Władimir Putin

Władimir Putin

Władimir Putin oznajmił, że w Rosji "ideały patriotyzmu są tak głębokie i silne, że nikomu nigdy nie udało się i nie uda się jej przekodować, przerobić na swój ład". - Nas nie można oddzielić, oderwać od naszych korzeni i źródeł - oświadczył, podkreślając, że Rosja jest "nowoczesnym, otwartym i samodzielnym krajem". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Nikołaj Cukanow może zostać pierwszym gubernatorem obwodu kaliningradzkiego, który będzie sprawować ten urząd przez dwie kadencje - zauważa dziennik "Kommiersant", informując o poparciu jego kandydatury przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Władimir Putin rzadko udziela wywiadów prasie, ale w czasie podróży do Rzymu rozmawiał z włoskiem dziennikiem. Prezydent Rosji powiedział redaktorowi naczelnemu "Corriere della Sera", że nigdy nie popełnił błędu, bo jego życiem kieruje Bóg i dlatego nie ma czego żałować.

Były premier Silvio Berlusconi zapowiedział w środę, że wezwie rząd Włoch do zniesienia wymierzonych w Rosję sankcji, bo są szkodliwe dla interesów narodowych Rzymu. Deklarację tej treści Berlusconi wygłosił po wieczornej rozmowie z Putinem. "Starzy przyjaciele" spotkali się na lotnisku w Rzymie.

Władimir Putin spóźnił się na spotkanie z jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie - papieżem Franciszkiem. Rzecznik Kremla komentuje, że spóźnienie rosyjskiego prezydenta było usprawiedliwione, ponieważ "przeciągnęły się rozmowy w Mediolanie, a droga do Watykanu trwała zbyt długo z powodu korków".

Przez ostatnie 15 lat Władimir Putin zbudował w Rosji autorytarny system rządów, bezwzględny dla wszelkich przeciwników w kraju, agresywny na zewnątrz. Fasada współczesnej Rosji to wojujący nacjonalizm i dążenie do odbudowy wielkomocarstwowej pozycji. W rzeczywistości państwo Putina to państwo mafijne, a system rządów to przestępczy syndykat - przekonuje Brian Whitmore z Radia Wolna Europa. Jego celem jest trwanie u władzy, aby wciąż się bogacić. Jego istotą i głównym narzędziem jest zaś korupcja.

Wizyta Władimira Putina we Włoszech upływa pod znakiem zapewniania o „specjalnych relacjach” pomiędzy Rzymem a Moskwą. Po rozmowach z premierem Włoch Matteo Renzim Rosjanin deklarował, że „sankcje (...) albo muszą zostać zniesione, albo zmienione”. Nie przejawiał jednak chęci do ustępstw w sprawie Ukrainy, obwiniając Kijów o kryzys. Renzi ze swojej strony starał się zająć polubowne stanowisko, zapewniając Putina między innymi o tym, że Włochy nie zamierzają bojkotować mundialu w Rosji.

Jeb Bush oświadczył w Berlinie, że USA i NATO powinny rozważyć wysłanie kolejnych tysięcy żołnierzy na granice Polski i państw bałtyckich z Rosją, by powstrzymać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Jeb Bush ma dużą szansę na nominację Partii Republikańskiej do wyścigu o prezydenturę USA.

W przeciwieństwie do grupy G7, która nie zaprosiła prezydenta Władimira Putina na obrady, Watykan na niego czeka - takie komentarze dominują we Włoszech przed jego spotkaniem z papieżem Franciszkiem w środę. Putin pokaże, że nie jest izolowany - pisze włoska prasa.

Niemieccy komentatorzy wyrażają w piątek zaniepokojenie atakami separatystów w Donbasie, obarczając Rosję i prezydenta Władimira Putina odpowiedzialnością za ponowne zaostrzenie sytuacji. Postulują zaostrzenie sankcji i wzywają Angelę Merkel do działania.

Watykan poinformował, że papież Franciszek przyjmie 10 czerwca prezydenta Rosji Władimira Putina. Według rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego do spotkania dojdzie w środę po południu.