Świat

Świat

W czwartek wieczorem w zachodniej Grecji zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy miały siłę 5,1 stopnia w skali Richtera. Jak poinformowano, w ich efekcie nikt nie ucierpiał.

Miyuki Konnai mogłaby być kolejną ofiarą śmiertelną trzęsienia ziemi, które w środowy wieczór nawiedziło Turcję, gdyby nie jej laptop. Japońska wolontariuszka została uwięziona pod gruzami hotelu, w którym się zatrzymała. Bojąca się ciemności kobieta straciłaby nadzieję na przetrwanie, gdyby nie promień światła dobiegający z jej komputera.

Już niedługo plaża w Szkocji może zostać zamknięta. Będzie to pierwszy przypadek, kiedy publiczna plaża nie będzie dostępna na stałe dla ludzi z uwagi na skażenie radem wody i piasku podnoszące ryzyko zachorowania na raka.

W miejscowości Wan doszło do lokalnych starć z policją. Protestujący mieszkańcy zniszczonego w trzęsieniu ziemi miasta, po kolejnym silnym wstrząsie, nie chcą przebywać w swoich domach. Zebrani ludzie uważają, że lokalne władze zmuszają ich do narażania swojego życia.

Opiekunowie chcą rozdzielić dwa afrykańskie pingwiny, aby zapewnić kontynuację ginącego gatunku. Chodzi o sławnych już na całym świecie Pedra i Buddego z zoo w Toronto, których połączyła homoseksualna miłość.

Zgodnie z zapowiedziami syntopyków burza śnieżna uderzyła w Alaskę. Nikomu nic się nie stało - lokalne władze wcześniej ewakuowały mieszkańców. Lokalne media podają, że kilka miejscowości zostało całkowicie zasypanych.

Powódź w Tajlandii trwa od lipca i pochłonęła już 533 ofiary. W czwartek z wodą zmagało się biznesowe centrum Bangkoku. Mieszkańcom udało się ją obronić. Wciąż zalane są ulice północnej i północno-wschodniej części stolicy.

Sondzie Fobos-Grunt nadal nie udało się obrać kursu na księżyc Marsa. Jeśli nie opuści niebawem okołoziemskiej orbity, to może spaść na powierzchnię planety. Na jej pokładzie znajdują się tony toksycznego paliwa.

Trzęsienie ziemi o sile 5,7 w skali Richtera nawiedziło w środę ten sam region wschodniej Turcji, który znacznie ucierpiał w katastrofie sejsmicznej 23 października. Według tureckich mediów, w prowincji Wan zawaliło się 20 budynków, w tym hotele. Co najmniej siedem osób poniosło śmierć, a nawet sto może być uwięzionych pod gruzami.

Sean, tropikalna burza, która uformowała się nad Atlantykiem, może stać się huraganem. Pod koniec tygodnia może sięgnąć amerykańskiej Nowej Anglii i wybrzeża Kanady.

Ewakuowano całe miasteczka, pozamykano domy, w pogotowiu są wszystkie możliwe służby. Wybrzeże Alaski czeka na wielką burzę. - To będzie ekstremalnie niebezpieczny i zagrażający życiu ludzi sztorm - oświadczyły lokalne władze.

Jezioro Urmia położone w północno-zachodnim Iranie jest jednym z największych na świecie słonych zbiorników śródlądowych. Jak jednak widać na zdjęciach NASA, poziom wody w nim maleje.

Niż Rolf krąży nad Morzem Śródziemnym przynosząc silne opady deszczu i burze. Dla mieszkańców Francji oraz północnych i zachodnich Włoch oznacza to kolejne godziny strachu o własne życie i dobytek. W środę w Genui pochowano ofiar burz, które przeszły w ubiegły weekend nad Włochami. W sumie jest ich 20.

Para francuskich alpinistów, którzy od tygodnia byli uwięzieni po włoskiej stronie Grand Jorasses – legendarnej grani w masywie Mont Blanc, została zlokalizowana przez śmigłowiec ratowników górskich. Niestety, opóźniona przez pogodę akcja ratunkowa nie powiodła się. Alpiniści przez tydzień czekali na pomoc w wydrążonej w śniegu jamie.

Biały puch otulił stolicę Gruzji. Nie jest to jednak pogodowa anomalia. Urozmaicona rzeźba terenu, zimne powietrze i wilgoć sprawiły, że zima wtargnęła już na Kaukaz. Kiedy przyjdzie do nas?

Duża część lodu pokrywającęgo Ocean Arktyczny może stopnieć i to... do lata 2015 roku. Oznacza to zniszczenie naturalnych siedlisk wielu gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzi polarnych.

Organizacje pomocowe działające w dotkniętej powodziami części Pakistanu ostrzegły w środę, że wskutek poważnego niedofinansowania wkrótce nie będą mogły pomagać ludziom z tego regionu, co zagrozi życiu 5 mln ludzi, w tym 3 mln dzieci.

Pod znakiem zapytania stanęła wyprawa rosyjskiej sondy Fobos-Grunt, która ma przywieźć próbki ziemi z marsjańskiego księżyca i sprawdzić możliwość przetrwania żywych organizmów w kosmosie. Przez awarię silnika sonda po wystrzeleniu nie obrała prawidłowego kursu - podała agencja Interfax w środę nad ranem.

Tornada przeszły przez południowo-zachodnie rejony stanów Oklahoma i Teksas w USA. Świadkowie zdarzenia, na łamach portalu accuweather.com, opublikowali klipy wideo przedstawiające wiry powietrza przemieszczające się z prędkością do 160 km/godz.

Woda wdziera się na obrzeża centrum Bangkoku. Władze Tajlandii nie poddają się w walce z powodzią i za wszelką cenę chcą utrzymać handlowe centrum kraju suche. Wideorelację z tego pojedynku przesłał na Kontakt 24 internauta @Sebastian Guslinski.

Pierwszy śnieg Hiszpanie mają już za sobą. Padać zaczęło w sobotę. Obserwatorium Meteorologiczne w miasteczku Navacerrada pod Madrytem wyliczyło, że od weekendu spadło niemal 40 litrów wody pod postacią białego puchu.

W zeszłym tygodniu cyklon Keila wywołał powodzie w Omanie. Teraz depresja tropikalna nazwana 4A przemieszcza się na zachód w kierunku Morza Arabskiego. Jej obecność może wywołać kolejną falę obfitych deszczy.

Z początkiem tygodnia najbardziej aktywny wulkan Afryki, Nyamuragira, rozpoczął cykl spektakularnych erupcji. Wydobywające się z niego opary siarki i pył, zagrażają miejscowej ludności i Parkowi Narodowemu Virunga.

Należąca do NASA antena sieci Deep Space Network, wychwyciła najnowszy wizerunek 2005 YU55, asteroidy, która w ciągu kilkunastu godzin zbliży się do Ziemi. Koniecznie zobaczcie zdjęcia z 7 i 6 listopada.

Dziś po północy w pobliżu Ziemi przeleci wielka asteroida. To największy znane do tej pory ciało, mijające naszą planetę w tak niewielkiej odległości. - Uderzenie w Ziemię obiektu tych rozmiarów skutkowałoby powstaniem krateru wielkości warszawskiego Śródmieścia, ale zniszczenia sięgałyby dużo poza granice Warszawy – mówi portalowi TVN Meteo Karol Wójcicki, astronom z Centrum Nauki Kopernik.

6,8 stopni w skali Richtera - tyle wyniosła siła trzęsienia ziemi, które nawiedziło we wtorek tereny u wybrzeży wyspy Okinawa na południu Japonii. Ostrzeżenia przed tsunami nie wydano. Nie ma też żadnych doniesień o ofiarach, ani zniszczeniach.

Ulic, po których można chodzić, w Wenecji jest niewiele. Po przejściu nawałnic w ubiegły weekend jest ich jeszcze mniej. Woda zalała m.in. słynny Plac św. Marka - jej poziom wynosi tam obecnie 100 cm. Pomysłowi turyści znaleźli jednak sposób, by mimo wszystko zwiedzać uroki miasta.