Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Niemiecki tabloid: Kissinger będzie doradcą Trumpa. Kreml już się cieszy

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger będzie doradzał nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w sprawach polityki zagranicznej i ma m.in. opracować plan ustabilizowania sytuacji na Ukrainie - twierdzi w swoim wtorkowym wydaniu niemiecki dziennik "Bild". Choć tej informacji nie potwierdziło ani otoczenie prezydenta elekta, ani żadne ważniejsze media za oceanem, Kreml już wydał w tej sprawie oświadczenie.

Cztery godziny z Putinem. O Trumpie, Ukrainie i własnych planach na kolejną kadencję

Rosja jest zmuszona odpowiadać na wyzwania USA w sferze zbrojeń nuklearnych, ale robi to w ramach porozumień, niczego nie naruszając - stwierdził Władimir Putin podczas dorocznej konferencji z udziałem około 1,4 tys. dziennikarzy rosyjskich i zagranicznych. Prezydent Rosji komentował również m.in. relacje Moskwy z Unią Europejską, Ukrainą i Syrią.

Kreml: dialog Rosji z USA zamrożony. "Nie komunikujemy się ze sobą"

- Nigdy nie cierpieliśmy z powodu nadmiernego optymizmu i nie nosiliśmy różowych okularów. Pokładamy jednak pewne nadzieje na bardziej konstruktywne podejście ze strony nowej amerykańskiej administracji – powiedział w rozmowie z rosyjską telewizją Mir rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

Moskwa pożegna ambasadora. Krewni zabójcy wypuszczeni z aresztu

Członkowie rodziny tureckiego policjanta, który w poniedziałek zastrzelił ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa, zostali zwolnieni z aresztu po przesłuchaniu - poinformowała telewizja CNN Turk. W czwartek w Moskwie odbędą uroczystości pogrzebowe 62-letniego dyplomaty.

"Odpowiedź może być tylko jedna". Putin przemówił po zabójstwie ambasadora

- Zabójstwo ambasadora Federacji Rosyjskiej w Turcji to prowokacja, mająca na celu załamanie normalizacji stosunków z Turcją – powiedział prezydent Władimir Putin na naradzie na Kremlu. Stwierdził, że odpowiedzią na atak może być tylko wzmocnienie walki z terroryzmem. Ambasador Andriej Karłow zmarł w poniedziałek od ran postrzałowych odniesionych w następstwie ataku napastnika, który strzelał do niego, gdy ambasador przemawiał w galerii sztuki w Ankarze.

Austriaccy populiści podpisali umowę z partią Putina

Populistyczna, skrajnie prawicowa austriacka Partia Wolności (FPOe) podpisała w poniedziałek w Moskwie umowę o zacieśnieniu współpracy z partią Władimira Putina, Jedna Rosja, m.in. w kwestiach dotyczących spraw międzynarodowych - głosi komunikat FPOe.

Ekspert: Putin konsoliduje "rosyjski świat". Polska do niego nie należy

- Niektóre kraje lepiej mieć jako sąsiadów, a nie jako swoje terytoria. Z punktu widzenia Putina odnosi się to niewątpliwie do Polski - uważa szef moskiewskiego ośrodka Carnegie Dmitrij Trenin. Jego zdaniem obawy Polski i krajów bałtyckich przed Rosją mają uzasadnienie historyczne, jednak nie są oparte na analizie czynników, które napędzają politykę zagraniczną Moskwy.

Wizyta w Japonii bez przełomu. Putin tradycyjnie się spóźnił

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe uzgodnili zawarcie licznych porozumień o współpracy gospodarczej. Rozmowy nie przyniosły jednak przełomu w sprawie spornego archipelagu Kuryle Południowe. Drugi i ostatni dzień wizyty Putina w Japonii rozpoczął się, tradycyjnie, od jego spóźnienia na rozmowy z Abe w Tokio. Samolot rosyjskiego przywódcy, który miał go przetransportować z Yamaguchi do stolicy, okazał się niesprawny.

Chcą ścigać człowieka ze zdjęcia z Ławrowem

Czarnogóra poinformowała, że domaga się od Serbii ekstradycji mężczyzny widocznego na zrobionym w tym tygodniu w Belgradzie zdjęciu w pobliżu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Chodzi o podejrzanego o udział w próbie zamachu Nemanję Risticia.

Japonia nie odpuści sankcji, Putin nie będzie inaczej rozmawiać. Trudny początek

Na kilka dni przed wizytą Władimira Putina w Japonii zaczęło się ustalanie wstępnych warunków rozmów. Japończycy zasygnalizowali, że nie wyłamią się z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję. Putin w wywiadzie dla japońskiej gazety oznajmił natomiast, że to właśnie one są główną przeszkodą w rozmowach i podpisaniu porozumienia pokojowego oraz zacieśnieniu współpracy gospodarczej.