Rosja - UE

Rosja - UE

Cisza przed burzą. Merkel i Kerry nie przywieźli pokoju

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).

„Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków”. Chłodne spotkanie Merkel i Putina

Wizytująca Moskwę Angela Merkel wyraźnie nie znalazła nici porozumienia z Władimirem Putinem. - Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków - stwierdziła na początku wspólnej konferencji prasowej niemiecka kanclerz. Rosyjski prezydent wyrażał nadzieję, że uda się je poprawić i deklarował przywiązanie do pokoju oraz dyplomacji. Jednocześnie prezentował swoje typowe stanowisko: winny sytuacji na Ukrainie jest Zachód, a jeśli Polska czy kraje bałtyckie boją się Rosji, to jest to ich własny problem.

Putin podjął gości, prezydentowi Czech podziękował za "niezależną politykę"

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał na Kremlu uroczyste przyjęcie, upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Była to doskonała okazja do dwustronnych rozmów z przywódcami, którzy przybyli do Moskwy. Na długiej liście rozmówców prezydenta Rosji znaleźli się m.in. przywódcy Czech, Chin i Indii.

"Nie wystarczy zapędzić niedźwiedzia rosyjskiego na powrót do matecznika"

Niemcy bardzo rozumnie postępują w tym konflikcie. Jeśli mówi się o potrzebie budowania jakiejś koncepcji świata, to bez obecności w niej Rosji byłoby to niepełne - powiedział w "Faktach po Faktach" były ambasador w Moskwie Stanisław Ciosek odnosząc się do wizyty w Moskwie Angeli Merkel z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Rząd Włoch: O Ukrainie mówimy wspólnie z Polską

Oba kraje zajmą wspólne stanowisko ws. Ukrainy na majowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Zgadzają się też, że nielegalną imigrację do UE trzeba zatrzymać. Tak ocenili w środę w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Włoch - Grzegorz Schetyna i Paolo Gentiloni.

Francja zatopi mistrale? To "jedna z rozważanych opcji"

Jeżeli Paryż zdecyduje się na ostateczne anulowanie kontraktu na dostawę dwóch okrętów klasy Mistral do Rosji, możliwe, że jednostki te zostaną zatopione - donosi francuski dziennik "Le Figaro". Realizacja kontraktu na okręty została wstrzymana ze względu na zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie.

Czescy artyści chcą "podarować" Putinowi swojego prezydenta

Dwóch Czechów postanowiło symbolicznie sprezentować głowę swojego państwa prezydentowi Rosji - wysyłając na Kreml list z załączonym zdjęciem prezydenta Czech Milosza Zemana. To ich reakcja na "obrzydzenie", jakie czują w związku z postawą czeskiego polityka w obliczu wojny na Ukrainie.

Litwa: Rosjanin podejrzany o szpiegostwo

Były funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na Litwie w związku z podejrzeniem o działalność szpiegowską w tym kraju - poinformowała w poniedziałek litewska prokuratura generalna.

Finowie ostrzelali podwodny obiekt. "Nie możemy potwierdzić, czy to był okręt"

- Potwierdzenie, czy wykryty podwodny obiekt był okrętem podwodnym, zajmie dni albo i tygodnie - powiedział adm. Juha Vauhkonen, szef sztabu fińskiej marynarki. Wcześniej informowano, że jeden z okrętów patrolujących wody terytorialne Finlandii zauważył pod wodą "cel". W jego kierunku zostało zrzuconych z pokładu kilka "ostrzegawczych bomb" - jak powiedział minister obrony.