Świat

Świat

Japończycy nakręcą film o Mazurach

Japończycy będą kręcić dokument o... Mazurach. Jak podkreślają autorzy filmu, o tym pięknym regionie usłyszeli po raz pierwszy, kiedy trafił do finału konkursu na nowych siedem cudów świata. Kiedy odwiedzili północny wschód Polski, dosłownie zakochali się w uroczyskach leśnych, nieskażonych działalnością człowieka.

W nawałnicach ucierpiało 360 tys. osób. 37 nie żyje

Gigantyczne nawałnice przechodzą od czwartku nad północnym zachodem Chin. Za ich sprawą ucierpiało jak dotąd prawie 360 tys., a zginęło 37 osób. Na pomoc poszkodowanym władze wysłały prawie 3 tys. przedstawicieli różnych służb.

Święta góra Japończyków pogrzebie okoliczne wioski?

Najwyższa góra Japonii, Fudżi, jest w niebezpieczeństwie - prawdopodobnie leży na liczącym sobie aż 30 km aktywnym uskoku, który może spowodować silne trzęsienie ziemi. Niewykluczone, że wstrząsy doprowadzą do osunięcia się skał i piachu, które zasypią osady u stóp Fudżi.

Tornado spustoszyło szkolne boisko

Osiem osób odniosło obrażenia, budynek oraz boisko szkoły średniej zostały poważnie uszkodzone, a 40 wagonów pociągu towarowego wykoleiło się, kiedy nad teksańskim miasteczkiem Weimar rozszalało się tornado. Przypisano mu pierwszy stopień w skali Fujity.

Susza odpuściła Anglikom. Częściowo

Długotrwała susza odpuściła Anglii - niestety tylko częściowo. Za sprawą rekordowo mokrego kwietnia, poziom wód w niektórych angielskich regionach wrócił do normy - podaje brytyjska Agencja Ochrony Środowiska.

Trąby wodne zatańczyły w Zatoce Meksykańskiej

Zapierające dech w piersiach trąby powietrzne tańczące nad wodą mogli obserwować Amerykanie z południowo-wschodnich stanów. W niektórych miejscach nad Zatoką Meksykańską na raz występowały trzy a nawet cztery wiry. To efekt ścierania się dwóch różnych mas powietrza w tamtym rejonie USA.

Burza gorsza od tsunami. 24 osoby zginęły w godzinę

24 ofiary śmiertelne, 33 osoby zaginione i co najmniej 40 rannych - to skutki trwającej zaledwie godzinę silnej burzy, która w czwartek przetoczyła się nad północno-zachodnią chińską prowincją Gansu. Odnotowano liczne zniszczenia budynków, dróg i upraw. Potężne deszcze nękają też środkowe i południowo-wschodnie Chiny.

Nie będzie końca świata. Czeka nas bakun

Amerykańscy archeolodzy odkryli fresk, który rzuca nowe światło na słynny kalendarz Majów, według badaczy zapowiadający koniec świata na 22 grudnia 2012 r. Ci, którzy zasugerowali się tą datą i przygotowywali na rychły koniec, mogą odetchnąć. Zdaniem badaczy, ten termin oznacza początek nowego cyklu dziejów, a Majowie wcale nie wierzyli w zagładę, lecz w nieskończoność.

Koniec spokoju na Morzu Arabskim

Grecki armator najwyraźniej chciał zaoszczędzić na ochronie, ponieważ na statku nie było uzbrojonych strażników. Tankowiec ze 135 tysiącami ton ropy naftowej został zaatakowany przez piratów z dwóch łódek rybackich na Morzu Arabskim, w odległości około 300 km na południe od wybrzeża Omanu.

Latem niedźwiedzie pożywiają się u ludzi

Zwykle unikają ludzkich siedzib, ale w okolicach stacji polarnej na Spitsbergenie można je spotkać dość często. Niedźwiedzie polarne pojawiały się tam średnio sto razu w roku. W tym roku naukowcy z polskiej ekspedycji na razie nie mieli aż tylu okazji, by obserwować te zwierzęta. "Może jeszcze nie wszystko stracone?" - liczą.

Hiszpanie nie będą jeść makaronu

Po wyjątkowo suchej zimie zbiory zbóż w Hiszpanii spadną o 15-20 procent. W Andaluzji, gdzie uprawia się pszenicę twardą używaną do wyrobu makaronów, opady deszczu były do końca kwietnia o połowę niższe niż wynosi norma.

Kuba aktualizuje swój model

Rządowa polityka Raula Castro "pracy na własny rachunek" daje rezultaty. Na Kubie działa obecnie 1 618 prywatnych restauracji, a ponad 5 200 prywatnych właścicieli oferuje turystom pokoje do wynajęcia.

Miał latać, a pływał jak łódka

Śmigłowiec z 14 osobami na pokładzie musiał lądować awaryjnie na Morzu Północnym. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Akcja ratunkowa przebiegła szybko i sprawnie, a poszkodowanych przewieziono do szpitala na obserwację.

Specjalnie wlecieli w sam środek burzy

Brytyjscy naukowcy wlecieli samolotem badawczym w sam środek burzy, by dowiedzieć się, jaki mechanizm rządzi powstawaniem ulewnych deszczów. Badacze zebrali istotne dane o temperaturach i ruchach cząsteczek wody we froncie burzowym.

Metan z Arktyki podgrzeje atmosferę

Ocieplenie klimatu powodujące topnienie arktycznej pokrywy lodowej może spowodować uwolnienie do atmosfery niewyobrażalnych ilości metanu. Okazuje się, że gaz znajduje się nie tylko w zamarzniętej tundrze, ale także w samym oceanie, z którego wód uwalnia się poprzez pęknięcia pokrywy lodowej.

Habub przeszedł przez Arizonę

Intensywna burza piaskowa przeszła przez Tucson w amerykańskim stanie Arizona, ograniczając widoczność i powodując kłopoty w komunikacji. Lokalne władze ostrzegały przed trudnymi warunkami i możliwymi kłopotami zdrowotnymi.

Zmrożony tunel chroni miliony nasion

Spitsbergen to nie tylko śnieżny krajobraz z lisami polarnymi, fokami i naukową stacją badawczą. Znajdują się tam też obiekty o strategicznym znaczeniu dla naszej planety. Jednym z nich jest Globalny Bank Nasion. W tunelu wydrążonym w skale przechowuje się 1,5 mln próbek nasion roślin jadalnych.

"Niebo poruszało się w dwóch różnych kierunkach"

- Spojrzeliśmy w górę i zobaczyliśmy, że niebo porusza się w dwóch różnych kierunkach - relacjonował kierowca, który uwiecznił na filmie tornado, jakie w poniedziałek przeszło nad Anglią. Jak informują media, w gwałtownej burzy nikt nie ucierpiał, odnotowano jedynie uszkodzenia domostw - głównie dachów i połamane drzewa.

Za ciepło, by żyć. El Niño w akcji

Odnalezienie tysięcy martwych zwierząt, które Pacyfik wyrzucał od kilku miesięcy na plaże Peru, zmusiło władze do sprawdzenia, co jest powodem masowego wymierania delfinów i pelikanów. Wstępne ustalenia wskazują, że może być to El Niño - fenomen pogodowy, który odpowiada m.in. za ocieplenie się chłodnych wód Oceanu Spokojnego.

Największa susza od 30 lat. A zaraz obok katastrofalna powódź

Północno-wschodnią Brazylię nawiedziła największa susza od 30 lat. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w 266 gminach. Brak wody zmusza ludzi do migracji w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie w dorzeczu Amazonki nastąpiła katastrofalna powódź na niewyobrażalną skalę.

Rosną milimetr rocznie i widać to z orbity

Leżące na pograniczu stanów Kalifornia i Nevada pasmo górskie Sierra Nevada z roku na rok się podnosi - wynika z długoletnich obserwacji naukowców. Góry rosną o ok. 1-2 mm rocznie. Choć laikom taki wynik może się wydać niezbyt imponujący, geolodzy twierdzą że to dynamiczny proces, na dodatek dostrzegalny z kosmosu.

Milion drzew dla Patagonii. Ratują rezerwat w Chile

W Chile ogłoszono program "Milion drzew dla Patagonii" - zalesienia jednego z największych na świecie parków narodowych, Torres del Paine w Patagonii. Ten górski rezerwat ucierpiał poważnie na początku tego roku w gigantycznym pożarze, który strawił 17 tys. ha lasów. Ogień wybuchł przez nieuwagę izraelskiego turysty.

Spustoszenie po tornado w Japonii

Nawet pół tysiąca domów mogło zostać uszkodzonych po przejściu tornado i gwałtownych nawałnic we wschodniej Japonii. Ten rzadki w Kraju Kwitnącej Wiśni kataklizm zabił 14-letniego chłopca i ranił kilkadziesiąt osób. Trzy osoby zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Władze samorządowe poprosiły o pomoc obronę cywilną.

"Nie chodźcie na plaże!"

Peruwiańskie władze zaapelowały do mieszkańców i turystów o unikanie plaż w północnej części kraju, gdzie znaleziono setki martwych pelikanów i delfinów. Nie wiadomo dotychczas, co spowodowało śmierć zwierząt.

Zeżarły mieszkanie w kilka godzin

Kolonia termitów przypuściła zmasowany atak na mieszkanie w chińskiej metropolii Chongqing. Owady w ciągu zaledwie kilku godzin zżarły dosłownie wszystko: framugi drzwi, ramy łóżek, boazerię, a nawet firanki. Eksperci twierdzą, że uaktywniły się na skutek wysokiej temperatury.

Szybka jazda bez trzymanki dookoła świata

Pasy zapięte, czas start! Zapraszamy na podróż w czasie dookoła świata. Zobaczycie, jak po względem rozwoju technologicznego i przemysłowego zmieniała się nasza planeta na przestrzeni ostatnich lat.