Terroryzm

Terroryzm

Premier Japonii do terrorystów: nigdy, przenigdy nie wybaczymy

- Kenji odszedł na dobre. Brakuje mi słów w obliczu tej niezwykle okrutnej śmierci - powiedziała matka japońskiego zakładnika, zabitego przez bojowników Państwa Islamskiego. Terroryści opublikowali nagranie, przedstawiajaće egzekucję 26-letniego Kenijiego Goto.

Kulisy zamachu na dowódcę Hezbollahu. Byli agenci CIA: zbudowaliśmy Mosadowi bombę

Imad Mughija, dowódca Hezbollahu odpowiedzialny za międzynarodowe operacje terrorystów, zginął w Damaszku w zamachu przeprowadzonym przez Mosad we współpracy z USA - donosi "The Washington Post". Prawie siedem lat po zamachu byli oficerowie CIA przyznali, że uczestniczyli w jego przygotowaniach i zdecydowali o użyciu do jego wykonania bomby zamontowanej w samochodzie - techniki powszechnie używanej tylko przez terrorystów.

Ultimatum minęło, dżihadyści milczą. Żona porwanego błaga o jego uwolnienie

Termin ultimatum minął, a rządy w Tokio i Ammanie nie mają żadnej wieści dotyczącej losów japońskiego zakładnika znajdującego się w rękach Państwa Islamskiego. - Nic nie wiemy, nie mamy żadnych nowych informacji - mówili przedstawiciele tych rządów w piątek. Tymczasem po raz pierwszy przemówiła żona Japończyka - donosi japoński dziennik "The Asahi Shimbun".

Państwo Islamskie przyznaje się zamachów w Egipcie

Egipska filia dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie przyznała się do przeprowadzenia czwartkowych skoordynowanych ataków na cele wojskowe i policyjne na półwyspie Synaj, w których zginęło co najmniej 27 osób. Islamiści z egipskiej filii IS przyznali się do zamachów za pośrednictwem Twittera.

"Zabijają ludzi jak zwierzęta". Boko Haram chwali się porwanymi dziećmi

Islamiści z radykalnej sekty Boko Haram w ciągu ostatnich dni najechali na kilkadziesiąt wsi na nigeryjsko-kameruńskim pograniczu zabijając setki osób i zmuszając tysiące do opuszczenia swoich domów - donosi CNN. Terroryści "zabijają chodząc od domu do domu" - mówi jeden z lokalnych urzędników.

"Namacalne" zagrożenie zamachami w czasie Euro 2016

Istnieje realne, oczywiste zagrożenie zamachami w czasie imprezy szykowanej za półtora roku - mówi szef komitetu organizacyjnego mistrzostw Europy w piłce nożnej, Jacques Lambert. Dodał, że "od lat mówiło się o tym jako teoretycznym ryzyku przeprowadzania dużej imprezy, ale dziś stało się to namacalne".

Ultimatum minęło, do wymiany nie doszło. Co z zakładnikami Państwa Islamskiego?

W jordańskim więzieniu nadal przebywa Sadżida al-Riszawi, której uwolnienia zażądali dżihadyści - poinformował w środę wieczorem rzecznik rządu Jordanii. Irakijka z wyrokiem śmierci miała być wymieniona na dwóch zakładników Państwa Islamskiego: Japończyka Kenji Goto i jordańskiego pilota Muatha al-Kasaesbeha. Los tych dwóch osób pozostaje nieznany, dżihadyści zagrozili ich ścięciem.

Tej zasadzki miało nie być. 43 komandosów zginęło na polu ryżowym

W olbrzymiej akcji specjalnych oddziałów filipińskiej policji skierowanej przeciwko islamistom zginęło 43 funkcjonariuszy. Komandosi najpierw wpadli w zasadzkę, polując na szefów organizacji Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF) i słynnego lidera Dżimah Islamija - Marwana, a następnie, w czasie ucieczki, w kolejną zasadzkę, gdy przypadkowo trafili na tereny znajdujące się pod kontrolą fundamentalistów z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF).

Kerry ostrzega przed podsycaniem "antysemityzmu i islamofobii"

Sekretarz stanu USA John Kerry przestrzegł Zachód, by był ostrożny w kwalifikowaniu ekstremistów w Iraku, Syrii czy Nigerii jako islamskich radykałów, nawet jeśli terroryści twierdzą, że ich motywem jest wiara. Zapowiedział wizytę w Nigerii w ciągu kilku dni.

Minął termin ultimatum. Los pojmanych przez dżihadystów nieznany

Upłynął termin ultimatum postawionego przez dżihadystów władzom Japonii. Nie ma jednak żadnych informacji na temat losu dwóch zakładników pojmanych przez bojówkarzy Państwa Islamskiego. Japońskie władze nie poinformowały, czy zgodziły się zapłacić okup. Podały jedynie, że prawo zabrania im próbować rozwiązania siłowego.

Premier Francji: Trzy tysiące osób wymaga obserwacji. Będą nowe etaty w policji

Francja musi rozszerzyć działania w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego, jeżeli jej obywatele mają żyć w spokoju - stwierdził w środę premier Manuel Valls, ogłaszając, że w ciągu trzech lat powstanie 1400 nowych etatów w policji, MSW, ministerstwie sprawiedliwości i finansów, by koordynować działania wymierzone w dżihadystów. - Dziś potrzebna jest obserwacja 24 godziny na dobę aż 3 tys. osób - dodał.

Zarzuty wobec domniemanych wspólników zamachowca z Paryża

Paryska prokuratura poinformowała w środę o przedstawieniu zarzutów czterem osobom w związku z niedawnymi zamachami w Paryżu. Mężczyźni podejrzani są o udzielenie pomocy logistycznej Ahmedy Coulibaly'emu, który wziął zakładników w sklepie koszernym.

Unijni ministrowie chcą się dzielić informacjami wywiadowczymi

Unie Europejska zdecydowała, że będzie w znacznie bardziej aktywny sposób koordynować swoje działania przeciwko terroryzmowi, przede wszystkim przez dzielenie się informacjami wywiadowczymi - poinformowała w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Porwania Boko Haram w Kamerunie. Co najmniej 20 zakładników na wolności

Co najmniej 20 z 80 osób porwanych w niedzielę w Kamerunie przez bojowników islamistycznej partyzantki Boko Haram z sąsiedniej Nigerii odzyskało wolność - poinformowało kameruńskie ministerstwo obrony, na które powołuje się BBC. Zakładnicy zostali uwolnieni w ramach "pościgu za napastnikami, którzy kierowali się z powrotem do Nigerii" - dodał resort.