Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania powoli podnosi się po uderzeniu orkanu Św. Judy, który zabił tam cztery osoby. Po poniedziałkowym chaosie do normy zaczyna wracać komunikacja, ale część linii kolejowych wciąż działa w ograniczonym zakresie. Służby usuwają z dróg i torów powalone drzewa i połamane gałęzie. Trwa też przywracanie zasilania po awariach sieci energetycznych, które w szczytowym momencie dotknęły 625 tys. domów.

Brytyjski premier David Cameron nie wykluczył podjęcia działań, które powstrzymałyby gazety przed publikowaniem tego, co nazwał szkodliwymi przeciekami, pochodzącymi od byłego współpracownika służb specjalnych USA Edwarda Snowdena.

"Wiać zaczęło około 1 w nocy. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem - z każdej strony leżało drzewo" - relacjonuje z Portsmouth Reporter 24 playzone7777. Na Kontakt 24 przychodzą też inne relacje o zniszczeniach, które spowodował niż Św. Judy i towarzyszące mu wiatry. Żywioł uderzył w poludniowo-zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii już w nocy, ale najwięcej problemów spowodował w poniedziałek rano.

Duże obszary Anglii i Walii zostały objęte ostrzeżeniem pogodowym drugiego stopnia w związku nadciągającym znad Atlantyku cyklonem. Synoptycy ostrzegają, że żywiołowi nazwanemu św. Juda mogą towarzyszyć huraganowe porywy wiatru i ulewne opady. Na najbardziej zagrożonych terenach odwołano już część połączeń połączeń promowych i kolejowych, a lotniska Heathrow i Gatwick ostrzegają przed zakłóceniami.

Książę Walii nie śpieszy się do objęcia tronu, które jest dla niego formą "więzienia" - twierdzi magazyn "Time", którego dziennikarze rozmawiali z 50 bliskimi współpracownikami i przyjaciółmi księcia Karola.

Chrzciny księcia George'a to niezwykłe wydarzenie, więc i poczęstunek na przyjęciu po uroczystości nie mógł być zwykły. Goście zjedli zatem specjalnie zachowaną na tę okazję część weselnego tortu księcia Williama i Kate Middleton w kwietniu 2011 r.

Najbardziej jadowite pająki Wielkiej Brytanii - fałszywe czarne wdowy - opanowały jedną ze szkół w Forest of Dean (hrabstwo Gloucestershire), przez co w środę została ona zamknięta. Klimatolodzy uważają, że za wzrost aktywności pająków odpowiadają zmiany klimatyczne.

Po nowym roku Wielka Brytania powinna otworzyć swój rynek pracy dla Rumunów i Bułgarów, a tymczasem szuka sposobu na ograniczenie liczby imigrantów. W tle kryzys i brak pracy dla swoich. Czy na zmianach ucierpią też Polacy, którzy teraz są najliczniejszą grupą imigrantów na wyspach?

Enigma, słynna niemiecka maszyna do szyfrowania, stosowana w czasie II wojny światowej w łączności dowództwa z jednostkami na froncie, została wystawiona na sprzedaż w londyńskim domu aukcyjnym Bonhams. Aukcja egzemplarza odbędzie się 14 listopada.

- Nie ma pan prawa przebywać w Wielkiej Brytanii. Niech pan wraca do domu - powiedział Irakijczykowi Mark Harper, brytyjski minister ds. imigracji w programie stacji BBC. W Wielkiej Brytanii trwa ożywiona dyskusja o nowym projekcie ustawy imigracyjnej, która ma drastycznie ograniczyć prawa nielegalnych imigrantów. Przepisy mogą uderzyć również w Polaków. Za ograniczeniem imigracji opowiada się większość Brytyjczyków.