Świat

Świat

"Niewidzialne miasto": Ateny spowiła gęsta mgła

W środę aglomerację Wielkich Aten spowiła gęsta mgła. Mieszkańcy przez cały dzień musieli liczyć się z utrudnieniami. W Pireusie widzialność stała się na tyle ograniczona, że miasto zyskało miano "niewidzialnego".

Eksperci znów ostrzegają Brytyjczyków. Teraz niebezpieczne stają się zapadliska

Nawet po ustąpieniu deszczów, w Wielkiej Brytanii sytuacja szybko się nie poprawi. Wręcz przeciwnie - będzie jeszcze bardziej niebezpiecznie. Brytyjska Służba Geologiczna informuje bowiem o narastającym problemie powstawania lejów krasowych. W lutym już sześć razy "otworzyła się ziemia", w kolejnych miesiącach będzie dochodzić do tego jeszcze częściej.

Bryły lodu odrywały się od World Trade Center

Spore utrudnienia w godzinach szczytu zaskoczyły nowojorczyków po tym, jak policja niespodziewanie zamknęła dla ruchu kilka ulic w okolicy odbudowywanego kompleksu World Trade Center. Wszystko przez duże bryły topniejącego lodu, spadające z wieżowca Freedom Tower. Środki ostrożności nie były jednak przesadzone, bo pędzący z tak dużej wysokości lód tuż nad chodnikiem może osiągać prędkość nawet 160 km/h.

Kolejny atak zimy. USA pod śniegiem, na wschodzie brakuje soli do posypywania dróg

Pozamykane szkoły, instytucje i firmy i coraz więcej utrudnień - to efekty kolejnego ataku zimy w Stanach Zjednoczonych. Ze śniegiem zmagają się między innymi Connecticut, Wisconsin i Pensylwania, na wielu drogach panują fatalne warunki. Sytuację pogarsza to, że w wielu stanach brakuje już soli do posypywania ulic, a drogowcy muszą ratować się domieszkami piasku, a nawet solanki powstającej przy produkcji sera.

Mgła wstrzymała dwa konkursy w Soczi

Mgła w Soczi sprawiła, że organizatorzy igrzysk musieli przełożyć na wtorek już dwie konkurencje. Polscy kibice czekają na zaplanowany na wieczór drużynowy konkurs w skokach narciarskich, w którym szansę na swój trzeci medal igrzysk 2014 ma Kamil Stoch.

Ulewy ustały, a wody nadal przybywa. Teraz wypływa spod ziemi

Choć pogoda w Wielkiej Brytanii uległa poprawie - ustąpiły ulewy i niebo się rozpogodziło - to w 16 hrabstwach wciąż obowiązują ostrzeżenia przed powodzią i spodziewany jest wzrost poziomu wód. Sytuacja utrzyma się najprawdopodobniej jeszcze przez kilka miesięcy - zapowiadają eksperci. To wina nagromadzonych w glebie wód gruntowych, których poziom jest rekordowo wysoki. Postanowiono podjąć jednak syzyfową pracę wypompowywania wody z zalanych obszarów.

Zima w Niemczech: 22 st. C na plusie

W sobotę w Bawarii termometry wskazały 22 st. C. Mieszkańcy skorzystali z pogodnej aury i wypoczywali na zewnątrz. W parkach pojawiło się sporo ludzi, a na ścieżki rowerowe wyjechali entuzjaści jednośladów.

Ziemia zapadła się w Hemel Hempstead

Pod jednym z domów w miejscowości Hemel Hempstead - znajdującym się na północny zachód od Londynu - zapadła się ziemia. W efekcie powstało potężne zapadlisko. W obawie o życie okolicznych mieszkańców policjanci zarządzili ewakuację okolicznych domów.

