Terroryzm

Terroryzm

Francuskie władze wydały międzynarodowy nakaz aresztowania trzech Palestyńczyków, którzy są podejrzewani o przeprowadzenie w 1982 roku zamachu na żydowską restaurację w Paryżu. Przez ponad trzy dekady był to najbardziej tajemniczy atak terrorystyczny w historii Francji.

Saudyjski dyplomata wrócił do swojego kraju z Jemenu, gdzie przez trzy lata był więziony przez terrorystów z Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) - poinformowało MSW Arabii Saudyjskiej.

Chiny pracują nad rewizją prawa, które umożliwi wysyłanie chińskich żołnierzy na zagraniczne misje antyterrorystyczne. Nowe prawo ma umożliwić ochronę chińskich interesów gospodarczych w niestabilnych częściach świata.

- Wydaje mi się, że wszystkie rodziny odczują ulgę i uznają sprawę za zamkniętą, kiedy on dostanie kulę między oczy - stwierdziła córka Davida Hainesa, jednego z zakładników zamordowanych przez charakterystycznego dżihadystę z Wielkiej Brytanii, który został zidentyfikowany przez BBC jako Mohammed Emwazi. Matka jednej z jego ofiar ma jednak inne zdanie. Mówi, że mordercy swojego dziecka "wybaczyła".

Trzej dziennikarze pracujący dla katarskiej telewizji Al-Dżazira zostali zwolnieni z aresztu, nazajutrz po zatrzymaniu w Paryżu za nielegalne posługiwanie się dronem - poinformowały źródła sądowe.

Proces Dżochara Carnajewa, Amerykanina czeczeńskiego pochodzenia, oskarżonego o to, że w kwietniu 2013 roku dokonał zamachu na maratonie w Bostonie, ma ruszyć w połowie przyszłego tygodnia - oświadczył w środę przedstawiciel sądu.

19-latka z bogatej dzielnicy Glasgow w 2013 r. wyjechała do Syrii, by przyłączyć się do dżihadystów z Państwa Islamskiego. Na prowadzonym przez siebie blogu udziela porad innym dziewczynom, które chciałyby "wziąć ślub" z bojownikami. Śledczy podejrzewają, że to właśnie ona odegrała ważną rolę w rekrutowaniu trzech brytyjskich nastolatek, które uciekły niedawno z domu i - jak twierdzi policja - najprawdopodobniej przedostały się do Syrii.

Obywatelka Stanów Zjednoczonych została porwana w stanie Kogi w centralnej części Nigerii - poinformował Kościół Wolnych Metodystów i służby bezpieczeństwa. To nie jedyne dziś porwanie obywatela państwa Zachodu. W stolicy Jemenu uprowadzono obywatelkę Francji.

Sześciu Francuzom, podejrzewanym przez władze o zamiar wyjazdu do Syrii, skonfiskowano paszporty. To pierwszy taki krok od przyjęcia w listopadzie odpowiedniego przepisu w ramach prawa antyterrorystycznego - podały źródła zbliżone do sprawy.

Islamiści grożą państwom Zachodu zamachami terrorystycznymi na centra handlowe. Bojownicy powiązanego z Al-Kaidą somalijskiego ugrupowania Al-Szabab w najnowszym filmie ostrzegają, że ataki będą krwawsze od tego na kenijskie centrum handlowe z 2013 roku.

Do ataku na rezdyencję ambasadora Iranu w Libii przyznali się bojownicy lojalni wobec dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie. Wybuch w Trypolisie nie był silny, lekko uszkodził budynek. Dyplomaty nie było w tym czasie w domu.

Australia zaostrzy przepisy dotyczące obywatelstwa w ramach nowej strategii antyterrorystycznej mającej na celu walkę z rosnącymi zagrożeniami, w tym zwłaszcza ze strony islamistów - oświadczył premier Australii Tony Abbott.

Żadna religia nie jest odpowiedzialna za przemoc i terroryzm, to ludzie są odpowiedzialni za terroryzm - powiedział prezydent USA Barack Obama. Przekonywał, że w walce z radykalizacją i rekrutacją młodych muzułmanów przez organizacje terrorystyczne, prym muszą wieść wspólnoty muzułmańskie.