Spopieleni przez lawę, krwotok w wyniku ukąszenia dysfolida. Siły naturalne potrafią zabijać na przerażające sposoby

[object Object]
Piorun kulisty nad Bergamo we WłoszechPatrizia Lapatty Bersani/fb
wideo 2/5

Natura potrafi być śmiertelnie niebezpieczna - nie podlega to żadnym wątpliwościom. Niektóre przypadki śmierci, do jakich doszło na skutek między innymi działania sił naturalnych, są wyjątkowo makabryczne.

Śmierć w potoku lawy spływającej ze zboczy wulkanu to jeden z najbardziej widowiskowych, ale też niesłychanie bolesnych sposobów na pożegnanie się z tym światem. Najlepiej znany jest przykład Pompejów oraz Herkulanum, gdzie spływająca z Wezuwiusza lawa wdzierała się do budynków.

Spływająca ze średnią prędkością 80 kilometrów na godzinę lawa transportuje ze sobą rozgrzane gazy oraz gruz, osiągając temperaturę do 1000 stopni Celsjusza.

Cierpienie, w jakim konali ci, których zaskoczył wulkan, jesteśmy w stanie częściowo wyobrazić na podstawie szczątków mieszkańców Pompejów. Nawet spod skorupy lawy widać, że twarze mają wykrzywione z bólu.

Większość osób zmarła z powodu szoku termicznego w chwilę po zajęciu się ogniem, jednak nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Wśród ruin Herkulanum odnaleziono roztrzaskane czaszki tych, którym rozsadziło je ciśnienie i ekstremalnie wysoka temperatura.

Ofiary z PompejówVisualhunt (CC BY-SA 1.0)

Podwodne piekło nurków

5 listopada 1983 roku praca na Byford Dolphin, półzanurzalnej platformie wiertniczej znajdującej się na Morzu Północnym, trwała w najlepsze, gdy wydarzyła się tragedia. Część nurków została spuszczona pod wodę w specjalnym dzwonie nurkowym, dzięki któremu byli w stanie wytrzymać panujące pod wodą ciśnienie. Niestety dzwon okazał się śmiertelną pułapką. Najpewniej przedwcześnie obluzowano jego klamrę, przez co ten otworzył się i - pod wpływem ogromnej zmiany ciśnienia - rozpadł wraz z tymi, którzy znajdowali się w środku. W mgnieniu oka zmarło pięć osób - ich organy wewnętrzne poddały się ciśnieniu i rozpadły.

Ciało we wrzącym źródle

Choć superwulkan, który znajduje się pod Parkiem Narodowym Yellowstone, jest uśpiony, to znajdujące się na terenie samego parku gejzery oraz źródła geotermalne są wyjątkowo ożywione i niebezpieczne.

Większość jest nie tylko niesłychanie gorąca, lecz także wysoce trująca. Taka mieszanka jest w stanie w ułamku sekundy obedrzeć człowieka ze skóry. Doświadczył tego 23-latek, który wpadł do zbiornika w listopadzie 2016 roku. Gdy szukający mężczyzny strażnicy odnaleźli resztki ciała, musieli przeczekać burzę. Gdy wrócili na miejsce tragedii, ciała już nie było - zostało roztopione. Eksperci oraz dziennikarze spekulowali później na łamach czasopism "Times" oraz "Guardian", czy mężczyznę zabił szok termiczny, czy oparzenia trzeciego stopnia, których natychmiast się nabawił, czy też zmarł w wyniku kontaktu z wyjątkowo toksycznymi związkami chemicznymi.

Piorun w domu

Śmierć w wyniku rażenia piorunem jest bardzo mało prawdopodobna i w samych Stanach Zjednoczonych, według danych Narodowej Służby Meteorologicznej, w 2017 roku tylko jeden na ponad milion przypadków zgonu został spowodowany uderzeniem pioruna.

I nawet w ramach tej statystyki dochodzi do ewenementów. W 2017 roku doszło do przypadku, który czasopismo naukowe "Forensic Medicine and Pathology" określiło mianem "niezwykłego" - mężczyzna zginął rażony piorunem... we własnym domu. Pracował w pomieszczeniu, w którym znajdował się też metalowy słup. Gdy w budynek uderzyła błyskawica, piorun przemieścił się po słupie, po czym raził mężczyznę w jego własnych czterech ścianach. Impuls elektromagnetyczny był tak potężny, że zatrzymał akcję serca i praktycznie usmażył mężczyznę na miejscu.

Lekarze, którzy wykonali autopsję, przyznali, że ciało było w 70 procentach zwęglone - "pokryte oparzeniami trzeciego stopnia".

Ukąszenie przez dysfolida

Dysfolidy to australijskie węże jadowite o wyjątkowo łagodnym usposobieniu. Niełatwo je sprowokować i bardzo rzadko atakują ludzi. Gdy jednak to następuje, trucizna błyskawicznie przedostaje się do organizmu.

To właśnie przydarzyło się amerykańskiemu herpetologowi Karlowi P. Schmidtowi, który w 1957 roku został ukąszony przez okaz znajdujący się w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Zmarł tego samego dnia w męczarniach - nie tyle w niewysłowionych, bo pozostawił po sobie dziennik, w którym opisywał objawy zatrucia jadem.

Dziennik to zapis powolnej agonii: od nudności, przez krwawą plwocinę i drgawki, po wymiotowanie krwią, zawartością żołądka i wnętrznościami. Schmidt następnie zaczął krwawić z nosa i oczu, tracił czucie w kolejnych partiach ciała i zmarł w wyniku paraliżu dróg oddechowych.

Jad dysfolidów jest o tyle wyjątkowy, że powoduje specyficzny rodzaj krwotoku - taki, w którym ciało traci zdolność do zasklepiania ran. Ofiara tego drobnego węża umiera w kałuży własnej krwi.

Autor: sj/map / Źródło: IFL Science, Times, Guardian, Forensic Medicine and Pathology

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr