Premier Bawarii Horst Seehofer spotka się z Władimirem Putinem w Moskwie 16 marca, w trzecią rocznicę referendum na Krymie. Niemieccy politycy obawiają się, że zostanie to wykorzystane przez rosyjską propagandę do legitymizacji aneksji półwyspu - pisze "Der Spiegel".
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zapowiadając na 25 maja swą wizytę w Moskwie oświadczył, że Rosja zapewniła go, że "ma wszystko, czego pan potrzebuje, proszę tu tylko przyjechać". Od objęcia władzy w czerwcu 2016 r. Duterte dystansuje się od USA.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że sytuacja związana z kontaktami ambasadora Rosji w USA Siergieja Kislaka przypomina "polowanie na czarownice".
"New York Times" ujawnia kolejne okoliczności kontaktów ludzi z otoczenia Donalda Trumpa z rosyjskim ambasadorem. Tym razem chodzi między innymi o byłego już doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna, a także o zięcia Trumpa, Jareda Kushnera.
Rosja zachowuje cierpliwość i czeka na działania władz USA, które pozwolą zorientować się, czego należy oczekiwać we wzajemnych relacjach - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa w Kongresie USA.
Stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi znalazły się w "najniższym punkcie" w całym okresie od czasu zimnej wojny - ocenił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Wyraził nadzieję, że zmiany, jakie zaszły w Waszyngtonie, pozwolą uzdrowić sytuację w dialogu między obydwoma krajami.
"Leonid Breżniew uznawał Francję za szesnastą republikę sowiecką. Czy stała się ona obecnie przedłużeniem putinowskiego imperium?" – stawia tezę dziennik "Le Figaro", pisząc o utrzymującym się w społeczeństwie francuskim zafascynowaniu Rosją.
Syryjska opozycja wezwała w poniedziałek Rosję, sojuszniczkę reżimu w Damaszku, by nań naciskała, aby poważnie zaangażował się w rozmowy pokojowe w Genewie. We wtorek opozycja ma się spotkać ze stroną rosyjską.
Nadzieje Rosji na porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi po objęciu urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa okazały się być złudzeniem. Moskwa traktuje Amerykę znów jak wroga - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Japonia zaprotestowała wobec Rosji w związku z planami Moskwy przewidującymi zwiększenie liczebności wojsk na Kurylach Południowych, które od końca drugiej wojny światowej są przedmiotem sporu terytorialnego między obu krajami.
Prokurator Czarnogóry do spraw przestępczości zorganizowanej Milivoje Katnić zarzucił w poniedziałek Rosji i agentom jej służb specjalnych udział w spisku, którego celem, miało być zabicie w październiku ubiegłego roku czarnogórskiego premiera Milo Djukanovicia.
Uznanie przez Rosję dokumentów wydawanych przez separatystów na wschodzie Ukrainy jest niedopuszczalne oraz stanowi naruszenie porozumień z Mińska w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie - ocenił w poniedziałek rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. Podobnie w tej kwestii zareagowały władze w Paryżu i Mińsku. Moskwa twierdzi z kolei, że dokumenty nie naruszają prawa międzynarodowego.
Rosyjska prasa ocenia jako "ważne, ale jedynie zapoznawcze" spotkanie szefów dyplomacji Rosji i USA, Siergieja Ławrowa i Rexa Tillersona w Bonn. Według rządowej "Rossijskiej Gaziety" nie można jeszcze wyciągać wniosków, czy był to punkt wyjścia do pracy nad odbudową stosunków.
Prezydent Władimir Putin oznajmił w czwartek, że Sojusz Północnoatlantycki stale prowokuje Rosję i dąży do konfrontacji. Putin oświadczył też, że ciągle dochodzi do prób ingerencji w sprawy wewnętrzne Rosji.
Moskwa jest gotowa wznowić dialog z Pentagonem, jednak próby prowadzenia go z pozycji siły są pozbawione perspektyw - oświadczył w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. - Będziemy nadal dążyć do dialogu z Rosją połączonego z wiarygodnym odstraszaniem - na wypowiedź tę zareagował szef NATO, Jens Stoltenberg.
Emmanuel Macron, niezależny kandydat uważany za faworyta wyborów prezydenckich we Francji, jest atakowany przez rosyjskie media i rosyjski internet, aby zwiększyć szanse jego prokremlowskich rywali - powiedział w poniedziałek szef partii centrowego kandydata.
Nadal nie są znane data ani miejsce spotkania prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zauważył jednak, że "dotąd mowa była o tym, iż do spotkania dojdzie przed szczytem G20 w Niemczech w lipcu tego roku".
Test pocisku balistycznego przeprowadzony przez Koreę Północną potępiły resorty dyplomacji Rosji i Chin. MSZ w Moskwie oceniło działania Pjongjangu jako "kolejne wyzywające zlekceważenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Resort spraw zagranicznych wezwał wszystkie zainteresowane strony, by unikały dalszego wzrostu napięć. Również rzecznik chińskiego MSZ oświadczył, że Chiny sprzeciwiają się próbom rakietowym Korei Północnej, które są pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Rosyjska kampania propagandy i dezinformacji znacznie przybrała na sile, odkąd w 2014 roku Rosja anektowała Krym - powiedziała rzeczniczka NATO. Rosyjskie media, takie jak Sputnik i telewizja RT, publikowały w tym czasie fałszywe informacje - dodała.
Powołując się na anonimowe źródła w wywiadzie USA, amerykańskie media podały, że trwają rozmowy między Moskwą a Waszyngtonem o wydaniu Amerykanom przez Rosję byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edwarda Snowdena.