Zdrowie

Zdrowie

Są w Polsce dwie takie poradnie. Jednej grozi likwidacja

Jedna z zaledwie dwóch w Polsce poradni seksuologicznych, przyjmujących pacjentów do 16. roku życia, może zostać zamknięta. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał podmiot odpowiedzialny o plany likwidacji. W odpowiedzi prowadzący poradnię Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie wskazał główną przyczynę. Chodzi o finansowanie.

Błędy, nieistniejące badania, użycie AI. Eksperci o raporcie Kennedy'ego

Sekretarz zdrowia USA Robert F. Kennedy Jr. przedstawił raport na temat przyczyn spadku oczekiwanej długości życia Amerykanów. Dokument miał być przełomowy, ale - jak zauważyli eksperci - jest w nim wiele błędów i wymyślonych badań. Ich zdaniem niektóre z odniesień naukowych wyglądają na generowane przez sztuczną inteligencję - relacjonuje "Washington Post".

Cel leczenia SM jest niezmienny. Ale coraz lepiej udaje się go osiągać

W Polsce żyje około 55 tysięcy osób ze stwardnieniem rozsianym. To przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, najczęściej przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji, prowadząc do postępującej niepełnosprawności. Dzięki postępowi w diagnozowaniu i nowym terapiom stwardnienie rozsiane udaje się coraz lepiej kontrolować, a pacjenci zyskują szansę na normalne życie. Wyzwaniem pozostaje właściwa organizacja opieki.

Gotujesz na gazie? Naukowcy: narażasz się na nowotwór

Emisje z kuchenek gazowych znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w USA. Chodzi o uwalniający się podczas ich użytkowania rakotwórczy benzen. Okazuje się, że zagrożenie nie ogranicza się tylko do osób przebywających w kuchni, a u dzieci ryzyko białaczki może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

"Suplementowe eldorado". GIS ostrzega

Polska jest jednym z największych producentów i importerów oraz konsumentów na unijnym rynku suplementów diety. Wartość Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że wiele z nich nie działa na to, na co są reklamowane. Niewiele można z tym zrobić. "Suplementowe eldorado" rośnie w siłę w internecie. - Potrzebna jest duża zmiana prawa na poziomie Unii Europejskiej - mówi nam dr Paweł Grzesiowski.

Pilotaż terapii traumy będzie wydłużony

O rok zostanie przedłużony pilotażowy program opieki nad osobami z traumą. "Pozwoli to na opracowanie standardów" - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia. Pierwotnie zakładano, że rozpoczęty na początku tego roku pilotaż zakończy się 30 czerwca. "Liczba pacjentów oraz liczba udzielonych świadczeń wskazują na zasadność realizacji takiej formy leczenia", dodaje resort.

Senatorowie o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Część poprawek odrzucona

Ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) była przedmiotem obrad wtorkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia. Poprawki zgłosili senatorowie Waldemar Kraska, który proponował przesunięcie finansowania sieci i Wadim Tyszkiewicz, któremu zależało na zapewnieniu trzeciego stopnia referencyjności dla szpitala w Nowej Soli. Propozycje te zostały odrzucone przez komisję i będą przedstawione na etapie prac plenarnych Senatu jako wnioski mniejszości. Komisja zgłosiła natomiast dziesięć poprawek biura legislacyjnego - tego typu zmiany mają zapewnić spójność i precyzję tekstu ustawy.

Ruszył "szczególny projekt". Czym jest Narodowy Portal Onkologiczny

Polacy zyskali nowe, rzetelne źródło wiedzy o chorobach nowotworowych - udostępniony został Narodowy Portal Onkologiczny. - W jednym miejscu są tu zagregowane treści dotyczące różnych nowotworów. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że są to treści zweryfikowane przez ekspertów - powiedziała podczas inauguracji działania nowego narzędzia Anita Wojtaś-Jakubowska, która ma za sobą walkę z chorobą nowotworową.