Unia Europejska

Unia Europejska

"Jedność Iraku kluczowa". Unia ubolewa nad referendum w Kurdystanie

Unia Europejska ubolewa, że jej apele, by nie przeprowadzać jednostronnego referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie, nie zostały wysłuchane. Unijna dyplomacja potwierdziła we wtorek, że wspiera integralność terytorialną Iraku, ponieważ uważa ją za "kluczową", by "mierzyć się z zagrożeniami".

Minęły dwa lata. Unijna umowa o relokacji wygasa

We wtorek wygasa decyzja o relokacji przez państwa Unii Europejskiej uchodźców z Grecji i Włoch. Od początku budziła ona ogromne kontrowersje. Ostatecznie udało się przenieść znacznie mniej osób niż zakładano. Nowego obowiązkowego na razie w Unii rozdzielnika nie będzie.

Zespół szybkiego reagowania w ramach Grupy Wyszehradzkiej coraz bliżej

Wypracowywanie wspólnych stanowisk i koordynacja działań państw Grupy Wyszehradzkiej - takie zadania miałyby stanąć przed zespołem szybkiego reagowania powołanym przez członków V4. Pomysł utworzenia zespołu, który miałby zająć się odpowiadaniem na propozycje Unii Europejskiej, poparł szef węgierskiego parlamentu Laszlo Koever.

Berlin sceptyczny w sprawie rozszerzenia strefy Schengen

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière sceptycznie ocenił szansę na realizację planów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera dotyczących rozszerzenia obszaru Schengen na wszystkie kraje UE, w tym Rumunię i Bułgarię.

Austriackim politykom plan Junckera się nie podoba

Kanclerz Austrii Christian Kern i jego rywal w nadchodzących wyborach, szef dyplomacji Sebastian Kurz zgodnie odrzucili propozycję przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera dotyczącą przyjęcia euro przez wszystkie kraje UE.

Szymański po słowach Junckera: nieporozumienie trwa

Wystąpienie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w Parlamencie Europejskim dowodzi, że Polska i Bruksela różnią się w kwestii tego, jak interpretować praworządność - powiedział wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański.

"W Unii nie może być pracowników drugiej kategorii". Sześć wyzwań stojących przed Europą

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym przemówieniu w Parlamencie Europejskim o stanie Unii Europejskiej kreślił wizje, jaką stawia przed Wspólnotą. Poruszył najbardziej palące kwestie, jak temat pracowników delegowanych, oddzielny budżet strefy euro, cyberbezpieczeństwo. Jak deklarował, "mamy dwa wybory, albo połączymy się we wspólnocie europejskiej, albo każdy wycofa się do swojego narożnika".

Europarlament za przystąpieniem do konwencji antyprzemocowej

Parlament Europejski poparł przystąpienie Unii Europejskiej do konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Decyzję krytykuje PiS, które uważa, że to "ideologizacja" i "kolejna pomyłka UE". PO podkreśla, że konwencja nie narusza kompetencji państw, a zapewnia współpracę.

Unia Europejska nie uznaje wyborów na Półwyspie Krymskim

Wybory regionalne w Rosji, które odbyły się 10 września, nie mają zastosowania na terytorium Ukrainy. Unia Europejska nie uznaje wyborów przeprowadzonych na Półwyspie Krymskim - czytamy w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu unijnej dyplomacji.

Premier: nie ma mowy o polexicie

- Polski rząd nigdy nie zgodzi się na to, żeby rozmawiać o opuszczeniu przez Polskę Unii Europejskiej - oświadczyła premier Beata Szydło na czwartkowym spotkaniu z ambasadorami RP.