USA

USA

Formalne pożegnanie się Hillary Clinton z stanowiskiem szefa Departamentu Stanu zamyka krótką epokę, gdy dyplomacja USA była kobietą. W ciągu czterech lat pracy Sekretarz pokonała niemal milion kilometrów i odwiedziła 112 państw, co jest rekordem. Jak zapowiedziała, teraz musi odpocząć i "odespać". Nie ustają natomiast spekulacje, czy za trzy lata nie ruszy znów do walki o najważniejsze trofeum, prezydenturę.

Ponad tysiąc pracowników Departamentu Stanu USA żegnało w piątek po południu odchodzącą ze stanowiska sekretarza stanu Hillary Clinton. W budynku im. Harry'ego Trumana Clinton w płomiennym przemówieniu podziękowała za cztery lata pracy, po czym symbolicznie wyszła przez frontowe drzwi budynku. - Odcisnęłaś głębokie piętno na polityce zagranicznej kraju. Będziemy tęsknić - powiedział zastępca sekretarza stanu William Burns.

Amerykanie będą musieli pociąć swój USS Guardian na kawałki. Trałowca, który rozbił się na rafie w pobliżu Filipin, nie da się ściągnąć w całości. Wypadek wywołał ostrą reakcję rządu Filipin i zawstydził US Navy, bo wszystko wskazuje na to, że zawiniły nowoczesne mapy.

Nominowany przez prezydenta USA Baracka Obamę na ministra obrony były republikański senator Chuck Hagel obiecał, że będzie kontynuował linię swoich poprzedników w Pentagonie. Hagel zapewnił, że armia amerykańska pozostała "najsilniejszą armią na świecie".

Fed kontynuuje politykę ultraniskich stóp procentowych i skupu aktywów. Stopy pozostają w przedziale od 0 do 0,25%, a w rynek dalej będzie pompowane 85 mld USD miesięcznie. FED nie zmieni swojej polityki dopóki bezrobocie nie spadnie do 6,5%, a inflacja nie wzrośnie powyżej 2,5%. Czy ta ekstremalnie ekspansywna polityka monetarna nie podważy zaufania do dolara? Jak długo jeszcze dolar będzie główną, światową walutą rezerwową?

Największa gospodarka świata traci impet. PKB Stanów Zjednoczonych spadł w czwartym kwartale w ujęciu zannualizowanym o 0,1%. To dużo gorzej od prognoz, które zakładały wzrost o 1,1%. Zbyszko Tabernacki, wiceprezes IHS Global uważa jednak, że to przede wszystkim efekt statystyczny. Jak interpretować te dane?

Zamiast muzyki w tle słychać wykład o komórkach macierzystych lub specyfice czarnych dziur. Tak wyglądają, a właściwie brzmią teraz kawiarnie w USA. Chętnych na naukowe seanse przybywa mimo, że przedmioty ścisłe nie cieszą się na amerykańskich uniwersytetach szczególną popularnością. Amerykanie uświadomili sobie jednak, że warto przynajmniej pobieżnie wiedzieć, co NASA ma w planach i na czym polega klonowanie.

Przez środkowo-zachodnie stany USA przeszła fala naprawdę gwałtownej pogody. W Missouri wiatr był tak silny, że powywracał 48 wagonów kolejowych jadącego pociągu. Nikt nie ucierpiał.

Połowa Rosjan popiera zakaz adoptowania rosyjskich dzieci przez Amerykanów, ale około dwóch trzecich wątpi jednocześnie, czy władzom uda się poprawić sytuację sierot w Rosji - wynika z opublikowanego w środę sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Federacja Rosyjska wypowiedziała umowę ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącą współpracy organów ścigania, w tym w walce z obrotem narkotykami - poinformowano na stronie internetowej rosyjskiego rządu.

Senat USA zatwierdził Johna Kerry'ego na stanowisku Sekretarza Stanu. Zastąpi on Hillary Clinton, która ustąpiła po czterech latach na tym stanowisku ze względów zdrowotnych. Kandydatura Kerry'ego nie wzbudziła kontrowersji i zyskała poparcie obu partii.

Włoski rybak znalazł kawałki zaginionego myśliwca F-16 amerykańskiego lotnictwa. Nadal nie ma jednak informacji o losie pilota. Maszyna zaginęła w poniedziałek wieczorem nad północnym Adriatykiem. Pilot zgłosił problem techniczny po czym kontakt z nim się urwał.