Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Sankcje bez znaczenia. Rosyjski minister zaproszony do Berlina

Mimo obowiązujących sankcji minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zaprosił swego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Tkaczowa na spotkanie ministrów rolnictwa krajów G20 w Berlinie. MSZ tłumaczy, że przewodniczące w tym roku G20 Niemcy zrobiły wyjątek.

Nowa szefowa dyplomacji Kanady "na rosyjskiej liście sankcji"

Premier Kanady Justin Trudeau mianował dotychczasową minister handlu międzynarodowego Chrystię Freeland na stanowiska ministra spraw zagranicznych. Jej pierwszoplanowaym zadaniem ma być koordynacja całości stosunków Kanady z USA, w tym zwłaszcza stosunków handlowych. Według źródła w rosyjskim MSZ Freeland jest na liście sankcji wprowadzonych przez Rosję, a jej ewentualne skreślenie z niej to kwestia "wzajemności".

Trump reaguje na doniesienia o "hakach": Czy my żyjemy w nazistowskich Niemczech?

"Agencje wywiadowcze nie powinny pozwolić, aby takie fałszywe informacje 'wypływały' do opinii publicznej. Czy my żyjemy w nazistowskich Niemczech?" - tak amerykański prezydent elekt Donald Trump określił na Twitterze doniesienia mediów, według których rosyjskie służby wywiadowcze uzyskały kompromitujące go materiały. Z kolei rzecznik Władimira Putina określił zarzuty stawiane Rosjanom jako "totalny nonsens".

Najnowsze rosyjskie myśliwce w Chinach. Pekin może je skopiować

Pierwsze cztery rosyjskie myśliwce Su-35S pod koniec grudnia zostały dostarczone do Chin - poinformowały chińskie państwowe media. Tym samym Pekin otrzymał najnowocześniejsze rosyjskie myśliwce, mimo wcześniejszych obaw, że zostaną one bezprawnie skopiowane i wykorzystane przy budowie nowych chińskich maszyn.

"Moskwa zastrzega sobie prawo do odwetu", ale Putin poczeka na decyzje Trumpa

Władimir Putin oznajmił, że Rosja nie zamierza wyrzucać amerykańskich dyplomatów w odpowiedzi na wprowadzone przez Waszyngton sankcje. Dodał, że poczeka z decyzją o ewentualnych krokach skierowanych przeciwko USA do momentu, w którym swoje działania zacznie podejmować administracja następcy Baracka Obamy - Donalda Trumpa.

"Kukułcze jajo" dla Trumpa. Może mieć problem z własną partią

Ogłaszając sankcje wobec Rosji za ingerowanie w wybory prezydenckie w USA, prezydent Barack Obama nasila presję na swego następcę Donalda Trumpa, który przy próbie zniesienia retorsji będzie musiał liczyć się ze sprzeciwem własnej partii - pisze "Der Spiegel".

Kawior, wódka i szpiedzy. Tajemnicza dacza w centrum kryzysu USA-Rosja

Oficjalnie posiadłość Pioneer Point w Maryland to miejsce, w którym rosyjscy dyplomaci mogą złapać chwilę oddechu od gorączkowego trybu życia w Waszyngtonie. Gdy na początku lat 70. sowieckie władze kupiły obiekt, lokalni mieszkańcy byli podejrzliwi. Już w 1974 r. "New York Times" pisał jednak, że przekonali się do nowych lokatorów, w czym pomóc miały m.in. zakrapiane kolacje.Teraz obiekt zostanie zamknięty, ponieważ zdaniem administracji Baracka Obamy był wykorzystywany w celach wywiadowczych.

Zamknięta szkoła w odpowiedzi na sankcje? Kreml dementuje

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zdementowała w piątek podaną wcześniej tego dnia przez telewizję CNN informację, jakoby władze Rosji nakazały zamknięcie anglo-amerykańskiej szkoły w Moskwie w reakcji na najnowsze sankcje USA. CNN powoływała się w doniesieniach na "zbliżonego do sprawy przedstawiciela USA".

Tak atakowali rosyjscy hakerzy. FBI publikuje raport

Federalne Biuro Śledcze (FBI) i Departament Bezpieczeństwa Krajowego opublikowały pierwszy dokładny raport bezpośrednio oskarżający hakerów z rosyjskich cywilnych i wojskowych służb wywiadowczych o ingerowanie w proces ostatnich wyborów w USA.

Obama ostro, Rosja grozi odwetem. Trump: czas zająć się ważniejszymi sprawami

Amerykański prezydent elekt Donald Trump oświadczył, ustosunkowując się do sankcji zastosowanych przez administrację prezydenta Baracka Obamy wobec Rosji, że "nadszedł czas abyśmy zajęli się innymi i ważniejszymi sprawami". Sankcje mają być odpowiedzią na zarzucaną Rosji ingerencję w niedawne wybory w USA.

Moskwa i Ankara ogłaszają: od północy rozejm w całej Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o podpisaniu porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zawieszenie broni ma zacząć obowiązywać o północy z czwartku na piątek. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania - dodał.

Turcja ma pomysł na spokój w Syrii. Kreml nie komentuje

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zostało przygotowane porozumienie dotyczące zawieszenia broni w Syrii. Wcześniej agencja Anatolia informowała, że Turcja i Rosja porozumiały się w tej sprawie. Przedstawiciel Kremla nie chciał jednak skomentować sprawy.

Rosja organizuje rozmowy pokojowe. Syryjska opozycja nic o tym nie wie

Rijad Hidżab, koordynator Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) reprezentującego syryjską opozycję w zawieszonych obecnie rozmowach pokojowych oświadczył w środę, że Komitet nie został zaproszony do nowych negocjacji firmowanych przez Rosję. Biorą w nich udział też Turcja i Iran.

Niemiecki tabloid: Kissinger będzie doradcą Trumpa. Kreml już się cieszy

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger będzie doradzał nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w sprawach polityki zagranicznej i ma m.in. opracować plan ustabilizowania sytuacji na Ukrainie - twierdzi w swoim wtorkowym wydaniu niemiecki dziennik "Bild". Choć tej informacji nie potwierdziło ani otoczenie prezydenta elekta, ani żadne ważniejsze media za oceanem, Kreml już wydał w tej sprawie oświadczenie.