Rosja - UE

Rosja - UE

Zapis potępiający ankesję Krymu "nadal w projekcie szczytu"

Budzący sprzeciw Armenii i Białorusi zapis potępiający aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję nadal znajduje się w projekcie deklaracji końcowej ze szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze – dowiedziała się w czwartek wieczorem PAP z unijnego źródła.

Ruszył szczyt w Rydze. Tusk: to nie nasza wina, że Rosja jest nieatrakcyjna

Uroczystą kolacją rozpoczął się w czwartek wieczorem w Rydze szczyt Partnerstwa Wschodniego. - To nie jest konkurs piękności między UE a Rosją - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak jednak ocenił, gdyby Rosja była bardziej atrakcyjnym krajem, nie musiałaby prowadzić agresywnej polityki wobec sąsiadów. Tymczasem źródła dyplomatyczne są zgodne: na szczycie nie zapadną przełomowe decyzje.

Merkel: nikt nie ma prawa blokować państwom zbliżenia z UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Bundestagu, że żadne państwo nie może rościć sobie prawa do blokowania zbliżenia krajów Europy Wschodniej z Unią Europejską. Zastrzegła, że Partnerstwo Wschodnie nie jest instrumentem rozszerzenia UE.

Rusza Szczyt Partnerstwa Wschodniego. Nie będzie rozmów o sankcjach dla Rosji

W czwartek wieczorem w Rydze rozpocznie się Szczyt Partnerstwa Wschodniego. Ma on przede wszystkim służyć podsumowaniu osiągnięć od czasu poprzedniego szczytu w Wilnie półtora roku temu, a także potwierdzić, że zarówno UE, jak i wschodni partnerzy chcą kontynuować i rozwijać współpracę. Polskę na szczycie będzie reprezentować premier Ewa Kopacz oraz szef MSZ Grzegorz Schetyna.

"Uzgodniono deklarację ryską". Rosja może być niezadowolona

Po kilkugodzinnych negocjacjach ambasadorowie państw UE uzgodnili w środę projekt deklaracji na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Według dyplomatów ma ona zawierać zapis o uznaniu europejskich aspiracji i europejskiego wyboru Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

Cisza przed burzą. Merkel i Kerry nie przywieźli pokoju

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).

„Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków”. Chłodne spotkanie Merkel i Putina

Wizytująca Moskwę Angela Merkel wyraźnie nie znalazła nici porozumienia z Władimirem Putinem. - Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków - stwierdziła na początku wspólnej konferencji prasowej niemiecka kanclerz. Rosyjski prezydent wyrażał nadzieję, że uda się je poprawić i deklarował przywiązanie do pokoju oraz dyplomacji. Jednocześnie prezentował swoje typowe stanowisko: winny sytuacji na Ukrainie jest Zachód, a jeśli Polska czy kraje bałtyckie boją się Rosji, to jest to ich własny problem.

Putin podjął gości, prezydentowi Czech podziękował za "niezależną politykę"

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał na Kremlu uroczyste przyjęcie, upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Była to doskonała okazja do dwustronnych rozmów z przywódcami, którzy przybyli do Moskwy. Na długiej liście rozmówców prezydenta Rosji znaleźli się m.in. przywódcy Czech, Chin i Indii.

"Nie wystarczy zapędzić niedźwiedzia rosyjskiego na powrót do matecznika"

Niemcy bardzo rozumnie postępują w tym konflikcie. Jeśli mówi się o potrzebie budowania jakiejś koncepcji świata, to bez obecności w niej Rosji byłoby to niepełne - powiedział w "Faktach po Faktach" były ambasador w Moskwie Stanisław Ciosek odnosząc się do wizyty w Moskwie Angeli Merkel z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Rząd Włoch: O Ukrainie mówimy wspólnie z Polską

Oba kraje zajmą wspólne stanowisko ws. Ukrainy na majowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Zgadzają się też, że nielegalną imigrację do UE trzeba zatrzymać. Tak ocenili w środę w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Włoch - Grzegorz Schetyna i Paolo Gentiloni.

Francja zatopi mistrale? To "jedna z rozważanych opcji"

Jeżeli Paryż zdecyduje się na ostateczne anulowanie kontraktu na dostawę dwóch okrętów klasy Mistral do Rosji, możliwe, że jednostki te zostaną zatopione - donosi francuski dziennik "Le Figaro". Realizacja kontraktu na okręty została wstrzymana ze względu na zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie.