Świat

Świat

Ponad 50 pielgrzymów zmarło wskutek upału i pragnienia

Wskutek upału, pragnienia i straszliwego tłoku w miejscach modlitwy zmarło od początku tygodnia ponad 50 spośród około miliona pielgrzymów, którzy udali się do sanktuarium wyznawców islamu w Sehwanie na południu Pakistanu - podała pakistańska policja.

Lada moment lato, a w USA pada śnieg

W USA pogoda płata figle. W górach Alta w stanie Wyoming spadł śnieg, zaskakując turystów swoją obecnością. Biały puch spadł również w stanie Montana, na terenie Parku Narodowego Glacier. Ponieważ w Montanie padał także deszcz, w tym rejonie zaistniało realne zagrożenie powodziowe.

El Nino spotęguje pożary lasów

Indonezja przeznaczyła 30 milionów dolarów na walkę z pożarami lasów i powodowanym przez nie zadymieniem. Do działań przeciwpożarowych włączono wojsko, w gotowości jest dwa i pół tysiąca żołnierzy. Według ekspertów w tym roku mogą spłonąć tysiące hektarów. Pożary i zadymienia mogą być dodatkowo potęgowane przez anomalie pogodowe związane z El Nino.

Wściekły wiatr uderzył w miasto. Przewrócił dwie wieże katedry

Wielki namiot miotany wściekłymi porywami, ludzie szukający jakiegokolwiek zadaszonego schronienia - to sceny z meksykańskiego miasta San Cristobal de las Casas, które zaatakował huraganowy wiatr. Na amatorskim nagraniu widać wzniecany przez wicher pył, a w powietrzu różne porywane przez niego przedmioty. Naporu wiatru nie wytrzymały dwie bliźniacze wieże miejscowej katedry.

To niezwykle rzadkie zjawisko: dwa potężne tornada na raz

Przez Nebraskę jednocześnie przetoczyły się dwa silne tornada 3. kategorii. Zabiły jedną osobę, a 16 innych jest rannych. Szpitale szykują się na przyjęcie kolejnych potencjalnych ofiar - ratownicy nie przeszukali jeszcze wszystkich ruin. Jedna z miejscowości jest odcięta od prądu i pitnej wody, nie działa kanalizacja, a około 350 budynków jest zniszczonych.

Burzowy wtorek w europejskich kurortach

W Europie czekają nas umiarkowane, ale letnie temperatury. Tylko w niewielu miejscach niebo będzie bezchmurne niebo i temperatury zawędrują powyżej 30 st. C. Natomiast w afrykańskich kurortach turyści mogą się spodziewać bardzo wysokich temperatur. W Egipcie w Sharm el Sheikh termometry wskażą 41 stopni Celsjusza.

Korzyść ze zmian klimatycznych: mniej ekstremalnie mroźnych dni

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii wykazały, że ocieplenie klimatu nie prowadzić do większej częstotliwości występowania mroźnych dni. Za oziębienia odpowiedzialne są zupełnie inne zjawiska. Udowodniono też, że zmiany klimatu w Arktyce postępują szybciej, niż w reszcie świata.

Wybuch Etny zagroził samolotom

Etna - najwyższy i najaktywniejszy europejski wulkan - znów zapewnił mieszkańcom Sycylii niezwykłe widowisko. Wypluwana z krateru rozpalona do czerwoności masa piroklastyczna nie stanowi zagrożenia bezpośrednio dla mieszkańców wschodniego wybrzeża Sycylii. Niemniej jednak chmura pyłu, jaka unosi się nad włoską wyspą, jest groźna dla przelatujących w pobliżu samolotów.

Burze od Lazurowego Wybrzeża do krajów bałkańskich

W niedzielę w większości popularnych regionów turystycznych w Europie i na świecie synoptycy prognozują, że wartości na termometrach będą bliższe, równe lub wyższe 30 stopniom. Na ogół będzie także bezchmurnie i pogodnie. Zdarzą się jednak wyjątki, głównie na kontynencie europejskim.

"Będzie trzeba rozkuwać, może nawet strzelać". Wąskie korytarze przeszkodą dla ratowników

- Zabezpieczenie logistyczne, techniczne tego typu akcji to jest niesamowite przedsięwzięcie - komentuje działania bawarskich służ ratownik GOPR Marcin Feliks. W piątek rozpoczęli ewakuację rannego rannego speleologa, który po wypadku utknął na głębokości kilometra w jaskini Riesending. Najtrudniejsze może być pokonanie wąskich odcinków korytarzy, miejscami mających zaledwie kilkadziesiąt centymetrów średnicy.

Burze z gradem demolują niemieckie miasta i lasy

Grad powybijał okna, szpitale znalazły się pod wodą, zamknięte są szkoły, odnotowywane są przerwy w dostawach prądu. Pogoda w Niemczech wciąż jest niebezpieczna. W południowej części Nadrenii-Westfalii wiele linii kolejowych podmiejskich i dalekobieżnych jest poważnie uszkodzonych. Niemiecka służba pogodowa ostrzega przed kolejnymi burzami w centrum i na wschodzie Niemiec.

Wielka woda przetacza się przez Diabelską Gardziel. Powódź w Brazylii zabija

Ponad 46 milionów litrów wody przelało się w poniedziałek przez brazylijski wodospad Iguazu. Spadająca z kilkuset progów skalnych rzeka Iguacu silnie wezbrała po weekendowych ulewach. Iguacu i inne występujące z brzegów rzeki powodują poważne problemy w stanie Parana na południu kraju - zginęło już dziewięć osób, a kilka tysięcy jest uwięzionych na zalanych terenach.

Kule lodu wielkości piłek do tenisa zrujnowały uprawy winorośli

Gwałtowne burze i towarzyszące im gradobicia nękające Francję spowodowały dotkliwe straty. Kule lodu wielkości piłek tenisowych uszkodziły zarówno budynki, jak i samochody oraz uprawy winorośli - do tego stopnia, że w kilku regionach nie będzie zbiorów winogron. Na terenie 32 departamentów nadal obowiązuje pomarańczowy alert meteorologiczny.

Superkomórka nad Nowym Meksykiem. "Widok nie z tego świata"

Potężna komórka burzowa rozwinęła się nad Roswell w stanie Nowy Meksyk. Posypał się z niej grad wielkości piłek baseballowych. Do miasta zjechało wielu łowców burz, którzy liczyli na pojawienie się tornada. Mimo że do tego nie doszło, superkomórka nie zawiodła obserwatorów. "Widok zapierał dech w piersiach" - przyznawali.

"To błogosławieństwo, że nadal tu jestem"

Naderwane dachy, połamane płoty, powyrywane drzewa i zerwane linie energetyczne - to skutki ostatniego tornada, które przetoczyło się przez jedną z miejscowości stanu Missouri. - To błogosławieństwo, że nadal tutaj jestem - przyznała jedna z mieszkanek.