Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wydatki na transfery klubów brytyjskiej Premier League wyniosły w sezonie 2013/2014 rekordowe 760 milionów funtów. Hitem zimowego okna transferowego było przejście Juana Mata z Chelsea Londyn do Manchesteru United za 37,1 mln funtów. Z kolei w letnim - zakup przez Arsenal Londyn Mesuta Oezila z Realu Madryt za 42 mln funtów.

Szef uwikłanej w skandal podsłuchowy brytyjskiej rządowej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ Iain Lobban ustąpi z końcem bieżącego roku ze stanowiska - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych.

Zalane ulice, podtopione domy i duże problemy komunikacyjne - to efekt obfitych opadów deszczu z jakimi od ponad tygodnia borykają się mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. Niestety w najbliższych dniach prognozowane są dalsze opady. Zdjęcia i filmy z zalanego miasteczka Hambledon w hrabstwie Hampshire zamieścił w naszym serwisie Reporter 24 playzone7777.

Mimo, iż 2013 rok był dla gospodarki brytyjskiej najlepszym od 2007 i zanosi się na to, że osiągnęła ona najlepszy wynik w całej UE, nadal nie odrobiła strat po recesji wywołanej globalnym krachem na finansowych rynkach z 2008 roku.

Ulewy wywołały zagrożenie powodziowe w południowo-zachodniej Francji. Lokalnie prowadzone są ewakuacje mieszkańców, woda podtapia drogi i blokuje transport kolejowy. Nadmiar wody nęka tez Wielką Brytanię, gdzie obowiązuje ponad sto alarmów powodziowych.

Brytyjska policja i służby bezpieczeństwa są przekonane, że udaremniły przygotowany w Syrii terrorystyczny spisek mający na celu dokonanie ataku z użyciem broni palnej w Londynie – donosi sobotni "Times", nie podając bliższych szczegółów.

Wielka Brytania ujawniła już wszystkie dokumenty ws. zbrodni katyńskiej starsze niż 30 lat, a najnowsze archiwalia upublicznia na bieżąco - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Utrudnianie dostępu do relacji brytyjskich żołnierzy - świadków ekshumacji w lesie katyńskim - zarzuca badaczka Krystyna Piórkowska.

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, w czasie której poruszył temat zmian w tajnych programach dotyczących inwigilacji elektronicznej. Politycy mówili również o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Torysi premiera Davida Camerona przegrywają w sondażu przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego z antyeuropejską Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Na pierwszym miejscu są laburzyści.

Premier David Cameron zlecił dochodzenie w celu ustalenia, czy brytyjska elitarna jednostka sił specjalnych SAS była zamieszana w masakrę w sikhijskiej Złotej Świątyni w Amritsarze w Indiach z 1984 roku. W dokonanym przez indyjską armię i siły bezpieczeństwa szturmie na najważniejsze sanktuarium Sikhów zginęło kilkaset osób.