Rosja - UE

Rosja - UE

Czołgi w dobę, desant w dwie godziny. Rosyjska telewizja o "defiladzie" w Warszawie

- Od Moskwy do polskiej stolicy jest zaledwie 1,3 tys. km. Czołg T-90 wjedzie na przedmieścia w mniej niż dobę od rozpoczęcia marszu - takie słowa padły na antenie rosyjskiej telewizji Piatyj Kanał. Materiał miał mieć chyba w intencji autorów charakter ironiczny. Był reakcją na słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej mogłaby być świętowana nie w Moskwie, a w Londynie czy w Berlinie. Rosjanie pokazali więc, ile czasu zajmie ich czołgom dotarcie "na paradę" do poszczególnych stolic Europy.

Merkel: rozmowy w Mińsku to przebłysk nadziei, nie więcej

- Prezydenci nie jadą do Mińska bez powodu - oświadczyło rosyjskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez Reutera, na temat planowanego na środę przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji ws. Ukrainy. Kreml potwierdził udział w szczycie prezydenta Rosji Władimira Putina, który razem z prezydentami Francji i Ukrainy - Francoisem Hollande'em i Petrem Poroszenką - oraz kanclerz Niemiec ma podjąć kolejną próbę uregulowania trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i doprowadzić do podpisania planu pokojowego. Merkel określiła spotkanie "przebłyskiem nadziei".

Wiceszef MSZ boi się Putina? Broń dla Ukrainy to  "opcja, która pojawiła się za sprawą Amerykanów"

Za oceanem coraz więcej polityków i ekspertów godzi się z wizją dostarczania Ukrainie broni do walki z rebeliantami i rosyjskimi wojskami, ale wiceszef polskiej dyplomacji najwyraźniej się tego boi. W "Kontrwywiadzie" RMF FM Rafał Trzaskowski stwierdził, że pomysł wysłania broni do naszych sąsiadów wyszedł ze strony USA, a Polska dostarczać jej nie będzie, bo "może to doprowadzić, przy nieobliczalności Putina, do dalszej eskalacji problemu".

Rosyjski policjant za granicę nie wyjedzie. Zakaz

Pracownicy rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w tym wszyscy policjanci, otrzymali 6 lutego zakaz wyjazdów poza granice Federacji Rosyjskiej - poinformowała rozgłośnia Echo Moskwy. Wcześniej policjantom "radzono", by nie udawali się do 111 państw, które podpisały z USA umowę o ekstradycji.

"Nie możemy winić Krymu za to, że wybrał Rosję"

Nicolas Sarkozy przemawiał w miniony weekend na kongresie swojej partii, Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Myślący o starcie w kolejnych wyborach prezydenckich polityk powiedział m.in, że Europa "musi znaleźć sposób na utworzenie sił pokojowych, które będą broniły rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie".

Ławrow: winny śmierci cywilów jest tylko i wyłącznie Kijów

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow obarczył winą za śmierć cywilów w Donbasie Kijów i ostrzegł Zachód, by ten nie podejmował działań, które "pozwolą uwierzyć ukraińskim władzom" w to, że ich działania spotkają się z natychmiastową reakcją europejskich i amerykańskich polityków.

Orban zrywa z polityką UE. Zaprosił Putina do Budapesztu

Viktor Orban nie zamierza dłużej podporządkowywać się unijnym ustaleniom. 10 miesięcy po decyzji UE o zaprzestaniu organizowania dwustronnych spotkań krajów Wspólnoty z Rosją, premier zaprosił do Budapesztu Władimira Putina. Poinformował o tym w środę w węgierskim radiu szef tamtejszej dyplomacji, Peter Szijjarto.

Kolejny rosyjski samolot podrywa siły NATO

20 stycznia samoloty misji NATO Baltic Air Policing poderwały się do lotu, by przechwycić samolot Ił-20 rosyjskich sił powietrznych przelatujący nad Bałtykiem - poinformowało na Twitterze łotewskie ministerstwo obrony. To kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich tygodni.

Europa zacznie się dzielić? Po przecieku z Brukseli rozmowy ws. Rosji mogą być nerwowe

W Brukseli spotykają się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Będą rozmawiali o zagrożeniu terroryzmem na kontynencie po ostatnich atakach we Francji. Mają też poświęcić więcej czasu niż w ostatnich miesiącach konfliktowi na Ukrainie i relacjom UE-Rosja. Zwłaszcza, że separatyści zaczęli zabijać w atakach nie tylko ukraińskich żołnierzy, ale i cywilów, a przed kilkoma dniami wyciekł z Brukseli dokument sugerujący rozpoczęcie rozmów o normalizacji stosunków z Rosją.

Rubel najsłabszy od czterech tygodni. Przez tanią ropę

Pod presją gwałtownie spadających cen ropy naftowej na świecie dramatycznie słabnie waluta narodowa Rosji. Na giełdzie w Moskwie jej kurs dołuje już trzecią sesję z rzędu. Od piątku rubel stracił 9,6 proc. wobec dolara i 8,7 proc. w stosunku do euro.