Świat

Świat

Portugalia jest od kilku dni terenem rzadkich w tej części świata zjawisk atmosferycznych. Po opadach gradu wielkości piłek tenisowych i po huraganowych wiatrach wyrywających dęby we wtorek śnieg paraliżował kilka dróg w pobliżu granicy z Hiszpanią.

Zima już drugi raz w tym sezonie wkroczyła na terytorium Gruzji. Pod śniegiem znalazła się większość regionów kraju. Padało przez całą dobę.

Wschodnią Turcję nawiedziło w nocy z poniedziałku na wtorek kolejne trzęsienie ziemi. Jak poinformowały tureckie media, wstrząsy miały siłę 5,2 w skali Richtera. Na razie nie ma doniesień o ofiarach i zniszczeniach.

95 osób nie żyje, 66 jest rannych a sześć poszukiwanych. To bilans tegorocznej pory deszczowej w Kolumbii, która trwa już miesiąc. W wyniku ulewnych deszczy, osiem prowincji kraju znajduje się w stanie podwyższonej gotowości.

Sucha jesień w Niemczech sprawiła, że poziom Renu opadł do poziomu, który nie pozwala na swobodną żeglugę. Jak oceniają eksperci, ta sytuacja przyczyniła się do wzrostu cen ropy w Europie, które są najwyższe od 2009 roku.

Co najmniej dziewięć osób zostało rannych w wypadkach, do których przyczyniły się gęste mgły, oblodzenie i śnieg, jakie w nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpiły na drogach Czech. W zderzeniach uczestniczyło kilkadziesiąt aut.

Ofiarami powodzi nie tylko są ludzie, ale i zwierzęta. W Tajlandii stado liczące 80 słoni przez wysoką wodę musiało opuścić swój wygodny dom w Kraal i przenieść się na niewielki skrawek suchej ziemi. Okazuje się jednak, że miłość wolontariuszy i opiekunów przynosi im ulgę.

Centrum handlowe stolicy Bangkoku jest prawie całkowicie odcięte od świata. Woda zalega na drogach wiodących w każdym kierunku, oprócz południowego. Na skutek powodzi trwającej w Tajlandii od lipca, pod wodą znalazła się jedna trzecia kraju.

Pracownicy fabryki Bang w dzielnicy przemysłowej Chan we wschodnim Bangkoku wciąż walczą z powodzią. Pompują wodę dzień i noc. Układają stosy z worków z piaskiem. A wszystko po to, by ich miejsce pracy przetrwało. Takich jak oni są setki.

Niewielka miejscowość Foissiat we wschodniej Francji ma powód do dumy. Stado krów i jego właściciel przygarnęły jelonka. Maluch poczuł się już prawie, jak czystej krwi cielątko.

Amazonka, zatoka Halong, wodospady Iguazu, wyspa Jeju, park narodowy Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Stołowa. To nowe siedem cudów natury wybrane przez ludzi z całego świata. Zobacz i zdecyduj, czy miejsca te rzeczywiście zasłużyły na honorowy tytuł "cudu świata".

Do 37 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w środę prowincję Wan na wschodzie Turcji - podały w sobotę wieczorem tureckie media. Z ruin wydobyto od środy 30 osób, które ocalały.

Wystarczyło zaledwie 15 minut, aby na ulicach, chodnikach i trawnikach pojawiła się gruba warstwa śniegu. Mieszkańcy sądzili, że zacznie szybko się topić. Synoptycy zapowiadają jednak, że śnieg zostanie, a w przyszłym tygodniu będzie go jeszcze więcej.

Nad Pragą zawisła chmura, która ma obecnie najwyższe stężenie radioaktywne w Europie. Nie stanowi ona jednak zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Od piątkowego poranka nad Bermudami szaleje burza tropikalna o imieniu Sean. Przyniosła silne opady deszczu i wiatr, dochodzący na wyspach do 90 km/h. Sean przesuwa się w kierunku północnym z prędkością 37 km/h.

W zalanej stolicy Tajlandii ludzie radzą sobie, jak tylko potrafią. Część z nich wpadła na pomysł zaadaptowania na tymczasowy dom betonowych bloków do budowy mostu kolejowego. Wewnątrz nich ponad 30 rodzin znalazła suchy kąt. Mieszkając w tych warunkach od miesiąca strają się stworzyć pozory normalnego życia.

Co najmniej 18 osób zginęło w trzęsieniu ziemi, które w środę nawiedziło prowincję Wan na wschodzie Turcji. Poranny bilans mówił o 12 zabitych. Trwa akcja ratunkowa, którą utrudnia zła pogoda. Zaczął padać śnieg.

W czwartek wieczorem w zachodniej Grecji zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy miały siłę 5,1 stopnia w skali Richtera. Jak poinformowano, w ich efekcie nikt nie ucierpiał.

Miyuki Konnai mogłaby być kolejną ofiarą śmiertelną trzęsienia ziemi, które w środowy wieczór nawiedziło Turcję, gdyby nie jej laptop. Japońska wolontariuszka została uwięziona pod gruzami hotelu, w którym się zatrzymała. Bojąca się ciemności kobieta straciłaby nadzieję na przetrwanie, gdyby nie promień światła dobiegający z jej komputera.

Już niedługo plaża w Szkocji może zostać zamknięta. Będzie to pierwszy przypadek, kiedy publiczna plaża nie będzie dostępna na stałe dla ludzi z uwagi na skażenie radem wody i piasku podnoszące ryzyko zachorowania na raka.

W miejscowości Wan doszło do lokalnych starć z policją. Protestujący mieszkańcy zniszczonego w trzęsieniu ziemi miasta, po kolejnym silnym wstrząsie, nie chcą przebywać w swoich domach. Zebrani ludzie uważają, że lokalne władze zmuszają ich do narażania swojego życia.

Opiekunowie chcą rozdzielić dwa afrykańskie pingwiny, aby zapewnić kontynuację ginącego gatunku. Chodzi o sławnych już na całym świecie Pedra i Buddego z zoo w Toronto, których połączyła homoseksualna miłość.

Zgodnie z zapowiedziami syntopyków burza śnieżna uderzyła w Alaskę. Nikomu nic się nie stało - lokalne władze wcześniej ewakuowały mieszkańców. Lokalne media podają, że kilka miejscowości zostało całkowicie zasypanych.