Terroryzm

Terroryzm

Islamiści z ugrupowania Boko Haram dokonali dwóch ataków na północnym wschodzie kraju, zabijając co najmniej 54 osoby - podała AP. Reuters pisze o 25 zabitych w ataku Boko Haram na bazę nigeryjskiej armii i posterunek policji w Buni Yadi.

Do 60 wzrosła liczba zabitych w środowym ataku pakistańskiego lotnictwa na kryjówki rebeliantów na północy kraju. Jest też ok. 30 rannych. Wojsko poinformowało, że na zaatakowanym terenie chronili się m.in. wysocy rangą dowódcy islamistów.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan wykluczył wypuszczenie z więzień bojowników ugrupowania islamistycznego Boko Haram w zamian za uwolnienie dziewcząt porwanych w połowie kwietnia - poinformował brytyjski minister ds. Afryki.

- Bezprecedensowe uprowadzenie ponad 200 uczennic przez radykalne ugrupowanie Boko Haram może być punktem zwrotnym w walce z islamistycznymi bojownikami w Nigerii - oświadczył prezydent kraju Goodluck Jonathan. Porwanie potępili muzułmańscy duchowni.

Prezydent Nigerii przyjął ofertę Stanów Zjednoczonych, które zaproponowały stworzenie ekipy specjalistów, w tym wojskowych, której zadaniem będzie pomoc w odzyskaniu kilkuset porwanych w kwietniu przez ugrupowanie Boko Haram licealistek. Nigeryjska policja poinformowała we wtorek, że prawdopodobnie bojówki tej islamistycznej organizacji porwały kolejne osiem dziewcząt.

Co najmniej sześć osób zginęło i około 60 odniosło obrażenia w niedzielę w podwójnym zamachu bombowym w stolicy Kenii, Nairobi - poinformowały miejscowe władze. Stan 20 rannych uważa się za ciężki.

Ponad 100 dziewcząt zostało uprowadzonych w poniedziałek wieczorem przez islamistów z ugrupowania Boko Haram z liceum w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii - poinformowało źródło w siłach bezpieczeństwa, na które powołuje się agencja AFP.

Na Ukrainie cały czas niespokojnie. Separatyści, łudząco przypominający tak zwaną krymską samoobronę, zajmują kolejne budynki władzy na wschodzie kraju. Lekceważą stawiane im ultimatum. Kijów rozpoczyna zapowiadaną akcję antyterrorystyczną. Kiedy nastąpi ta najważniejsza operacja? Jak będzie wyglądała? I czy Ukraina jest na nią gotowa?

Samochód pułapka eksplodował o świcie przed budynkiem greckiego banku centralnego w Atenach. Nikomu nic się nie stało - poinformowała policja. Czwartek jest pierwszym dniem powrotu Grecji na rynek długu.

Francuskie służby antyterrorystyczne są przekonane, że udaremniły planowany zamach na Lazurowym Wybrzeżu, za którym miał stać człowiek wracający z dżihadu w Syrii - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.