USA

USA

Spór o rodzinne finanse i podejrzenie o pierwsze przestępstwo w kosmosie

NASA poinformowała, że prowadzi śledztwo w związku z podejrzeniem przestępstwa dokonanego w przestrzeni kosmicznej. Astronautka Anne McClain z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miała, mimo braku zgody, zalogować się na konto bankowe swojej byłej żony. BBC zwraca uwagę, że w razie udowodnienia winy byłoby to pierwsze przestępstwo dokonane w kosmosie.

"Nie chcę, żeby on wygrał". Były kongresmen rzuca wyzwanie Trumpowi

Mówi, że przeprosił Baracka Obamę, pomógł "stworzyć Trumpa", a teraz chce coś z tym zrobić, bo czuje się za to odpowiedzialny. Były kongresmen ze stanu Illinois i obecny gospodarz jednego z programów radiowych Joe Walsh ogłosił w niedzielę w programie telewizji ABC "This Week", że chce wystartować w prawyborach, by zdobyć nominację Partii Republikańskiej jako jej kandydat w wyborach prezydenckich.

Szef irańskiej dyplomacji na szczycie G7. Biały Dom "zaskoczony"

W niedzielę do Biarritz, gdzie obradują przywódcy państw G7, przybył minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Jak poinformował Reuters, powołując się na źródło w Palacu Elizejskim, szef irańskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yvesem le Drianem. Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron przekazał, że przywódcy grupy porozumieli się co do wspólnego działania i rozmów z Teheranu. Przyznał, że celem państw G7 jest powstrzymanie Iranu przed eskalowaniem konfliktu i rozpoczęcie nowych negocjacji z tym krajem.

Kim osobiście nadzorował test "super dużej wielofunkcyjnej wyrzutni"

Korea Północna musi przyspieszyć rozwój nowej broni strategicznej i taktycznej, aby przeciwdziałać stale rosnącym zagrożeniom militarnym - przekazała w niedzielę państwowa północnokoreańska agencja KCNA, komentując kolejną próbę rakietową przeprowadzoną przez ten kraj. Jak poinformowała agencja, test "superdużej wielofunkcyjnej wyrzutni" osobiście nadzorował przywódca Kim Dzong Un.

Rozpoczął się szczyt G7. "Wiele osiągniemy w ten weekend"

Wiele osiągniemy w ten weekend - oświadczył prezydent USA Donald Trump po przylocie do francuskiego Biarritz, gdzie po południu rozpoczął się szczyt G7. Dodał, że ma "wyjątkowe relacje" z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Przywódca Francji wyraził nadzieję na przekonanie liderów G7 do wycofania się z wojny handlowej, która destabilizuje światowy wzrost gospodarczy. Napięcia w handlu są złe dla wszystkich - przekonywał.

Kanada ostrzega przed podróżami do Chin

Kanadyjski konsulat w Hongkongu zawiesił służbowe podróże swojego lokalnego personelu do Chin kontynentalnych – poinformowała placówka w piątek, dwa tygodnie po zatrzymaniu pracownika brytyjskiego konsulatu w Hongkongu przez chińską policję. Rząd Justina Trudeau ostrzegł swoich obywateli przed podróżami do tego kraju. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo podczas wizyty w Ottawie zapewnił, że USA będą wspierać Kanadę w sprawie uwolnienia dwóch jej obywateli aresztowanych w Chinach.

"Jesteśmy przygotowani zarówno na dialog, jak i na konfrontację"

Jeżeli Stany Zjednoczone nie zrezygnują z konfrontacyjnej postawy, to będzie to błąd - ostrzegł minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jong Ho w relacji oficjalnej agencji prasowej KCNA. Dodał, że Pjongjang jest gotowy "zarówno na dialog jak i na konfrontację".

Chiński koncern "prowadził potajemną działalność w Syrii i Sudanie"

Amerykańskie władze oskarżają chiński koncern Huawei Technologies o prowadzenie potajemnej działalności w Syrii i Sudanie. Firma miała w tym celu korzystać z sekretnych oddziałów i nazw kodowych dla krajów objętych sankcjami - podał Bloomberg. Jak dodaje agencja, dyrektorka finansowa Huaweia Meng Wanzhou miała przyznać funkcjonariuszowi straży granicznej Kanady, że chińska spółka ma biuro w Iranie. Kobieta oskarżana jest przez rząd w Waszyngtonie o złamanie sankcji wobec tego kraju.

Pompeo na linii z Kopenhagą po odwołaniu wizyty przez Trumpa

Dzień po odwołaniu przez prezydenta Donalda Trumpa wizyty w Danii, sekretarz stanu Mike Pompeo odbył w środę rozmowę telefoniczną z duńskim ministrem spraw zagranicznych Jeppe Kofodem. Politycy rozmawiali o współpracy oby krajów w zakresie bezpieczeństwa.

Reżim Kima boi się "nowej zimnej wojny" po amerykańskim teście rakiety

Według Pjongjang "do nowej zimnej wojny" może doprowadzić przeprowadzona w niedzielę przez USA próba konwencjonalnego pocisku manewrującego o zasięgu ponad 500 km - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej, cytowane przez państwową agencję KCNA. Wcześniej, w związku z testem, o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała Rosja i Chiny.