Trójmiasto

Trójmiasto

Martwy wieloryb przy plaży w Stegnie. "Odholujemy go do Helu"

Martwego wieloryba zauważono w wodzie na wysokości plaży głównej w Stegnie. Na miejscu "znalezisko" badała specjalna załoga ze stacji morskiej w Helu. – Wiele wskazuje na to, że jest to waleń, który ma około 7-8 metrów, jest we wczesnym stadium rozkładu – potwierdził Mikołaj Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF. Zwierzę ma zostać odholowane do Helu.

Delfiny butlonose w Zatoce Gdańskiej. "Nie wykluczam, że odkrywały nowy teren"

Po raz pierwszy delfiny butlonose zaobserwowano w Morzu Bałtyckim na początku sierpnia w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy.To niecodzienny widok, bo ostatnim razem osobniki tego gatunku widziano tutaj w XIX wieku. - To rzeczywiście bardzo ciekawa obserwacja. Trudno powiedzieć, dlaczego się tutaj pojawiły. W przypadku delfinów raczej wykluczam pomyłkę nawigacyjną. One świetnie sobie tutaj radzą i - jak widać - cieszą się życiem - mówi Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej w Helu.

Delfiny butlonose w Zatoce Gdańskiej. "Pierwszy raz od XIX wieku"

W Bałtyku pojawiły się delfiny - ta informacja zaskoczyła wszystkich, nawet pracowników Stacji Morskiej na Helu. Naukowcy potwierdzili, że to butlonosy, które na co dzień pływają w Oceanie Atlantyckim. Po raz pierwszy zaobserwowano je na początku sierpnia w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy. Ostatni raz delfiny tego gatunku widziano na Bałtyku w XIX wieku.

Była pijana, gdy urodziła dziecko. Inna pije, będąc w zaawansowanej ciąży. Kary nie muszą się obawiać

W Gdyni Agnieszka M. urodziła dziecko, będąc pod wpływem alkoholu. Konsekwencji karnych jednak raczej nie poniesie, bo piła jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej. Bezkarna jest także kobieta, która w Poznaniu, będąc w ósmym miesiącu ciąży, regularnie się upija. - Takie zachowania może ocenić sąd rodzinny - zaznacza prawnik. W skrajnych przypadkach matki można pozbawić władzy rodzicielskiej.

Z inicjatywy kibiców Lechii znaczek pocztowy przenieśli na ścianę bloku. Patriotyczny mural na Przymorzu

Gigantyczny mural ozdobił ścianę bloku przy ulicy Chłopskiej 24 na Przymorzu w Gdańsku. Dzieło przedstawia oryginalny znaczek pocztowy, wydany na 19. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Inicjatorem powstania muralu byli kibice Lechii Gdańsk, a autorem - grafik Marcin Budziński. Efekt ich wspólnej pracy można już podziwiać podczas spacerów nadmorską dzielnicą Gdańska.

Kanał Elbląski może trafić na światową listę zabytków UNESCO

Przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa odwiedzają pochylnie Kanału Elbląskiego. Wizyta ma związek z wnioskiem miejscowych samorządów o wpisanie tego unikatowego zabytku hydrotechniki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie znajduje się na niej 14 miejsc w Polsce, m.in. krakowskie Stare Miasto i zamek w Malborku.

Autobus stanął w płomieniach. "To była awaria"

Na szczęście skończyło się tylko na strachu - tak można podsumować pożar w autobusie miejskim, który jechał z Gdyni do Łężyc. Pasażerowie opuścili go jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Kierowca próbował sam ugasić ogień, ale bezskutecznie.

Seryjny gwałciciel chce wyjść na wolność. "Terapia przyniosła skutek, popędy już nim nie kierują"

Henryk Z., który po odbyciu kary 25-lat więzienia został skierowany na leczenie w zamkniętym ośrodku, chce go opuścić. Seryjny gwałciciel i morderca po raz kolejny próbuje przekonać sąd, że na wolności nie byłby zagrożeniem dla społeczeństwa. Jego pełnomocnik złożył już skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Decyzja w tej sprawie może zapaść nawet za kilka miesięcy.

To pierwsza od 40 lat nowa linia kolejowa w Polsce. Pomorska Kolej Metropolitalna rusza 1 września

Nowa 18-kilometrowa linia kolejowa łączy gdański Wrzeszcz z lotniskiem im. Lecha Wałęsy i dalej z trasą kolejową nr 201 na Kaszuby. Przejazd całą trasą potrwa około 23 minuty. To pierwsza od 40 lat całkowicie nowa linia kolejowa ukończona i jednocześnie pierwsza zbudowana przez samorząd wojewódzki. Pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zaczną regularnie kursować od 1 września.

Płonęła hala produkcyjna koło Gdańska

Z pożarem hali w Borkowie (woj. pomorskie)walczyło 15 zastępów straży pożarnej. W budynku było 60 osób (wcześniej informowano o 300), pracownicy hali ewakuowali się jeszcze przed przyjazdem strażaków. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Szpital drastycznie podniósł opłaty, policjanci muszą wozić zatrzymanych do sąsiednich miast

Policjanci ze Sławna (Zachodniopomorskie) wożą zatrzymane osoby na badania do odległej o ponad 30 km Ustki. Wszystko dlatego, że szpital w Sławnie niemal trzykrotnie podniósł ceny. Wcześniej koszt takiego badania wynosił 90 zł, teraz szpital chce aż 300. Taniej przewieźć zatrzymanego do innego miasta. Problem w tym, że wtedy z ulic Sławna na przynajmniej dwie godziny znika jeden patrol policji.

Krzyczał, że "atakują go duchy ze ściany". Horror z dopalaczami w roli głównej

Chwile grozy przeżyli rodzice 20-latka, który zażył dopalacze. Odurzony chłopak krzyczał, że atakują go duchy, które wychodzą ze ścian mieszkania. Potem złapał nóż i wybiegł z domu do lasu. Kiedy znaleźli go policjanci twierdził, że rodzina i sąsiedzi chcą go zabić. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest uzależniony od dopalaczy i nie chce się leczyć.

Solili twarożek i pieprzyli zupę, bar mleczny miał oddać ponad milion. Skarbówka umarza część zwrotu dotacji

Mieli zwrócić ponad milion złotych dotacji, bo smażyli jajecznicę na boczku, dodawali sól do twarożku czy też pieprzyli zupę. Dla słupskiego baru mlecznego Poranek oznaczałoby to bankructwo. Zwrotu dotacji domagała się Izba Skarbowa. Właściciele baru wygrali jednak sprawę w sądzie w sprawie jednej transzy, teraz ze zwrotu większej części drugiej skarbówka sama zrezygnowała. To jednak jeszcze nie koniec.