Ukraina

Ukraina

Pięć i pół godziny rozmów o Ukrainie w Mińsku

Zorganizowane w środę w stolicy Białorusi, Mińsku, spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie zakończono po pięciu i pół godzinach obrad - poinformowała rosyjska agencja TASS.

Niemiecka prasa ostro o decyzji Ukrainy. "Narzuca się Zachodowi"

Niemiecka prasa krytycznie ocenia decyzję parlamentu w Kijowie o dopuszczeniu przynależności Ukrainy do międzynarodowych bloków militarnych takich jak NATO. W ocenie dziennikarzy zaostrzy to konflikt z Rosją. Według jednej z gazet, Petro Poroszenko „zachowuje się jak facet, który podpalił swoją kawalerską kwaterę, licząc na to, że kobieta jego marzeń pozwoli mu wprowadzić się do niej”.

Rosja obwinia NATO o naciski na Ukrainę i grozi "zerwaniem wszelkich relacji"

Ukraina zrezygnowała ze statusu państwa pozostającego poza blokami militarnymi pod naciskiem państw NATO, które chcą, by stała się "linią frontu w konfrontacji z Rosją" - oświadczył rosyjski wiceminister obrony Anatolij Antonow. Dodał, że gdyby Ukraina rzeczywiście weszła do NATO, to Rosja zerwałaby wszelkie relacje z Sojuszem.

Ukraińskie MSZ: w środę spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku

Spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu na Ukrainie zaplanowane jest na środę w stolicy Białorusi, Mińsku – oświadczył we wtorek szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin. Datę tę potwierdziła białoruska dyplomacja. Przedstawiciel separatystów zapowiedział, że będzie domagać się rozmowy na temat nadania Donbasowi statusu regionu specjalnego oraz amnestii.

Dwa spotkania grupy kontaktowej ws. Ukrainy. Pierwsze - 24 grudnia

Kolejne spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy odbędą się w Mińsku w środę i piątek - uzgodnili w poniedziałek w czasie rozmowy telefonicznej prezydenci Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec.

Kolejne starcie w Berlinie. Putin dzieli Merkel i Steinmeiera

Rzeczniczka Angeli Merkel stwierdziła w poniedziałek, że "nie ma powodu, by zmieniać politykę Unii Europejskiej wobec Rosji" i sankcje - na tym poziomie, na jakim są - pozostaną co najmniej do marca, bo wtedy będą poddane nowemu głosowaniu w Brukseli. Odniosła się tym samym do słów szefa MSZ Francka-Waltera Steinmeiera, który stwierdził w ub. tygodniu, że sankcje wobec Kremla czas złagodzić.

Carski biznes na Ukrainie. Jak 29-latek stał się miliarderem?

Ukraiński biznesmen Serhij Kurczenko, blisko powiązany z Wiktorem Janukowyczem, zarobił 100 mln dolarów na zakupie rosyjskiego gazu po preferencyjnej stawce i sprzedaniu go po wyższych cenach - pisze Reuters. Jeszcze większych pieniędzy miał się dorobić na oszustwach podatkowych. Podobne oskarżenia wysuwał wcześniej ukraiński "Forbes". Kurczenko wówczas wszystkiemu zaprzeczył, kupił magazyn i zwolnił dziennikarzy.

Ukraina się zbroi. Zwiększa wydatki na armię i liczebność wojsk

Ukraina planuje w 2015 roku przeznaczyć 5 proc. swojego budżetu, czyli około 86 miliardów hrywien (5,5 mld dolarów) na armię i służby mundurowe - powiedział agencji Reutera wysoki rangą przedstawiciel służb bezpieczeństwa. Podwyższony ma zostać też wiek obowiązku służby wojskowej.

Szef niemieckiej dyplomacji: czas przestać przykręcać śrubę Moskwie

Szef niemieckiej dyplomacji ma własne zdanie na temat relacji z Rosją i - jak już przyzwyczaił opinię publiczną - znowu stanął w zupełnej opozycji do kanclerz Angeli Merkel. W wywiadzie dla dziennika "Der Spiegel" stwierdził, że Unia Europejska "przesadza" z sankcjami wobec Moskwy. - Kryzys, jaki wywołały, może doprowadzić do zmian w krajobrazie politycznym w Rosji - stwierdził.