Świat

Świat

Prawie 1,2 tys. rannych. Tysiące uszkodzonych budynków

Do prawie 1200 wzrosła liczba rannych po uderzeniu meteorytu nad Uralem - podało rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak poinformował gubernator Rejonu Czelabińskiego cytowany przez "Russia Today" uszkodzonych zostało prawie trzy tysiące budynków, w tym 34 placówki medyczne i 361 szkół i przedszkoli.

"Podmuch był taki, że zabujało ciężarówkami "

- Zauważyłem wielką smugę ognia przechodzącą w biały dym. Podmuch był taki, że zabujało ciężarówkami - relacjonował dla TVN24 polski kierowca, który był w Czelabińsku w momencie eksplozji meteoru. Inni świadkowie zdarzenia opowiadali, że w mieście wybuchła panika.

Meteor wybuchł rano nad Uralem

Rosyjskie i kazachskie służby szukają pozostałości meteorytu, który wcześnie rano rozpadł się nad Uralem. Według informacji ministerstwa obrony, żołnierze badają 6-metrowy krater.

Asteroida niemal otrze się o Ziemię. Przetnie orbity satelitów

Już tylko godziny dzielą nas od jednego z najciekawszych astronomicznych zjawisk epoki nowożytnej. O 20.25 naszego czasu planetoida 2012 DA14, o średnicy 45 metrów, znajdzie się 34 100 km od centrum Ziemi. Będzie to najbliższy przelot planetoidy od lat 90. XX wieku. Transmisja od godz. 20.00 w tvn24.pl. Telewizja TVN24 rozpocznie o tej samej godzinie program specjalny poświęcony przelotowi asteroidy.

Gigantyczny zielony supermózg jest z nami od milionów lat

Morze to gigantyczny supermózg. Żyją w nim miliardy drobnych organizmów, które w chwili zagrożenia tworzą jedność i działają jak jeden organizm. Skomplikowane współzależności odkryli naukowcy badający wody u wybrzeży Kalifornii.

Arktyka nie dość, że latem topnieje, to jeszcze jesienią nie chce przyrastać

Nie dość, że w 2012 r. poziom lodu arktycznego był rekordowo niski, to jeszcze okazuje się, że nawet w miesiącach, kiedy jest chłodno i pokrywa lodowa powinna przyrastać, proces nie następuje dostatecznie szybko. W związku z tym Arktyka kurczy się, donosi Europejska Agencja Kosmiczna, dysponująca najnowszymi danymi z tamtej części świata.

Przez śnieg runął dach w Czarnobylu

Nadmiar śniegu zniszczył maszynownię przy czwartym reaktorze siłowni jądrowej w Czarnobylu. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa - poinformowała Państwowa Inspekcja Regulacji Atomowej Ukrainy. Jednocześnie zapewnia, że poziom promieniowania nie uległ zmianie.

Węgrzy odkopują drogi. Śnieg w Europie Środkowej osłabł

Stabilizuje się sytuacja po silnych opadach śniegu, jakie nawiedziły Europę Środkową. W środę z największymi utrudnieniami walczyły Węgry w regionach przy północnych granicach tego kraju ze względu na śnieg nieprzejezdna była część dróg. Ze względu na warunki opóźnione były niektóre połączenia na wiedeńskim lotnisku.

Sandy nie był huraganem. Część Amerykanów nie dostanie odszkodowań

Nie tylko podsumowanie dotychczasowych strat, ale też kolejne uderzenie po kieszenie poszkodowanych niesie najnowszy raport dotyczący huraganu Sandy z jesieni ubiegłego roku. Amerykańscy synoptycy ustalili, że wkraczając na ląd cyklon nie miał już statusu huraganu. Mimo tego, był on drugim najbardziej kosztownym w historii USA.

Powódź niszczy i "odbiera chęć do życia"

Trwa pora deszczowa w Boliwii. Związane z nią niedzielne i poniedziałkowe powodzie zniszczyły stołeczne La Paz, a rolników z południa kraju "pozbawiły chęci do życia". Od listopada w wyniku podtopień zmarło już 18 osób.

