Unia Europejska

Unia Europejska

Za połączenia za granicą zapłacisz mniej. Pięć faktów ws. roamingu

Ministrowie ds. telekomunikacji państw UE uzgodnili stanowisko w sprawie przepisów dotyczących hurtowych rynków w roamingu. Rozporządzenie ma utorować drogę do zniesienia opłat za połączenie poza krajem operatora. Swoje poprawki zgłosiła m.in. Polska. Nowe zasady mają obowiązywać już od połowy czerwca 2017 roku. Poniżej przedstawiamy wszystko, co powinniśmy wiedzieć o porozumieniu.

Renzi: po referendum podejmę kroki, by zawetować budżet Unii

Premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział we wtorek, że jeśli w referendum konstytucyjnym w niedzielę zostanie zaaprobowana rządowa zmiana ustawy zasadniczej, podejmie działania, by zawetować budżet Unii Europejskiej. Tak jego rząd chce zareagować na impas unijnej polityki migracyjnej.

Gwałt da się usprawiedliwić. Tak sądzi co czwarty obywatel UE

Jeśli kobieta była pijana lub odurzona narkotykami, poszła na randkę z późniejszym napastnikiem lub miała na sobie seksowne ubranie, to - zdaniem 27 proc. pytanych Europejczyków - gwałt w takim wypadku da się usprawiedliwić lub zaakceptować - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej. Jednak - co alarmujące - w przypadku niektórych krajów w Europie Wschodniej, uważa tak nawet co drugi pytany.

Timmermans o Polsce dla TVN24 BiS: to nie jest sprawa, którą zamierzam odpuścić

- Dla mnie rządy prawa w Polsce to sprawa najwyższej wagi. Odpowiedzi, które otrzymaliśmy z polskiego rządu, wymagają przemyślenia i wymagają także reakcji z naszej strony. Jaka to będzie reakcja - nad tym ciągle myślimy, ale jedno jest bardzo jasne - ta sprawa nie zostanie porzucona - podkreślił w rozmowie z TVN24 BiS wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Ani Tusk, ani Juncker nie chcą pójść śladem Schulza

Szefowie KE i Rady Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Donald Tusk wyrazili żal z powodu zapowiedzianego odejścia z polityki unijnej przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Zapowiedzieli jednak, że żaden z nich nie zamierza rezygnować ze swej funkcji.

Dni Tuska w Brukseli policzone? Kluczem następca Schulza

Jeśli Europejska Partia Ludowa otrzyma stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego po Martinie Schulzu, wtedy otwarta zostanie debata na temat przyszłości Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej - takie stanowisko przedstawił w czwartek rząd Włoch.

PE chce wstrzymania negocjacji. Turecki minister: nie bierzemy tego na poważnie

Nie bierzemy rezolucji Parlamentu Europejskiego na poważnie - oświadczył turecki minister ds. UE, komentując wynik czwartkowego głosowania. Europarlamentarzyści opowiedzieli się w rezolucji za tymczasowym wstrzymaniem rozmów akcesyjnych z Ankarą ze względu na "nieproporcjonalną" reakcję aparatu państwowego na nieudany pucz, do którego doszło w lipcu.

Kolej na chadeka. Decyzja w grudniu

Największa frakcja w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa wyłoni kandydata na nowego przewodniczącego europarlamentu w grudniu, zgodnie z planem - poinformował szef tej chadeckiej frakcji Manfred Weber.

Erdogan: zamrożenie negocjacji "nie ma dla nas żadnego znaczenia"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ocenił w środę, że głosowanie w PE w sprawie natychmiastowego zamrożenia negocjacji akcesyjnych Ankary z Unią Europejską "nie ma dla jego kraju żadnego znaczenia". Ponownie oskarżył też UE o popieranie organizacji terrorystycznych.

Turcja zamiast na UE, patrzy na Szanghaj. Chce "większej swobody"

Turcja nie musi "za wszelką cenę" przystępować do Unii Europejskiej. Zamiast tego mogłaby stać się częścią tworzonej przez Chiny, Rosję i państwa Azji Środkowej Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) - stwierdził prezydent Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez gazetę "Hurriyet".