Rosja - UE

Rosja - UE

Saryusz-Wolski: chciałbym, by Mistrale zostały przekazane Ukrainie

Nawet gdyby Francuzi dostarczyli Mistrale Rosji, to formalnie byliby w porządku, bo unijne embargo nie obejmuje kontraktów wstecznych - oświadczył w programie "Świat" w TVN24 BiŚ Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Stwierdził, że on sam, gdyby to od niego zależało, przekazałby okręty Ukrainie.

"Pierwsza partia putinowska na Zachodzie"

Skrajnie prawicowy francuski Front Narodowy (FN) jest finansowany przez Moskwę, chce też zaimportować rosyjski model autorytarnej demokracji - piszą media we Francji i USA. Formacja Marine Le Pen "to pierwsza partia putinowska na Zachodzie" - pisze "Causeur".

"Reżim taki jak Putina słabość prowokuje mocniej niż siła"

Estoński minister obrony Sven Mikser uważa, iż wtargnięcia Rosjan w przestrzeń powietrzną i morską państw UE i NATO pokazują, że kraj ten powrócił do postawy znanej z czasów zimnej wojny. Zdaniem Miksera, Zachodowi nie zależy na eskalacji napięcia, a w obliczu kryzysu powinien pozostać silny i zjednoczony.

Mogherini wątpi w sankcje wobec Rosji i gra słowami

Nowa szefowa unijnej dyplomacji, Włoszka Federica Mogherini, w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" poddała w wątpliwość skuteczność sankcji nałożonych na Rosję i wyraziła obawę, że wybory w Donbasie mogą oznaczać ostateczne fiasko porozumienia z Mińska. Ale podkreśliła, że Moskwa sama ogłosiła, iż "respektuje", a nie "uznaje" te wybory. To zostawia nam pole manewru - przekonuje Włoszka.

Rotfeld: Rosja uważa, że musi na nowo wyznaczyć wroga

- Strategia Putina opiera się na tym, że Rosja jest silna słabością swoich partnerów - zauważył w programie "Horyzont" prof. Adam Daniel Rotfeld. - Działanie Rosji polega przede wszystkim na wbijaniu klina pomiędzy Europę a Stany Zjednoczone oraz poróżnienia państw europejskich. Uważam więc, że fundamentalnym punktem strategii Zachodu powinno być utrzymanie jedności - podkreślił były szef polskiej dyplomacji.

Porozumienie gazowe to "dobry krok", ale są zagrożenia

Dzięki brukselskiemu porozumieniu ws. warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę Europa odetchnęła z ulgą. Pytanie jednak, czy Ukraina będzie w stanie spłacić zadłużenie za gaz w terminie oraz czy Rosja będzie wywiązywała się z umowy - uważają eksperci.