Znowu wichura, sztorm i ulewy. Ale pogoda ma się poprawić

Dwie osoby zginęły z powodu burzowego frontu przechodzącego od nocy przez Wielką Brytanię. Wiatr osiągający prędkość blisko 130 km/h i silne ulewy nasiliły zagrożenie powodziowe i problemy, z którymi część kraju zmaga się od blisko dwóch miesięcy. Kolejny atak gwałtownej pogody powoduje poważne zniszczenia, awarie sieci energetycznej, chaos na drogach i kolei.

Atak huraganowego wiatru. Sto tysięcy Francuzów nie ma prądu

Około 100 tys. ludzi na zachodzie Francji zostało pozbawionych prądu przez atak huraganowego wiatru, którego prędkość dochodziła nawet do 140 km/h. Wichura oraz towarzyszące jej intensywne opady deszczu to skutki oddziaływania niżu Ulla. Po ulewach wiele miejsc zagrożonych jest powodzią.

Wyjątkowo uciążliwa zima: 70 cm śniegu spadło na Maryland, Wielkie Jeziora skute lodem

Wschodnie Wybrzeże USA odkopywało się w piątek ze śniegu, którego w ciągu czterech dni spadło w wielu miejscach ponad 60 cm. Najnowszy atak zimy spowodował co najmniej 21 ofiar śmiertelnych oraz pozbawił prądu ponad pół miliona gospodarstw domowych i firm. Tegoroczna zima jest tak surowa, że pięć położonych na pograniczu USA i Kanady Wielkich Jezior Północnoamerykańskich po raz pierwszy od 20 lat zamarzło niemal w całości.

Wielka obniżka cen w Himalajach

Wyprawy w Himalaje stają się w Nepalu znacznie tańsze. O obniżkach opłat poinformował tamtejszy resort turystyki. W przypadku mieszkańców tego kraju obniżki wchodzą w życie od razu, natomiast cudzoziemcy będą płacić mniej od 1 stycznia przyszłego roku.

Waszyngtończycy ujeżdżają zimowego potwora

Co najmniej 20 cm śniegu spadło w czwartek w Waszyngtonie podczas śnieżyc, jakie sprowadził nazywany "potworem" burzowy front przechodzący przez wschodnie stany USA. Kolejny atak zimy spowodował w amerykańskiej stolicy sporo utrudnień, przez które nieczynne były m.in. szkoły, instytucje i prywatne firmy. Mieszkańcy miasta wykorzystali wolny czas na rekreację na świeżym powietrzu.

"Wielu nowojorczyków zostało w domach"

Obfite opady śniegu, które od środy nawiedzają południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych, dotarły do Nowego Jorku. Synoptycy spodziewają się, że spadnie nawet do 30 cm śniegu. "Mogą pojawić się problemy z komunikacją. Autobusy wyposażono w łańcuchy" - relacjonuje Reporter 24 Piotr Sobilo, który przesłał zdjęcia i filmy. Otrzymaliśmy również zdjęcia z New Jersey.

Przez pogodę Węgrzy dostają migreny

Tegoroczna zima na Węgrzech jest wyjątkowo zróżnicowana pod względem warunków atmosferycznych. Ulewne deszcze nękają mieszkańców zachodnich regionów, śnieg pojawił się nad Balatonem, grad w okolicach Budapesztu, a na południu kraju temperatura sięga 13 st. C.

Lód i śnieg przykryły USA. "Anteny jak szaszłyki z kostkami lodu"

Śmiertelny zimowy sztorm rozpoczął się w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych w środę. Do tej pory zginęło 13 osób. Bez prądu jest blisko 363 tysięcy domów oraz firm. Lotniska masowo odwołują loty. Wszystko jest przykryte dwu i pół centymetrową warstwą lodu.

"Nie należy dziwić się pogodzie w Soczi"

- Bywa, że miasta, które są gospodarzami igrzysk zimowych niekoniecznie leżą w klimacie górskim czy zimnym - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo. To dotyczy również Soczi, które znajduje się w klimacie subtropikalnym. Według prognoz, temperatura wzrośnie nawet do 19 st. C i nie powinno to nikogo dziwić.