mieszkańców północnego Sinciangu. - Mamy trochę problemów z tym, żeby wyjść z domów i pójść do pracy - opowiadał jeden z nich. Z utrudnieniami walczą też kierowcy, którym oprócz śniegu we znaki dała się też gęsta mgła.

4 tys. piorunów w jednej burzy

Około 4 tys. piorunów doliczyli się mieszkańcy australijskiego Brisbane podczas burzy, która przeszła w sobotę przez miasto. Oprócz spektakularnych efektów żywioł wywołał sporo problemów. Tysiące domów pozostawił bez prądu, wiele budynków zostało uszkodzonych, a na ulicach zaległy połamane gałęzie.

Tornado w Portugalii? Wirująca kolumna nagrana

Lejowata, wirująca kolumna chmur przeszła przez nadmorskie tereny regionu Algarve ma południu Portugalii. Towarzysząca jej silna wichura zrywała dachy, łamała gałęzie, uszkodziła wiele budynków, a nawet przewracała samochody. Rannych zostało osiem osób.

Prawdziwe Indie w blasku Diwali. NASA odpowiada na fake z sieci

Przez pięć dni w roku Indie zamieniają się w kraj światła. Wszystko za sprawą Diwali - święta, w czasie którego na Półwyspie Indyjskim rozświetlone zostają obszary na co dzień skrywane w mroku. Zdjęcie podczas tego niezwykłego okresu wykonał satelita Suomi NPP. NASA odpowiedziała tym samym na krążący w sieci obraz, który miał przedstawiać Indie w Diwali, choć w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym.

Nowy Jork: reglamentacja paliwa, powalone drzewa, brud i brak ogrzewania

Nowy Jork wciąż nie doszedł do siebie po ataku huraganu Sandy. Żywioł, który dwa tygodnie temu uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA, pozbawił domów tysiące ludzi i pozostawił po sobie ogromne zniszczenia. Wciąż duża część mieszkańców spustoszonych terenów nie ma ogrzewania, reglamentowane jest paliwo, na ulicach zalegają powalone drzewa i góry śmieci.

Niekontrolowana inwazja autokarów

Władze Rzymu nie potrafią poradzić sobie z problemem, jaki stanowią setki autokarów wjeżdżających w wąskie ulice centrum miasta i blokujące przejazd. Kierowcy nie stosują się do zaleceń, by zostawiać pojazdy na specjalnie przeznaczonych dla nich parkingach, i podwożą zwiedzających oraz pielgrzymów pod same zabytki i blokują okolice Watykanu.

Obszar chroniony wielkości Europy

Australia stworzyła największą na świecie sieć morskich parków narodowych. Chroniona będzie powierzchnię oceanów o powierzchni wielkości Europy Zachodniej m.in. przed komercyjnym rybołówstwem oraz wydobywaniem ropy i gazu. Uspokajamy nurków, którzy planują nurkowanie w Australii: pod opieką przewodników nadal można schodzić pod wodę i oglądać Wielką Rafę Koralową.

Nocny wstrząs przeraził turystów w Acapulco

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 nawiedziło stan Guerrero na południowym zachodzie Meksyku. Nie odnotowano żądnych poważnych zniszczeń. Nocny wstrząs przeraził jednak turystów z pobliskiego kurortu Acapulco oraz mieszkańców stolicy, w której również był odczuwalny.

Londyńska mgła uziemiła samoloty

Prawie 100 wylotów i przylotów nie odbyło się z dwóch międzynarodowych londyńskich lotnisk: Heathrow i Londyn-City. Winna takiemu stanowi rzeczy była mgła, która w czwartkowy poranek sparaliżowała także pracę krakowskiego lotniska.

Rosjanie stracili kontrolę nad ISS i swoimi satelitami

Rosja w środę straciła kontakt z większością swoich cywilnych satelitów. Nie miała też kontroli nad rosyjskim segmentem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Roskosmos poinformował, że przyczyną awarii był uszkodzony kabel komunikacyjny pod Moskwą. Naprawa miała trwać dwa dni. Udało się w 12 godzin.

Na południu najwięcej szans na Słońce

Rano przywitają nas mgły i zamglenia, około południa powinno się jednak zacząć rozpogadzać. W czwartek słupki rtęci sięgną nawet 10 st. Celsjusza, co oznacza, że czeka nas kolejny ciepły, jak na połowę listopada, dzień.