Rekiny najczęściej atakują Amerykanów

W ubiegłym roku u wybrzeży USA rekiny 53 razy atakowały ludzi. To najwyższa liczba od dekady. W innych częściach świata nie zanotowano podobnego wzrostu - wynika z raportu Uniwersytetu Florydy. Łącznie doszło do 118 ataków na ludzi na całym świecie.

Wszelkie mokre plagi spadły na Wenecję. Przybrała woda, spadł śnieg

Od poniedziałku we Włoszech pada śnieg lub śnieg z deszczem, kraj do wtorkowego wieczora będzie znajdował się w stanie podwyższonej gotowości. Przez opady poziom wody w Adriatyku w okolicach Wenecji mocno wzrósł. Mieszkańcy i turyści muszą brodzić w wodzie pełnej brył lodu.

Lodowiec zawalił się na oczach ludzi

Kilka sekund drgań i potężna bryła lodowa zawaliła się z impetem do jeziora. Całe zjawisko obserwowała w odległości kilkunastu metrów grupa turystów. Niektórym udało się sfilmować zdarzenie.

Dramatyczny początek pory deszczowej

Blisko 50 tysięcy osób ucierpiało przez gwałtowne ulewy związane z porą deszczową, która nastała właśnie w Peru. Położone na południowym zachodzie kraju regiony Arequipa i Ica zmagają się z powodziami i osunięciami gruntu. Gwałtowne zjawiska doprowadziły do śmierci sześciu osób.

Północ Hiszpanii zasypana. Zaspy sięgają dachów

Intensywne opady śniegu zasypały północną Hiszpanię. Najbardziej region Nawarra, gdzie warstwa śniegu sięga nawet kilku metrów. Biało jest też w Galicji, a hiszpańscy synoptycy zapowiedzieli na wtorek kolejne opady.

Setki ciężarówek stanęły przy węgierskiej granicy

Atak zimy wywołuje coraz większe utrudnienia przy granicy węgiersko-słoweńskiej. W przygranicznych regionach na Węgrzech z powodu opadów śniegu we wtorek utknęły setki ciężarówek, zabrakło już dla nich miejsc parkingowych. Trudne warunki panują na drogach i na kolei w całej Europie Środkowej.

2012 rekordowo ciepły na Spitsbergenie

Rok 2012 był najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, przez Kontakt Meteo donoszą stacjonujący tam badacze. Średnia roczna temperatura wyniosła -1,1 st. C przy średniej wieloletniej -4,2 st. C. Doszło do jeszcze kilku anomalii pogodowych.

W miłości więcej kalkulacji niż chemii

Dlaczego trafia nas strzała amora? Do święta zakochanych jeszcze trzy dni, warto zatem poznać parę faktów. Okazuje się, że jest w tym więcej podświadomej kalkulacji niż chemii. Najważniejszy jest rachunek zysków i strat.

"Nie mamy co robić ze śniegiem". Śnieżyce idą na zachód

Sytuacja na północnym wschodzie USA powoli wraca do normy, choć mieszkańcy tego regionu przyznają: "nie mamy co zrobić ze śniegiem". Liczba osób pozbawionych prądu zmalała, w porównaniu z sobotą, o połowę. Teraz na nadejście potężnej burzy śnieżnej szykują się mieszkańcy środkowego zachodu.

Silne trzęsienie ziemi w Kolumbii

W południowo-zachodniej Kolumbii doszło do silnego trzęsienia ziemi. Amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS) podaje, że wstrząsy miały siłę 6.9 stopni w skali Richtera, chociaż pierwotnie oszacowała je na 7. Skutki trzęsienia były odczuwalne nawet 200 km od epicentrum.

Karnawał w Rio de Janeiro w 35-stopniowym upale

W 35-stopniowym upale przychodzi w tym roku Brazylijczykom i turystom z całego świata bawić się na najsłynniejszym karnawale świata. Jak wytrzymują kilka, a nawet kilkanaście godzin tańcząc na gigantycznych sambodromach? Brazylijczycy twierdzą, że bez problemu, bo liczy się pasja i tradycja.