Wschodnią Rumunię nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,7 w skali Richtera. W tym roku ziemia nie drżała tam z większą siłą. Wstrząsy odczuli mieszkańcy stolicy kraju, a także obywatele trzech sąsiednich państw.
Meteorolodzy w Wielkiej Brytanii podsumowali połowę listopada. Okazuje się, że już jest on cieplejszy o prawie 2 st. C niż przeciętnie bywa w tamtych rejonach o tej porze roku.
Pomimo że śnieżyce w stanie Nowy Jork ustały, sytuacja nie poprawia się. Problem stanowi śnieg, który topniejąc robi się coraz cięższy. Niektóre budynki nie wytrzymują tego nacisku. W hrabstwie Erie służby ratownicze interweniowały już w 30 przypadkach zawalenia się dachów.
Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera, które nawiedziło w sobotę wieczorem prefekturę Nagano na japońskiej wyspie Honsiu spowodowało obrażenia co najmniej 57 osób, 2 osoby są w stanie ciężkim - poinformowały władze. Wiele osób zostało uwięzionych pod gruzami domów.
Po wielu dniach obfitych opadów śniegu w Stanach Zjednoczonych, aura się ustabilizowała. Prognozy nie są jednak optymistyczne, temperatura zacznie wzrastać, co spowoduje, że ogromne ilości śniegu zaczną się topić. Władze stanu Nowy Jork ogłosiły alarm powodziowy.
Rybak z Krymu wyłowił dwie przedstawicielki bardzo niebezpiecznego gatunku ryby - fugu. Naturalnym siedliskiem tych zwierząt są wody Australii, Japonii czy Chin.
Mieszkańcy Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej zmagają się ze srogą zimą. Termometry w tej części świata pokazują 20-stopniowy mróz. Dodatkowym utrudnieniem była 20-godzinna śnieżyca w miejscowości Genhe.
Wulkan Colima w zachodnim Meksyku daje o sobie znać. W piątek wyrzucił na wysokość pięciu kilometrów chmurę pyłu. Lokalne władze zalecają zachowanie ostrożności.
W sercu Antarktydy leżą tajemnicze Góry Gamburcewa, które rozmiarem dorównują europejskim Alpom. Przez wiele osób nazywane są górami widmo. Nikt nie widział ich na własne oczy, ponieważ znajdują się pod pięciokilometrową warstwą lodu. Naukowcy opublikowali wyniki badań wyjaśniające, dlaczego wielki ciężar lodowej pokrywy nie zniekształcił szczytów Góry Gamburcewa.
W Gifhorn w Niemczech można spotkać psa, który jest "matką zastępczą" dla wielu gatunków zwierząt. Wychował jelonki, młode dziki, a nawet kurczaka. Zaskakujące jest to, że to pies, a nie suka tak dba o młode zwierzęta.
Niedźwiedzie polarne są bardzo niebezpieczne. Ale zwierzę w amerykańskim zoo spragnione jest kontaktu. Zobaczcie jak bawi się miś ze zwiedzającymi zoo.
Zanieczyszczenie powietrza w Chinach jest bardzo duże. Tak zwana brudna mgła, która zawisła nad północnymi i wschodnimi Chinami nie tylko zatruwa oddychających nią ludzi, ale i paraliżuje komunikację lądową i powietrzną ograniczając widzialność do ledwo kilkuset metrów.
Burze śnieżne nękają mieszkańców północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Najgorsza sytuacja panuje w Buffalo w stanie Nowy Jork. W czwartek rano czasu lokalnego zaspy sięgały prawie dwa metry. Do wieczora przybędzie kolejny metr śniegu.
Uderzenie zimy w USA nie tylko zasypuje kraj metrowymi warstwami śniegu i paraliżuje komunikację lądową oraz powietrzną, ale także zbiera śmiertelne żniwo. Amerykańskie media donoszą o kolejnych ofiarach żywiołu. Ich liczba rośnie z dnia na dzień.
Albańczycy walczą ze skutkami powodzi, wywołanymi przez intensywne opady deszczu - miejscami odnotowano opad rzędu 130 l/mkw. Część obywateli została odcięta od dostępu do pitnej wody i dostaw prądu, zamknięte są szkoły i urzędy. W wyniku porwania przez nurt zginęły już trzy osoby.
Potężna śnieżyca przeszła nad Buffalo w Stanach Zjednoczonych. To już nie pierwszy raz kiedy miasto nawiedzane jest przez żywioł. Odpowiedzialny za taką pogodę jest tak zwany "efekt jezior", bowiem Buffalo położone jest w sąsiedztwie Wielkich Jezior Północnoamerykańskich.
Włoska astronautka Samantha Cristoforetti przygotowuje się do misji, podczas której poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. W kosmos wyniesie ją rakieta Sojusz, a start odbędzie się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 24 listopada. Cristoforetti będzie pierwszą włoszką, która przebywać będzie w ISS.
Naukowcy opracowali nowy model, który tworzy wizualizację gradientu stężenia dwutlenku węgla. Na symulacji idealnie widać rozkład tego związku chemicznego oraz jak jego stężenie zmienia się w czasie. Stworzenie tego modelu, to wielki krok w stronę szukania rozwiązań przeciwko zmian klimatu.
Ponad 50 proc. powierzchni USA znajduje się pod śniegiem - wynika z danych amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery. Stanami, które zasypało, są m.in. Ohio i Teksas.
Powodzi na północy Włoch ciąg dalszy. W niedzielę w związku z intensywnymi opadami poszkodowani zostali mieszkańcy Mediolanu. Ich miasto leży w miejscu, które sprzyja zalaniom.
Na skutek ulewnych opadów deszczu, które nękały mieszkańców Szwajcarii w ostatnich dniach, zginęły dwie osoby. Woda wdarła się na tereny mieszkalne, a lawiny błotne zniszczyły domy i zatarasowały ulice.
Lawa nadal zagraża mieszkańcom Pahoa. Niebezpieczny produkt działalności wulkanicznej sukcesywnie zajmuje coraz większą powierzchnię wyspy. Czujni mieszkańcy od tygodni są przygotowani na ewentualną ewakuację.
Włochy kolejny raz w bardzo krótkim czasie nękane są przez ulewne deszcze, które powodują lokalne powodzie. Z soboty na niedzielę zginęły dwie osoby, po tym jak na ich dom zsunęła się warstwa błota.
Na komecie pierwszy raz w historii wylądowała maszyna. To wielkie wydarzenie nadal rozpala emocje. W rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Andrzej Olchawa, Polak pracujący w ESA opowiada o wieloletniej pracy zespołów związanych z misją Rosetty.
W Moskwie rozpoczęto kolejny sezon zimowy. W Parku Gorkiego została otwarta ślizgawka, która przyciąga mieszkańców stolicy Rosji. Na pierwszych gości czekał miły poczęstunek.
Trzęsienie ziemi o sile 7,3 st. w skali Richtera zarejestrowano w sobotę w rejonie wysp Moluków, na wschodzie Indonezji. Amerykańska Służba Geofizyczna (USGS) ostrzegła, że istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia lokalnych fal tsunami.