Świat

Świat

Potężne burze w Chorwacji. Dubrownik opustoszał, w Zadarze kolizja promów

Powyrywane dachy, podtopione piwnice i kolizja promów - to bilans sobotnich nawałnic, jakie przetoczyły się nad Chorwacją. W niedzielę kolejna gwałtowna burza pojawiła się nad Dubrownikiem. Miasto w mgnieniu oka opustoszało, a turyści nie kryli rozgoryczenia pogodą. Niestety prognozy nie są optymistyczne, na poniedziałek prognozowane są kolejne wyładowania.

Plaga metrowych meduz. Odstraszają turystów

U wybrzeży Kornwalii w Wielkiej Brytanii pływają budzące przerażenie meduzy. Można znaleźć okazy, które osiągają do metra średnicy. Fale wyrzucają je na brzeg jednej z najbardziej popularnych plaż w tym regionie.

Wielkie marnotrawstwo. Strata wody w rzece Kolorado zagraża USA

Satelity NASA wykazały "szokującą" skalę marnowania wód gruntowych rzeki Kolorado, przepływającej przez siedem stanów i część Meksyku. Od 2004 roku Amerykanie "przepuścili" ponad 60 km sześciennych wody. - Nie przejmując się faktem, że zbiorniki pod powierzchnią, w przeciwieństwie do tych na powierzchni, się nie uzupełniają - alarmują badacze.

Phoenix zniknęło w chmurze pyłu, kurzu i piachu

Przez stan Arizona przetoczyła się gigantycznych rozmiarów burza piaskowa. W chmurze nanoszonego z prędkością 48-64 km/h piachu, pyłu i kurzu niemal zupełnie zniknęło miasto Phoenix, stolica hrabstwa Maricopa. Meteorolodzy jeszcze przed nawałnicą zalecali szczelne zamknięcie okien i nie wychodzenie na zewnątrz.

Tornado zrównało kemping z ziemią

Aż 27 osób spośród 1300 gości na polu kempingowym zostało rannych po przejściu tornada przez część dwóch hrabstw w Wirginii, Northampton i Accomack. Uderzenia żywiołu nie przeżyły dwie osoby. Silny wiatr przewalił drzewo, miażdżąc małżeństwo i poważnie raniąc ich dziecko. - Niebo nagle zrobiło się ciemne - opowiadali świadkowie wichury, której towarzyszyło gradobicie bryłami lodu wielkości piłek golfowych.

Płynęli kajakiem, znaleźli się na grzbiecie wieloryba

Pływanie kajakiem może dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń. Przekonało się o tym dwoje Argentyńczyków, którzy natrafili na stado wielorybów. W pewnym momencie wielki waleń wpłynął pod kajak i uniósł go na swoim grzbiecie. Kajakarze zachowali zimną krew, a co więcej, udało im się nagrać całą sytuację. Film robi furorę w sieci.

Afrykańskie upały przy kole podbiegunowym

Od kilku dni nie tylko w Sztokholmie, ale także na dalekiej północy Szwecji, w okolicach koła podbiegunowego, temperatura przekracza 32 st. Celsjusza. Szwedzki instytut meteorologii SMHI po raz pierwszy w historii ostrzegł w czwartek przed upałem.

Tajfun Matmo uderzył w Chiny i osłabł. Ale nadal niesie niebezpieczne ulewy

W czwartek Matmo dotarł do wybrzeży Chin. Po pokonaniu górzystego terenu w prowincji Fujiab osłabł i osiągnął status burzy tropikalnej. Do tej pory w Chinach nikt nie ucierpiał. Dzień wcześniej w Tajwanie tajfun zabił jedną osobę, ranił pięć i spowodował szereg szkód. Ewakuowano z zagrożonego obszaru setki mieszkańców i 5 tysięcy turystów.

Niemcy: 10 osób utopiło się w Bałtyku. Wprowadzono zakaz kąpieli

Niemcy mogą nam pozazdrościć. Kiedy turyści spędzający czas na polskich plażach wygrzewają się w słońcu i pływają w Bałtyku, u naszych zachodnich sąsiadów wprowadzono zakaz morskich kąpieli. Na niemieckim wybrzeżu pogoda sprawia bowiem, że nie jest bezpiecznie. Służby ratunkowe w ostatnich dniach udzielały pomocy w kilkudziesięciu przypadkach. 10 osób nie udało się uratować.

Rammasun zabił ponad 100 osób, ale ani jednej w zdemolowanej Albay. Jak to możliwe?

