Świat

Świat

Niespotykane ulewy po czterech latach suszy. Kule gradu w obwodzie miały 20 cm

Nad zachodnimi i centralnymi regionami stanu Teksas utrzymują się gwałtowne burze, sprowadzając grad wielkości piłek bejsbolowych i opady do 130 l/mkw. Obowiązuje stan zagrożenia powodziowego potęgowany przez słabe wnikanie wody w grunt z powodu 4-letniej suszy. "Może się nie podobać, ale jest dobre" - kwitują załamanie pogody meteorolodzy.

Huragan Amanda pobił 2 rekordy. Teraz szykuje się na kolejny

Na Wschodnim Pacyfiku powstał potężny huragan - Amanda. Według meteorologów to najsilniejszy cyklon tropikalny, który utworzył się w maju od czasu rozpoczęcia pomiarów w tej części świata. Amanda jest już huraganem czwartej kategorii i niewiele brakuje jej do piątej. Pomimo że cyklon nie uderzy w ląd, przyniesie sporo wilgoci nad kontynent amerykański - mówią prognozy.

Olbrzymie straty w Serbii. "W centrum miasta dwa metry wody, smród unosi się w powietrzu"

Sytuacja w mieście Obrenovac, położonym ok. 20 km na południowy-zachód od Belgradu, jest tragiczna. W centrum miasta stoi jeszcze około dwóch metrów wody. Służby wywożą padłe zwierzęta, wielki smród unosi się w powietrzu - tak wysłanniczka TVN24 do Serbii Agnieszka Veljković relacjonuje sytuację po największej powodzi na tym terenie od 120 lat. Od 15 maja w jej wyniku na całych Bałkanach zginęło co najmniej 50 osób.

Słoweński żołnierz zwisając z helikoptera uratował bośniackie niemowlę

Przez ostatnie 120 lat żadna powódź na Bałkanach nie była tak tragiczna - liczba poszkodowanych przekracza milion, a kilkadziesiąt osób nie żyje. Bilansu ofiar o mały włos powiększyłoby bośniackie niemowlę, ocalone przed śmiercią przez słoweńskiego żołnierza. Ratownik zawisł na linie nad wodą nieopodal chorwackiej granicy i przetransportował dziecko na pokład helikoptera.

Płock zaczyna gromadzić żywność i leki

Płock wyśle do Loznicy - swego partnerskiego miasta w Serbii, które dotknęła powódź - transporty m.in. z żywnością i artykułami medycznymi. To odpowiedź na apel sztabu kryzysowego w Loznicy - poinformował we wtorek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Co misie robią w lesie? Czochrają się o drzewa

Niedźwiedzie z Provincial Park w Alberta (Kanada) zostały przyłapane na niezwykłym "tańcu" wokół drzewa. Kamery zarejestrowały, jak kolejne zwierzęta wchodziły na polanę i ocierały się o pień.

Wezbrana rzeka przerwała wały. Dziesiątki tysięcy ewakuowanych

Mieszkańcy Serbii oraz Bośni i Hercegowiny walczą z powodzią największą od ponad 100 lat. Wysoka woda pozbawiła życia ponad 20 osób. Tysiące ludzi opuściły już swoje domy, a to jeszcze nie koniec opadów. W ciągu 40 godzin spadło tyle wody, ile zwykle w ciągu czterech miesięcy.

W Czechach i na Słowacji nie lepiej niż w Polsce. Wiatr powalił 100 tys. drzew

Na Słowacji i w Republice Czeskiej piątkowe opady powodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym, a silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne. Winnym fatalnej pogody jest niż Yvette, sprowadzający rekordowe ilości deszczu i wichury. Słowackie media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, 83-letnim mężczyźnie, który utonął w rzece.

Sojuz przywiózł na Ziemię astronautów z ISS. Rosja chce skrócić eksploatację stacji

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z międzynarodową załogą na pokładzie wylądował w środę rano na terytorium Kazachstanu. Astronauci - Rosjanin, Amerykanin i Japończyk - wrócili na Ziemię po 188 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tymczasem długość działania misji ISS stanęła pod znakiem zapytania po wtorkowym wystąpieniu rosyjskiego wicepremiera, który oznajmił, że po 2020 roku Rosja chce "skierować środki na inne perspektywiczne projekty kosmiczne".

Zefir sypnął śniegiem w maju

Zablokowany przejazd, poślizgi, stłuczki - tak wyglądała w niedzielę sytuacja na lokalnych, górzystych drogach stanu Kolorado. Miejscami spadło tam około 20 cm śniegu. To nie koniec, bo synoptycy zapowiadają kolejne śnieżyce związane z frontem Zefir.

Tornada, wichury, grad jak piłki tenisowe. Niebezpieczna pogoda na Wielkich Równinach

Gwałtowne burze z tornadami przetaczają si przez środkowe stany USA. W niedzielę trąby powietrzne utworzyły się w kilku stanach, szkody i utrudnienia powodowały też obfite opady, silny wiatr i grad, który miejscami osiągał nawet rozmiar piłek tenisowych. Taka niebezpieczna pogoda ma się utrzymać przez kolejną dobę na rozległym obszarze od Teksasu po Wisconsin i Illinois.

Ratunek dla pszczół? Zwrot w kierunku rolnictwa ekologicznego

Choć nawozy, pestycydy, herbicydy i insektoidy zagwarantują lepsze zbiory, bez pszczół okażą się bezwartościowe - ostrzegają naukowcy. Obecnie aż 71 proc. wszystkich gatunków roślin jadalnych potrzebuje owadów zapylających. - A są takie miejsca w Europie, gdzie w ciągu roku padło 80 proc. populacji - alarmuje organizacja Greenpeace, nakłaniając rolników do rezygnacji z nawożenia pól chemią.

Moment, w którym utworzyło się tornado

Mieszkańcowi stanu Minnesota (USA) udało się nagrać moment tworzenia się tornada. "Lej miał kilkaset metrów szerokości, ale nie był w pełni skondensowany" - powiedział później łowca burz, który śledził trąbę powietrzną.

Śnieg, grad i burze w Egipcie i Izraelu

W Egipcie i Izraelu pogoda nieprzyjemnie doświadczyła przyzwyczajonym do wysokich temperatur i suchych dni mieszkańcom tego regionu. Ulewne deszcze zalały główną drogą wzdłuż Morza Martwego. W Egipcie pojawiły się nawet opady śniegu, które zniszczyły uprawy arbuzów i melonów.