Unia Europejska

Unia Europejska

Bruksela proponuje rozważenie osobnego budżetu dla strefy euro

Komisja Europejska proponuje, by rozważyć stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. "Może to być raczej cel długoterminowy, biorąc pod uwagę ogólny budżet Unii Europejskiej oraz rosnącą w przyszłości liczbę krajów, które przyjmą wspólną walutę" - napisano w dokumencie.

Komisja Europejska odpowiada Waszczykowskiemu: nie chodziło o Polskę

Komisja Europejska w odpowiedzi na zarzuty o "osobistej krucjacie" formułowane przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego pod adresem wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa odpowiada, że jest neutralna politycznie, a procedurę ochrony praworządności wobec Polski prowadzi jako strażnik unijnych traktatów.

"Musimy dorosnąć, nie możemy wciąż liczyć na pomoc wujka Sama"

Unia Europejska "musi liczyć sama na siebie" - taką opinię wyraził przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w rozmowie z włoską agencją ANSA. Tajani nawiązał do słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która wyraziła wątpliwość co do niezawodności Stanów Zjednoczonych jako partnera Unii.

Obowiązkowy tacierzyński i krótszy macierzyński. Chcą zmian w urlopach dla rodziców

Komisja Europejska chce wprowadzić czteromiesięczne płatne urlopy rodzicielskie tylko dla ojców. - Rozwiązanie zmierza w kierunku zmiany systemu. Jest to trochę rewolucyjne, dlatego że wymusi też pewne rozwiązania na pracodawcach - wskazuje Anna Kowalczyk, dziennikarka, autorka bloga. Zdaniem Izabeli Kielczyk, psycholog biznesu, w przypadku kobiet stawiających na karierę zawodową, "te cztery miesiące, jeśli będzie tata, to naprawdę fajny czas".

Sankcje wobec syryjskiego reżimu utrzymane

Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok sankcje wobec władz Syrii, dodając do listy trzech kolejnych ministrów rządu w Damaszku. Restrykcje będą obowiązywać do 1 czerwca 2018 roku.

Waszczykowski o Komisji Europejskiej: nie ma prawa monitorować państw

Musimy na nowo przemyśleć projekt integracji europejskiej. Być może jest on zbyt ambitny w sferze politycznej - oświadczył w piątek w Bratysławie szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Stwierdził także, że Komisja Europejska jest wybierana niedemokratycznie i nie ma prawa monitorować państw członkowskich.

Pierwsze damy i on. Mąż premiera-geja na grupowym zdjęciu

Czwartkowy szczyt NATO w Brukseli nie dla wszystkich uczestników oznaczał spotkania z głowami państw i poważne rozmowy polityczne. Partnerki i małżonki przywódców miały własny program zajęć. Co nie umknęło uwadze, wśród pań obecny był także jeden pan: Gauthier Destenay, mąż homoseksualnego premiera Luksemburga.

Ceny roamingu do poprawki. Operator zapowiada nową ofertę

Od 15 czerwca osoby podróżujące po UE powinny móc telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Nie wszyscy operatorzy komórkowi w Polsce dostosowali jednak swoje cenniki do nowych regulacji, co nie uszło uwadze unijnym urzędnikom i polskim regulatorom. Jeden z operatorów - Play zapowiedział teraz "nową ofertę roamingową".

Nowe rozdanie w Europie. "Polska będzie pod silną presją"

Po wyborach we Francji, Polska będzie poddawana bardzo silnej presji dotyczącej przyjęcia euro, a także niekorzystnych dla nas transakcji - na przykład zakupu od Francji elektrowni atomowych w ramach rekompensaty za rezygnację z caracali - mówi ekonomista Cezary Mech, były wiceminister finansów.

Przegląd prasy. Szydło o unijnej krytyce

- Nie ma w tej chwili możliwości, by UE zastosowała wobec Polski sankcje za nieprzyjmowanie migrantów - mówi premier Beata Szydło w sobotnim wywiadzie dla "Super Expressu". UE musi wypracować skuteczną politykę migracyjną, niekończące się przyjmowanie migrantów do Europy nie jest rozwiązaniem - podkreśliła szefowa rządu.

Bruksela grozi konsekwencjami. "Będziemy się odwoływać"

- Traktaty nie przewidują konsekwencji za nieprzyjmowanie uchodźców - mówił w TVN24 BiS minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dlatego w sytuacji, gdy na Polskę zostaną nałożone jakiekolwiek sankcje ze strony unijnych instytucji, rząd zamierza się od nich odwołać.

Unia Europejska chce wspólnie powstrzymać falę migrantów

Minister spraw zagranicznych Austrii Wolfgang Sobotka poparł w czwartek niemiecko-włoską propozycję wysłania na południową granicę Libii misji UE w celu powstrzymania imigrantów przedostających się z głębi Afryki przez Libię do Europy.