Mieszkańcy Filipin nie zdążyli się jeszcze pozbierać po tajfunie Rammasun, który w zeszłym tygodniu pozbawił życia ponad 100 osób. Mimo, że Filipiny zmagają się z żywiołem co roku, tylko niektóre prowincje są przygotowane na jego nadejście. Jednym z najbardziej dotkniętych przez Rammasun obszarów była Albay. Dzięki sprawnemu systemowi zarządzania kryzysowego w tej prowincji, udało się uniknąć ofiar.

Po lawinie błota i kamieni na Słowacji. "Gdyby nie felgi, trudno by było powiedzieć, że to auto"

Mieszkańcy północnej części Słowacji zmagają się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, które przeszły nad tą częścią kraju w poniedziałek 21 lipca. W efekcie w pobliżu doliny Vratnej przetoczyły się lawiny - kamienna i błotna. Zniszczeniu uległy m.in. domy i samochody. Do tej pory właściciele odszukują swoje zgniecione auta. Wśród poszkodowanych są m.in. Polacy z Bydgoszczy.

Po ulewach rzeka porwała dwa rosyjskie Su-15

Mieszkańcy regionu obwodu magadańskiego w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, zmagają się ze skutkami ulewnych deszczy, jakie nawiedziły ten region w środę 23 lipca. Obfite opady doprowadziły do powodzi, która zniszczyła okoliczne domy, drogi i mosty. Lokalna rzeka porwała nawet ze sobą dwa myśliwce.

Chmara jętek obległa jedno z amerykańskich miast. Miały 24 godziny na złożenie jaj

Potężna chmara jętek przyfrunęła kilka dni temu do amerykańskiego miasta La Crosse. Owadów było tak dużo, że meteorolodzy mogli śledzić ich ruch na obrazie radarowym. - To był jeden z największych rojów owadów, jakie widzieliśmy - informowali eksperci na łamach lokalnych czasopism. Jętki obległy sporą część miasta. Nic dziwnego, miały zaledwie dobę na to, by znaleźć dogodne miejsce do złożenia jaj.

Po supertajfunie Rammasun nadciąga groźny Matmo

Władze Filipin ostrzegają od wtorku przed tajfunem Matmo, który przyniósł intensywne deszcze na północy wyspy Luzon. Silne wiatry i deszcze przesuwają się w stronę Tajwanu i Chin. Wiatr nieprzerwanie wieje 80 km/h, w porywach do 160 km/h. Porusza się na północny zachód w kierunku Tajwanu.

Wodni policjanci będą wypatrywać śladów wilgoci. "Nasilamy egzekwowanie restrykcji"

Specjalni "wodni policjanci" będą sprawdzać przestrzeganie ograniczeń zużycia wody w Los Angeles. Coraz silniejsze restrykcje wymusza rekordowa susza, która nęka Kalifornię już trzeci rok. Zabronione jest nie tylko mycie samochodu czy podlewanie trawnika poza wyznaczonymi porami, ale nawet podanie szklanki wody klientowi restauracji bez pytania, czy jej sobie życzy.

Filipiny, Chiny i Wietnam liżą rany po tajfunie

Tajfun Rammasun, który przeszedł przez Filipiny, a następnie uderzył w Chiny i Wietnam, pozbawił życia łącznie 118 osób i spowodował wielkie straty, głównie w infrastrukturze i rolnictwie. Jeszcze nie opadła woda po gwałtownych ulewach, jakie przyniósł Rammasun, a już do wybrzeży Filipin zbliża się kolejny tajfun.

Rammasun przetacza się przez Chiny. A na Filipiny już sunie kolejny tajfun

Nawet do 200 km/h dochodziła prędkość wiatru podczas uderzenia supertajfunu Rammasun w południową część chińskiego wybrzeża. Żywioł wyrządził liczne szkody i zabił co najmniej 17 osób. Z jeszcze poważniejszymi jego skutkami zmagają się zaatakowane kilka dni wcześniej Filipiny, którym zagraża już kolejny tajfun.

Rammasun uderzył w ląd. Prędkość wiatru przekracza 170 km/h

Tajfun Rammasun w sobotę rano uderzył w pobliże granicy chińsko-wietnamskiej. Cyklon sprowadził wichury i ulewy. Władze ostrzegają przed lawinami błota. Mieszkańcy od dawna przygotowywali sie na nadejście żywiołu. Stosowali się do instrukcji wydawanych przed wojsko i policję. - Mój dom jest bezpieczny - mówił jeden z mieszkańców.

"W tym przypadku Matka Natura z nami wygrała"

Pożary trawią amerykański stan Waszyngton. Półtora tysiąca osób musiało opuścić swoje domy. Wielu z nich nie ma się gdzie podziać. Strażacy nie mają jednak dobrych wieści, pogoda im nie sprzyja, płomienie uda się ugasić dopiero za kilka dni.