Unia Europejska

Unia Europejska

Okazja do "szczerej dyskusji". Kolacja Junckera i premierów V4

Dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się na kolacji z premierami Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Według dyplomatów w Brukseli jest to okazja do "szczerej dyskusji" na wszystkie tematy. Jak spekulowano przed spotkaniem, może się wśród nich znaleźć kwestia praworządności.

Merkel "poruszy na unijnym szczycie kwestię praworządności"

Wielokrotnie zapowiadaliśmy w Brukseli, że poruszymy ten problem, ponieważ praworządność jest dla nas rdzeniem europejskich wartości i europejskiego ładu, jest fundamentem Unii prawa - powiedział dziennikarzom bliski współpracownik Angeli Merkel. Według niego podczas spotkania przywódców nie dojdzie jednak do sytuacji, w której konkretne kraje "zostaną postawione pod pręgierzem".

Waszczykowski o porozumieniu z Iranem: ma wady i zalety

Porozumienie atomowe z Iranem ma wady, ale ma też swoje zalety, dlatego warto się zastanowić nad jego utrzymaniem - ocenił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że Unia Europejska nie powinna jednak wchodzić w otwartą dyskusję z USA wobec polityki tego kraju.

Rośnie eksport unijnych dóbr. Ale dane wciąż pod kreską

W sierpniu eksport dóbr z Unii Europejskiej osiągnął wartość 145,5 miliarda euro, to o 6,4 proc. więcej, niż przed rokiem - podał Eurostat. Wartość importu wyniosła zaś 150,5 miliarda euro, czyli o 3,9 proc. więcej niż 12 miesięcy temu. Deficyt wyniósł zatem około 5 miliardów euro.

Szef MSZ o rezolucji Rady Europy: stygmatyzowanie i atakowanie Polski

Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce, to "nieuprawniona ingerencja instytucji zewnętrznych" - ocenił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. - Polska jest w pełni demokratycznym i praworządnym krajem - stwierdził z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Krótka lista" nominowanych do Nagrody Sacharowa

Opozycja demokratyczna w Wenezueli, przetrzymywany przez władze swego kraju erytrejski dziennikarz Dawit Isaak oraz obrończyni praw człowieka z Gwatemali Aura Lolita Chavez Ixcaquic znaleźli się na tzw. krótkiej liście do Nagrody Sacharowa europarlamentu. Decyzje w tej sprawie podjęła we wtorek wieczorem komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Italoexit. Włosi chcieliby pójść w ślady Brytyjczyków

Najnowszy sondaż Laboratorium Analiz Politycznych Uniwersytetu w Sienie i Instytutu Spraw Międzynarodowych ukazuje zmiany w spojrzeniu Włochów na wyzwania stojące przed ich krajem. Wynika z niego, że jedna trzecia Włochów chciałaby pójść w ślady Brytyjczyków i wyjść z Unii Europejskiej.

Europarlament przedstawił kandydatów do Nagrody Sacharowa

Pakistan, Gwatemala, Turcja, Wenezuela, Erytrea i Burundi - z tych krajów pochodzą tegoroczni kandydaci do Nagrody Sacharowa. Łączy ich to, że walczą o prawa człowieka. W poniedziałek na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przedstawiono ich kandydatury.