USA

USA

NATO zawiesza działania szkoleniowe w Iraku

NATO zawiesiło operacje szkoleniowe w Iraku - poinformował w sobotę rzecznik organizacji Dylan White. Jest to konsekwencja likwidacji przez lotnictwo USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnych sił Al-Kuds, który został zabity w Bagdadzie.

"Irańczycy będą musieli coś zrobić, żeby zachować twarz"

- Tak naprawdę, gdyby proporcjonalnie Irańczycy chcieli odpowiedzieć na to, co zrobili Amerykanie, zaprowadziłoby to ich na skraj bezpośredniego konfliktu zbrojnego ze Stanami Zjednoczonymi. Wydaje mi się, że Teheran będzie chciał tego uniknąć - mówił w sobotę w TVN24 Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Irackie wojsko zaprzecza, że doszło do ataku w pobliżu Bagdadu

Irackie wojsko zaprzeczyło, że w nocy z piątku na sobotę w okolicach bazy at-Tadżi w pobliżu Bagdadu został ostrzelany konwój samochodów irackich Ludowych Sił Mobilizacyjnych, grupujących wspierane przez Iran szyickie milicje. Wcześniej Ludowe Siły Mobilizacyjne (PMF) twierdziły, że w ataku lotniczym zginęło sześć osób, a trzy zostały ciężko ranne. Ostatecznie zaprzeczyły, że miał tam miejsce jakikolwiek atak.

Przywódca Iranu "skromną reakcją ryzykuje utratę twarzy, a przesadną głowy"

Jak zachowa się Ali Chamenei po zabójstwie generała Sulejmaniego w Bagdadzie? Reuters ocenia, że zbrojnej konfrontacji nie można wykluczać, ale najwyższy przywódca irański ma dylemat – jeśli będzie wzywał do powściągliwości, jego zachowanie w domu i pośród sojuszników może zostać odebrane jako słabość.

"Podpisał na siebie wyrok śmierci, planując masowe ataki na personel USA"

Irański generał Kasem Sulejmani planował atak na amerykańskie obiekty na Bliskim Wschodzie, w których zginąć miały setki Amerykanów - twierdzi specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu Brian Hook. Republikański senator Marco Rubio oświadczył z kolei, że dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds zamierzał przeprowadzić zamach stanu w Iraku na polecenie duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei.

USA i Iran porozumiewają się przez szwajcarskiego dyplomatę

Wymiana informacji i stanowisk między rządami Stanów Zjednoczonych i Iranu w związku ze śmiercią generała Kasema Sulejmaniego odbywa się za pośrednictwem dyplomacji szwajcarskiej. Waszyngton i Teheran nie utrzymują oficjalnych stosunków od 1980 roku.

Długie kolejki po legalną marihuanę. "Tworzy się historia Chicago"

Prawie sześćdziesięciu milionów dolarów rocznie w stanowym budżecie spodziewają się władze amerykańskiego Illinois w związku z decyzją o legalizacji marihuany używanej w celach rekreacyjnych. Nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia. Przed sklepami sprzedającymi "trawkę" ustawiły się długie kolejki.

Teheran zapowiada "surową zemstę". Trump: Iran nigdy nie wygrał wojny

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił trzy dni żałoby narodowej po śmierci Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al Kuds. Jeden z najpotężniejszych irańskich generałów zginął w amerykańskim ataku w Bagdadzie. "Na przestępców, którzy zabili generała Sulejmaniego, czeka surowa zemsta" - zagroził Chamenei. Prezydent USA Donald Trump zareagował w mediach społecznościowych. Napisał między innymi, że Iran "nigdy nie wygrał wojny", a Sulejmani "zabił tysiące Amerykanów".

Jeden z najpotężniejszych irańskich generałów zginął w ataku USA. Wyznaczony następca

Dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al Kuds generał Kasem Sulejmani i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhdanis zostali w czwartek zabici w amerykańskim ataku w Bagdadzie. "Stany Zjednoczone będą podejmować niezbędne działania, by chronić swoich obywateli i swoje interesy w każdym miejscu na świecie" - podkreślił w komunikacie Pentagon. Został już wyznaczony następca Sulejmaniego.

Dziesiątki milionów dolarów na kampanię Trumpa. Mieli w tym pomóc demokraci

W czwartym kwartale 2019 roku na kampanię na rzecz reelekcji prezydenta Donalda Trumpa zebrano 46 milionów dolarów - oświadczył, zastrzegając anonimowość, członek kierownictwa kampanii urzędującego prezydenta. Jak dodał, hojność ofiarodawców wzmogło wszczęcie przez demokratów procedury prezydenckiego impeachmentu.

Kierowca ciężarówki długo walczył z wiatrem

W północnym Kolorado w centralnej części Stanów Zjednoczonych doszło w środowy poranek do niebezpiecznego zdarzenia. Z powodu porywistego wiatru kierowca ciężarówki stracił nad nią panowanie i zablokował drogę międzystanową prowadzącą do Wyoming.

Pompeo rezygnuje z podróży na Ukrainę i Białoruś

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwołał w środę podróż zagraniczną po Europie Wschodniej i Azji Środkowej, aby "śledzić sytuację w Iraku", gdzie manifestanci od poniedziałku do środowej nocy oblegali amerykańską ambasadę - poinformowała rzeczniczka Departament Stanu USA Morgan Ortagus.

Kolejni zatrzymani w sprawie masakry mormonów

Liczba osób, które trafiły do aresztu w związku ze śledztwem w sprawie zabójstwa dziewięciu amerykańskich mormonów 4 listopada tego roku, wzrosła do siedmiu. Poinformowała o tym we wtorek prokuratura Meksyku. W ostatnich dniach aresztowano trzy osoby, na których ciążą inne zarzuty.

Trump: Iran zapłaci bardzo wysoką cenę. USA wysyłają dodatkowych żołnierzy na Bliski Wschód

"Iran zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za każde odebrane życie lub szkodę materialną w którymkolwiek z naszych obiektów" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, który oskarża Teheran o to, że stoi za wtorkowym atakiem na amerykańską ambasadę w Bagdadzie. Sekretarz obrony USA Mark Esper poinformował, że na Bliski Wschód skierowano 750 dodatkowych żołnierzy.

"Niebawem świat ujrzy nową broń strategiczną"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, którego wystąpienie było najważniejszym punktem wtorkowych obrad plenarnych Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, zapowiedział, że "świat ujrzy wkrótce broń strategiczną nowej generacji". Zagroził, że "Stany Zjednoczone będą bezradnie cierpieć", jeśli nadal będą stosować swe "gangsterskie metody".