Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Kolejna ciężka noc za ukraińskimi wojskami w Donbasie. Według wojskowego eksperta Dmytro Tymczuka, siły rządowe musiały się chronić przed zmasowanym ostrzałem artyleryjskim z terytorium Rosji, która zaatakowała pozycje armii w kilkunastu miejscach regionu. Nie wiadomo, ilu Ukraińców zginęło, ale operacja antyterrorystyczna na wschodzie Ukrainy przypomina już wojnę obronną. Separatyści atakują rzadziej, a armia rosyjska częściej - dodał Tymczuk.

Zaproponowany przez prezydenta Rosji plan wstrzymania walk w Donbasie ma na celu nie pokój, a zamrożenie konfliktu i trwałą destabilizację Ukrainy. Właściwie każdy z siedmiu punktów jest dla Kijowa otwarcie niekorzystny lub może takim się okazać. Przyjęcie planu w takiej formie byłoby dla Ukrainy równoznaczne z kapitulacją.

To "warunki poddania się" Ukrainy, a nie osiągnięcia porozumienia - tak były ambasador USA przy NATO Ivo Daalder ocenił ogłoszony w środę przez prezydenta Rosji Władimira Putina plan uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Ostateczne porozumienie w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie może zostać osiągnięte w najbliższy piątek na spotkaniu grupy kontaktowej - oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Wśród warunków wymienił wstrzymanie przez ukraińskie siły oraz prorosyjskich separatystów działań wojskowych, wysłanie na wschód Ukrainy międzynarodowych obserwatorów, wymianę więźniów i utworzenie korytarza humanitarnego.

Rakiety międzykontynentalne to jedna z najgroźniejszych broni, jakie stworzyła ludzkość. W czasie zimnej wojny USA i ZSRR produkowały je masowo. Teraz Amerykanie kompletnie zarzucili prace nad nimi, Rosjanie natomiast rozkręcają produkcję coraz to nowszych modeli. W środę Moskwa zapowiedziała, że we wrześniu przeprowadzi duże manewry z udziałem strategicznych wojsk rakietowych, na uzbrojeniu których są rakiety dalekiego zasięgu wyposażone w głowice jądrowe

Rosyjska agencja RIA Nowosti poinformowała, że na Ukrainie zginął jej fotoreporter Andriej Stienin. Jego los był nieznany od 5 sierpnia. Auto Stienina zostało ostrzelane i spłonęło na drodze koło Doniecka - powiedział szef RIA Nowosti, Dmitrij Kisielow.

"Podczas działań bojowych na terytorium Ukrainy została niemal w całości zlikwidowana 1. kompania 76. Dywizji Powietrzno-Desantowej z Pskowa - napisała we wtorek rosyjska lokalna gazeta "Pskowskaja Gubernia". Ci sami dziennikarze alarmowali 25 sierpnia, że na cmentarzu w pobliżu Pskowa pochowano kilku rosyjskich żołnierzy z tej dywizji. Dziennikarz i opozycyjny polityk partii Jabłoko Lew Schlossberg, który zajął się badaniem tej sprawy, kilka dni po publikacji został ciężko pobity i trafił do szpitala.

Sojusz Północnoatlantycki musi rozmieścić swój sprzęt w byłym bloku sowieckim, zwiększyć zdolności obronne w powietrzu wzdłuż wschodniej granicy i stworzyć siły szybkiego reagowania, które mogłyby natychmiast zostać wysłane w rejon konfliktu - stwierdził w rozmowie z agencją Reutera, przed przyjazdem do Estonii Baracka Obamy, premier tego kraju Taavi Roivas.

15 żołnierzy ukraińskich sił rządowych zginęło w ciągu ostatniej doby w walkach na wschodzie kraju. Wojska rosyjskie wzmacniają swoje pozycje w Donbasie, przywożony jest tam sprzęt i ludzie. Rosjanie grzebią też swoich zabitych na miejscu, chcąc uniknąć krytyki w Rosji związanej z coraz większymi stratami - twierdzi rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Andrij Łysenko.

Kreml po raz pierwszy komentuje ujawnienie przez media na Zachodzie przechwałki (pogróżki?) Władimira Putina w rozmowie z Jose Manuelem Barroso. - Słowa prezydenta Rosji o możliwości "zdobycia Kijowa w dwa tygodnie" były wyrwane z kontekstu - twierdzi doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Prezydent Rosji Władimir Putin zarzucił w poniedziałek przywódcom europejskim, że przymykają oczy na działania militarne armii ukraińskiej, których celem są rejony zamieszkane przez ludność cywilną. Stwierdził też, że celem działań rebeliantów jest obecnie uniemożliwienie Ukraińcom rzekomego ostrzeliwania dzielnic mieszkalnych.

Rosja przekroczyła Rubikon, już otwarcie angażując się w wojnę w Donbasie. Kłamstwa najważniejszych polityków nie zmienią faktu, że regularna armia rosyjska walczy z Ukraińcami. Część tych sił przekroczyła już granicę. Większość czeka w odwodzie - gdyby Kreml zdecydował się wyjść poza cel minimum (utrzymanie rebelii w Donbasie) i chciał wyrąbać siłą lądowe połączenie z Krymem, a może nawet Naddniestrzem.

W zajętym przez armię rosyjską Nowoazowsku pojawiły się ulotki mogące świadczyć o tym, że Rosja przygotowuje wprowadzenie do tego regionu kontyngentu sił pokojowych. "Uwierzcie: ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej gwarantuje, że nikt z was nie zostanie rozstrzelany bez przyczyny" - to jeden z punktów ulotki. Instrukcja skierowana jest do mieszkańców Przyazowia, co sugeruje zamiar zajęcia przez Rosjan pasa ziemi od Donbasu aż po Krym.

Ukraina da radę obronić się sama, ale potrzebuje pomocy wojskowo-technicznej z Zachodu - mówił w Brukseli prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po rozmowie z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. - Jesteśmy zbyt blisko granicy, za którą nie będzie już można powrócić do rozmów pokojowych - ostrzegł Poroszenko.