Świat

Świat

Dunaj najwyżej od 500 lat. Sytuacja jest dramatyczna

Wywołana długotrwałymi opadami deszczu powódź nadal daje się mocno we znaki mieszkańcom południowych i wschodnich Niemiec. W Bawarii, Saksonii i Turyngii sytuacja jest dramatyczna: nasiąknięte deszczówką wały nie wytrzymują, woda zalała miasta i drogi, ewakuowano tysiące mieszkańców.

Austria pod wodą. Tak źle nie było od dekady

Ulewne deszcze, jakie nawiedziły Austrię dramatycznie podniosły poziom rzek. Ogłoszono stan katastrofy żywiołowej. W walce z powodzią pomaga wojsko. Zginęła jedna osoba, dwie kolejne uznano za zaginione.

Fala powodziowa zalała średniowieczne miasto. "Cieszę się, że udało nam się wrócić"

Czeski Krumlov znika w wodach Wełtawy. Miasteczko powstałe w Średniowieczu, które do dziś zachowało unikatową architekturę, jak dotąd najbardziej ucierpiało w trwającej w Czechach powodzi. Nasi południowi sąsiedzi, zakochani w tym miejscu, załamują ręce, bo w 2002 r. w czasie wielkiej powodzi ulicami starego miasta też popłynęła woda. Największa w historii kraju.

Znani "łowcy burz" zginęli, ścigając tornado. "Odeszli robiąc to, co kochają"

- Jeśli musiałbym wybrać, w jaki sposób miałby umrzeć mój brat, to właśnie tak - gdy ściga tornado. To była jego pasja - powiedział Jim Samaras. Jego brat, Tim - słynny "łowca burz" - zginął podczas pracy niedaleko El Reno w Oklahomie. Wraz z nim zginęli jego syn Paul Samaras i Carl Young, to trzy z 10 ofiar tego tornada.

"Powódź pięcioletnia". 3 tys. metrów sześciennych wody na sekundę

Czescy meteorolodzy oczekują, że przepływ wody na Wełtawie w momencie jej kulminacji będzie wynosił w poniedziałek ok. 3 tys. m3 na sekundę. To wciąż mniej, niż w czasie największej powodzi w ostatnich latach – w 2002 r. - przez Pragę przepływało 4,7 – 5 tys. m3 na sekundę.

Stan klęski żywiołowej w prawie całych Czechach. Praga zamyka metro

W Czechach ogłoszono stan klęski żywiołowej. Powódź sprawiła, że życie straciły dwie osoby, a kilka zaginęło. W samej Pradze, gdzie sytuacja co rusz się pogarsza, zamknięto m.in. Most Karola, szpital i osiem stacji metra, które w poniedziałek w ogóle przestanie kursować.

Stan klęski żywiołowej w Niemczech. Bundeswehra w pogotowiu

W kilku powiatach Niemiec wprowadzono stan klęski żywiołowej, rozpoczęto także ewakuację mieszkańców. Trwają poszukiwania dwóch zaginionych osób, porwanych przez nurt rzeki. Utrzymujące się silne opady na południu i wschodzie Niemiec niebezpiecznie podnoszą poziom rzek.

Bilans ofiar tornad w Oklahomie coraz wyższy

Do jedenastu wzrosła liczba zabitych po serii gwałtownych tornad, które w piątek wieczorem przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. 20 maja inne tornado zdewastowało tam miasteczko Moore; były 24 ofiary śmiertelne.

Przez Odessę przeszedł huragan

W nocy z piątku na sobotę przez ukraińską Odessę przeszedł huragan, przez który 260 gospodarstw domowych pozostawało w sobotę bez prądu.

Belgia: to była najzimniejsza wiosna od 1962 roku

Belgijskie Met Office KMI opublikowało w sobotę statystyki dotyczące trzech ostatnich miesięcy, które w krajach Beneluxu uznawane są za wiosenne. Okazało się, że miniona wiosna była najzimniejsza od 51 lat i najbardziej mokra od 29 lat. Z kolei maj okazał się być najchłodniejszy od 1996 roku.

Upały w Szwecji i Finlandii takie, że trzeba schładzać renifery

Nietypowo wysokie temperatury rozpieszczają mieszkańców wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. W Szwecji tegoroczny maj okazał się jednym z pięciu najcieplejszych w historii tamtejszych pomiarów. W Finlandii blisko 30-stopniowe upały zawitały nawet w okolice koła podbiegunowego – i to zaledwie miesiąc po tym, kiedy były jeszcze pokryte śniegiem.

Trąba powietrzna nastraszyła Dubrownik

Potężna trąba powietrzna pojawiła się w czwartkowy poranek nad Adriatykiem, kilka kilometrów od wybrzeży Dubrownika na południu Chorwacji. Lej zaczął "zstępować" z nieba, ale w pewnej chwili zatrzymał się i w ciągu kilku minut rozmył.

Fabryka za milion euro produkuje jeden litr biopaliwa na godzinę

Duńscy naukowcy pracują nad tym, by w przyszłości móc jak najbardziej efektywnie przerabiać słomę, a także odpady na biopaliwo, które mogłoby napędzać m.in. statki. Na razie kosztująca 1 mln euro fabryka, jaką stworzyli przy Uniwersytecie w Aalborg, jest w stanie wyprodukować litr paliwa na godzinę.

Barbara uderzyła nad ranem. Zabiła dwie osoby

W nocy ze środy na czwartek naszego czasu huragan Barbara nadciągnął nad południowy Meksyk. Są co najmniej dwie ofiary śmiertelne żywiołu, który teraz osłabł i aktualnie ma ponownie status burzy tropikalnej.

Gęsta mgła romantycznie otuliła Sydney

Już drugi dzień z rzędu Sydney tonęło w gęstych kłębach porannej mgły. Romantycznie nastawieni mieszkańcy mogli podziwiać niezwykłe widoki, ale taka aura spowodowała też sporo problemów.

Spodziewają się silnej erupcji. Przymusowe ewakuacje spod wulkanu

Duże ilości pyłu i gazu unoszą się nad wulkanem Copahue znajdującym się na granicy Chile i Argentyny. Oba kraje ogłosiły żółty alert. Tylko Argentyna poleciła ewakuację ponad 2,6 tys. mieszkańców z najbliżej położonego rejonu. Według przewidywań sejsmologów należy się liczyć z silnym wybuchem.

Dwa silne wstrząsy w Panamie. "Prawie wyrzuciły mnie z łóżka"

Przerażającą pobudkę przeżyli mieszkańcy zachodniej Panamy. Ze snu wyrwało ich trzęsienie ziemi o sile przekraczającej 5 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w pobliżu granicy z Kostaryką, jednak według służb obydwu krajów nie odnotowano poszkodowanych ani poważnych strat.

30 roślin opanowało nasze pola

Spadek bioróżnorodności uprawianych roślin i zwierząt hodowlanych nabiera tempa i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu stale rosnącej populacji - powiedział w poniedziałek szef nowo utworzonego panelu ds. bioróżnorodności przy ONZ.