Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

"To ważny krok w obronie suwerenności, jedności terytorialnej i demokracji na Ukrainie oraz ku pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za jej działania" - ogłosiła ambasada USA w Kijowie, gratulując Ukrainie decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ. Uznał on, że ma prawo rozpatrywać złożony przez Ukrainę blisko trzy lata temu pozew, zarzucający Rosji wspieranie terroryzmu i dyskryminowanie nierosyjskiej ludności Krymu.

Około 200 rosyjskich najemników, wśród których są snajperzy z tzw. grupy Wagnera, przybyło w ostatnich tygodniach do Libii - podaje "New York Times". Dziennik informuje również, że do północnoafrykańskiego państwa Rosja wysłała też kilka samolotów Suchoj oraz pociski i artylerię precyzyjnego rażenia.

Od początku wojny w Donbasie w 2014 roku zginęło ponad 3,3 tysiąca cywilów, a około 9 tysięcy zostało rannych - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, przekazując najnowsze dane dotyczące konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Wynika z nich również, że w czasie działań wojennych przesiedlono 1,3 miliona osób, a 3,5 miliona wciąż potrzebuje pomocy.

Dyrektor do spraw komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fahrettin Altun oświadczył we wtorek, że siły Turcji i Rosji ustanowią strefę bezpieczeństwa w północno-wschodniej Syrii niezależnie od tego, czy wycofali się stamtąd Kurdowie. Ministerstwo obrony w Ankarze poinformowało, że wojsko rozpoczęło loty rozpoznawcze i operację usuwania min w Syrii w przygranicznym pasie o szerokości 10 kilometrów.

Rosyjski wywiad wojskowy GRU ma supertajną jednostkę specjalną o numerze 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy – podał amerykański dziennik "New York Times". Publikację oparł na doniesieniach byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadów europejskich i amerykańskiego. Wcześniej o istnieniu jednostki informowała rosyjska sekcja Radia Swoboda w materiale dotyczącym 12 oficerów GRU oskarżonych o zhakowanie komputerów przedstawicieli Partii Demokratycznej USA.

Rosja nie popiera pomysłu przyłączenia Stanów Zjednoczonych do rozmów czwórki normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, ale liczy na to, że USA wykorzystają swoje wpływy i wywrą nacisk na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin szuka usprawiedliwień, by nie pojawić się na rozmowach czwórki, bo sytuacja w Donbasie jest dla niego korzystna.

– Nie ma symptomów, by polityka NATO wobec Rosji się zmieniła. Po prostu nie zmieniły się podstawowe parametry, które leżą u jej podłoża – mówi Robert Pszczel, polski dyplomata z kwatery głównej NATO i były szef biura Sojuszu w Moskwie. Jego zdaniem nic dobrego nie wyniknie z tego, że Moskwa, wbrew zobowiązaniom międzynarodowym, nie zaprasza obserwatorów na wielkie ćwiczenia wojskowe.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na protesty przeciwko zgodzie Kijowa na tak zwaną formułę Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie zadeklarował, że "nigdy nie zdradzi Ukrainy".

We wrześniu w Libii zginęło od 10 do 35 najemników z Rosji walczących po stronie generała Chalify Haftara, przeciwnika władz libijskich - podały rosyjskie media. Według niezależnego rosyjskojęzycznego portalu Meduza chodzi o najemników z tak zwanej grupy Wagnera, prywatnej firmy wojskowej. Jak podał portal, "ciała kilku zabitych przekazano do Rosji, w przypadku pozostałych nastąpi to do końca października".

Kilka tysięcy ludzi przyszło w środę wieczorem przed siedzibę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie, by zaprotestować przeciwko decyzjom w sprawie rozwiązania konfliktu w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie. "Nie dla kapitulacji!" - wznosili okrzyki.

Nie widzę takiego scenariusza, że Ukraina będzie namawiana do przeprowadzenia wyborów, kiedy te terytoria są nadal okupowane - oświadczył specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy Kurt Volker w wywiadzie dla ukraińskiej stacji telewizyjnej 1 plus 1. Dodał, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. - Najpierw musimy dotrzeć do punktu, że będą możliwe wolne wybory - stwierdził.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł przed "rosnącym niebezpieczeństwem wojny nuklearnej". Jak stwierdził, użycie broni nuklearnej jest możliwe, nawet jeśli kraje posiadające taką broń nie chcą konfliktu".

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w piątek prezydenta Rosji Władimira Putina, że ofensywa wojsk syryjskich i rosyjskich na prowincję Idlib może doprowadzić do humanitarnego kryzysu i zagraża bezpieczeństwu narodowemu Turcji - poinformowało biuro prasowe Erdogana.