Świat

Świat

Na ryby chodzą na boisko piłkarskie

Boisko piłkarskie w jednej z rumuńskich wiosek to teraz jedyne miejsce w okolicy, gdzie można uprawiać... wędkarstwo. Wody, które wylały z Dunaju, zamieniły je w pełen ryb staw.

Tysiące teleskopów wycelowanych w Księżyc

Dokładnie 2978 osób jednocześnie oglądało Księżyc przez teleskopy w stolicy Meksyku i 40 innych miejscach w kraju. Wydarzenie trafiło do Księgi Rekordów Guinnesa, o 225 osób bijąc poprzedni rekord ustanowiony w tym samym kraju. - Chcemy przekonać ludzi, żeby powyciągali teleskopy z szafek i ich używali - przekonują organizatorzy.

Rzeka porwała ponad sto barek

Silny nurt wezbranej rzeki Missisipi zerwał z cum ponad setkę barek. Przez kilka godzin jednostki dryfowały z prądem, stwarzając zagrożenie dla konstrukcji pobliskiego mostu.

Dotarli do odciętych miejscowości. W jednej nie ocalał żaden dom

Chińskim służbom udało się udrożnić zniszczone odcinki dróg prowadzące do dwóch miejscowości odciętych od świata po sobotnim trzęsieniu ziemi w Syczuanie. Dzięki temu dotrą tam ekipy ratownicze, a także dostawy najpotrzebniejszych artykułów. Liczba ofiar śmiertelnych i osób uznanych za zaginione wzrosła do 208, a co najmniej 11,5 tys. zostało rannych.

Najzimniejszy maraton w historii pomiarów

Wielka Brytania zamienia się w zieloną wyspę - kwitną kwiaty i drzewa i jest słonecznie, ale bardzo chłodno. Tegoroczna edycja londyńskiego maratonu zostanie zapamiętana jako najzimniejsza w historii pomiarów.

Woda po dachy samochodów i ryby na ulicach

Woda po dachy zaparkowanych samochodów, zalane budynki i podtopione drogi - to bilans sobotniej powodzi, która dotknęła stan Indiana. Poważnie ucierpiało hrabstwo Boone. Z powodziami walczą środkowe stany USA, ucierpiały także stany Ohio i Missisipi.

Kobieta w ciąży i 7-latka przetrwały pod gruzami

Kilka godzin spędziła pod gruzami zawalonego budynku ciężarna mieszkanka powiatu Lushan w Syczuanie. To właśnie ten region najbardziej ucierpiał podczas silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę naszego czasu. Ratownikom udało się uwolnić kobietę, a także 7-letnią dziewczynkę mimo utrudnień związanych ze wstrząsami wtórnymi.

Węgierska puszta jak olbrzymie jezioro

Ogromne obszary węgierskiego stepu - puszty - znalazły się pod kilkumetrową warstwą wody. Tereny te stanowią część najstarszego węgierskiego parku narodowego.

Dryfujące barki naruszyły zaporę. Błyskawiczna ewakuacja miasta

1500 mieszkańców miejscowości Marseille trzeba było ewakuować po tym, jak barki, które zerwały się z holu, naruszyły zaporę na rzece Illinois. Wypadek pogorszył sytuację w okolicy, która zmaga się ze skutkami ulew. W stanie rośnie poziom rzek, a niektóre okolice są już pod wodą.

Setki ludzi bez dachu nad głową

Wtorkowe trzęsienie ziemi w Pakistanie zniszczyło setki domów, pozbawiając ludzi dachu nad głową. Dla tych ludzi straty są ogromne - wielu z nich jest bardzo ubogich, a proste domy były całym posiadanym majątkiem.

Fala jesiennych deszczy zalewa południe Afryki

Jesień daje się we znaki na południu Afryki. Tamtejszym miastom grozi powódź ze względu na przechodzące przez RPA chłodne fronty atmosferyczne. Od wtorku przynoszą ulewne deszcze i porywisty wiatr.

Krwista czerwień zalała miasta

Chmury pyłu i ograniczona widoczność. Miasta na północy Chin walczą z burzami piaskowymi. W niektórych miejscowościach widoczność jest ograniczona do 30 metrów.

Kolorowe, ale niebezpieczne meduzy zajęły plaże

Na plażach w Galicji na północnym zachodzie Hiszpanii pojawiły się groźne meduzy. Pomimo tego, że lokalne władze zakazały kąpieli, wiele osób, nie zważając na niebezpieczeństwo, np. surfowało.

Skomplikowana tektonika wywołuje silne wstrząsy

Za wtorkowe trzęsienie ziemi w Iranie odpowiada znajdujący się w tym regionie styk trzech płyt tektonicznych. Takie położenia sprawia, że do bardzo silnych wstrząsów dochodzi tam co kilkadziesiąt lat. Sejsmolog z PAN zaznacza jednak, że konsekwencje byłyby znacznie gorsze, gdyby ziemia zatrzęsła się bliżej morza, wywołując falę tsunami.

"Wszystko zaczęło bardzo mocno drgać". Polka z Dubaju o trzęsieniu ziemi

- Jedyne, co chwyciłam, to telefon, oczywiście pieska i wybiegliśmy - opisuje ewakuację jednego z osiedli w Dubaju mieszkająca tam Polka. Ludzie opuszczali budynki po wstrząsach, jakie wczesnym popołudniem nawiedziły Azję Południową i rejon Zatoki Perskiej. Choć epicentrum trzęsienia znajdowało się w Iranie, odczuli je również mieszkańcy okolicznych krajów.

Jak przebiega sakura-zensen? Japończycy śledzą z atencją

Podczas gdy my z uwagą oczekujemy informacji na temat pogody, Japończycy z taką samą atencją podchodzą do prognoz, ale tych dotyczących rozkwitu wiśni. Od początku sezonu po głównym wydaniu wiadomości emitowane są szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front" i gdzie w najbliższych dniach zrobi się biało-różowo.

Najazd ślimaków-gigantów. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany

Afrykańskie ślimaki lądowe zaatakowały południową Florydę. Te mięczaki uważane są za jeden z najbardziej niszczycielskich gatunków, bo żywią się ponad 500 gatunkami roślin i zjadają niemal wszystko na swojej drodze. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany, bo potrzebują wapnia, który stanowi budulec ich muszli.