Rosja - UE

Rosja - UE

"Reżim taki jak Putina słabość prowokuje mocniej niż siła"

Estoński minister obrony Sven Mikser uważa, iż wtargnięcia Rosjan w przestrzeń powietrzną i morską państw UE i NATO pokazują, że kraj ten powrócił do postawy znanej z czasów zimnej wojny. Zdaniem Miksera, Zachodowi nie zależy na eskalacji napięcia, a w obliczu kryzysu powinien pozostać silny i zjednoczony.

Mogherini wątpi w sankcje wobec Rosji i gra słowami

Nowa szefowa unijnej dyplomacji, Włoszka Federica Mogherini, w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" poddała w wątpliwość skuteczność sankcji nałożonych na Rosję i wyraziła obawę, że wybory w Donbasie mogą oznaczać ostateczne fiasko porozumienia z Mińska. Ale podkreśliła, że Moskwa sama ogłosiła, iż "respektuje", a nie "uznaje" te wybory. To zostawia nam pole manewru - przekonuje Włoszka.

Rotfeld: Rosja uważa, że musi na nowo wyznaczyć wroga

- Strategia Putina opiera się na tym, że Rosja jest silna słabością swoich partnerów - zauważył w programie "Horyzont" prof. Adam Daniel Rotfeld. - Działanie Rosji polega przede wszystkim na wbijaniu klina pomiędzy Europę a Stany Zjednoczone oraz poróżnienia państw europejskich. Uważam więc, że fundamentalnym punktem strategii Zachodu powinno być utrzymanie jedności - podkreślił były szef polskiej dyplomacji.

Porozumienie gazowe to "dobry krok", ale są zagrożenia

Dzięki brukselskiemu porozumieniu ws. warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę Europa odetchnęła z ulgą. Pytanie jednak, czy Ukraina będzie w stanie spłacić zadłużenie za gaz w terminie oraz czy Rosja będzie wywiązywała się z umowy - uważają eksperci.

Rosyjski bank chce uchylenia sankcji. Idzie do Trybunału

Sbierbank - największa rosyjska instytucja finansowa - zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze skargą powodową o uchylenie decyzji UE o objęciu banku sankcjami unijnymi wobec Rosji - informuje w piątek TASS.