Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Ciche sankcje USA. Waszyngton zabrania eksportu do Rosji

Choć oficjalne pierwsze sankcje administracji Baracka Obamy dotknęły Rosjan dopiero w pierwszym tygodniu marca, by wzmóc się w połowie miesiąca, to - jak ujawnia "Foreign Policy" - obostrzenia na handel z Rosją Waszyngton nałożył już 1 marca, dzień po tym, jak na ukraińskim Krymie zaczęli pojawiać się pierwsi nieproszeni rosyjscy żołnierze.

Pentagon: Rosjanie kontynuują umacnianie swych wojsk

Szef Departamentu Obrony USA Chuck Hagel oznajmił, że Rosja kontynuuje zwiększanie liczby żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą. Zaapelował do Moskwy, by przestrzegała zobowiązania do nieprzekraczania granicy.

Obama: obojętność ws. Ukrainy "ignorowałaby lekcje, które są wyryte na cmentarzach"

- Spotykamy się w momencie, który jest sprawdzianem dla Europy, USA oraz porządku międzynarodowego, który wypracowaliśmy przez lata - oświadczył Barack Obama w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych. - Kryzys na Ukrainie skonfrontował Stany Zjednoczone i Europę kolejny raz z przekonaniem, że większe kraje mogą tyranizować mniejsze - podkreślił prezydent USA.

Obama chce mieć pewność, że plany awaryjne dla Europy Wschodniej są aktualne

- W NATO nie ma młodszych czy starszych członków - mówił o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego Barack Obama. Prezydent USA podkreślił, że wszystkie kraje są "równe", jeśli chodzi o zobowiązanie do obrony zbiorowej. - Musimy się upewnić, byśmy mieli plany awaryjne dla wszystkich tych członków, w tym państw Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do NATO - dodał.

Obama: Rosja jest sama. Jeśli nie zmieni kursu, poniesie konsekwencje

- Świat jest bezpieczniejszy i bardziej sprawiedliwy, gdy Europa i Stany Zjednoczone mówią jednym głosem - powiedział Barack Obama na środowym szczycie UE - USA. Amerykański prezydent podkreślił wagę wspólnego stanowiska i skoordynowanego działania partnerów w obliczu kryzysu na Krymie. Zapewnił, że Rosji grożą kolejne sankcje, jeśli "nie zmieni kursu", a dalsze eskalowanie napięcia doprowadzi do pogłębiającej się izolacji tego kraju na arenie międzynarodowej.

Amerykanie nie wiedzieli o inwazji. "Niewiele osób było zaangażowanych w planowanie"

Amerykanom nie udało się podsłuchać rosyjskich taktyków, którzy planowali atak na Krym, bo plan interwencji został przygotowany znacznie wcześniej i niewiele osób o nim wiedziało - uważają ukraińscy eksperci od obronności. Według nich dowódcy mogli komunikować się w ostatniej chwili i w cztery oczy. Zdaniem ekspertów, Rosjanie nie dokonali postępu technologicznego na tyle, by być o krok przed Amerykanami.

Obama: myślę, że Rosja nadal przelicza swoje opcje

- Myślę, że nieuczciwe jest sugerowanie, że jest jakieś proste rozwiązanie sytuacji na Krymie - oznajmił prezydent USA Barack Obama, podkreślając, że społeczność międzynarodowa musi pozostać w kwestii Ukrainy zjednoczona.

"Władimir Putin jednoczy USA i Europę"

Europejska podróż prezydenta USA Baracka Obamy służy demonstracji jedności Zachodu w obliczu aneksji Krymu przez Rosję, a pozostałe problemy w relacjach transatlantyckich schodzą na dalszy plan - ocenia ekspert think-tanku Carnegie Europe Jan Techau.

Rosjanie wywiedli wywiad USA w pole? "Analitycy byli zaskoczeni"

Chociaż USA liczyły się z tym, że Rosja spróbuje zająć Krym, to amerykański wywiad nie przechwycił wymiany informacji o planie ataku - pisze "Wall Street Journal". Amerykanie mieli błędnie sądzić, że Rosjanie użyją wojsk prowadzących manewry przy granicy z Ukrainą.

Pierwsza Dama gra w Pekinie w ping-ponga

Pierwsza Dama USA Michelle Obama swą wizytę w Chinach rozpoczęła rano, odwiedzając wspólnie z Peng Liyuan, małżonką prezydenta ChRL, szkołę w Pekinie. Chińskie media piszą o "łagodnej dyplomacji" pani Obamy i szansie na polepszenie relacji ChRL-USA. Obama znalazła też czas na partyjkę ping-ponga.

Zbigniew Brzeziński: Putin może spróbować przejąć resztę Ukrainy

W przemówieniu Władimira Putina ws. aneksji Krymu był duch zemsty i triumfu. Teraz może próbować przejąć resztę Ukrainy - ocenił prof. Zbigniew Brzeziński. - Nie wiem, czy to już jest zimna wojna, ale to wygląda jak jej początek - dodał podczas debaty poświęconej Rosji w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).