Rosja - UE

Rosja - UE

Szeremietiew: Putin "przewiózł się" na Niemcach

Rosjanie "przewieźli się" na Niemcach, a Władimir Putin przeliczył się sądząc, że Europa nie będzie umiała się zjednoczyć i utrzymać wspólnego stanowiska wobec Rosji - stwierdził w programie "Świat" Romuald Szeremietiew z Akademii Obrony Narodowej. Gość TVN24 Biznes i Świat dodał, że Putina w ostatnim roku zaskoczyło bardzo wiele rzeczy i dzięki jedności Zachodu Polska "ma czas, by przygotować swój system obrony".

Putin ma problem. Unia przedłuża sankcje wobec Rosji

Ambasadorowie państw UE zgodzili się w środę na przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji o sześć miesięcy - poinformowały źródła dyplomatyczne. Formalną decyzję podejmą ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w poniedziałek w Luksemburgu.

"Rosja wzmocni wojska na zachodzie". Moskwa reaguje na plany USA

"Najbardziej agresywny krok Pentagonu i NATO od zakończenia zimnej wojny" - tak rosyjskie Ministerstwo Obrony skomentowało plany Pentagonu, przewidujące rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia dla 5 tys. żołnierzy USA w ramach polityki odstraszania Rosji. Komentarza odmówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Nowe rozdanie w rządzie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić informacje w sprawie zmian w polskim rządzie. Powiemy o planach wojskowych Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. Ponadto, poinformujemy o najnowszych przypadkach wirusowego schorzenia dróg oddechowych (MERS). Przyjrzymy się także wyborom prezydenckim za Oceanem oraz największym na świecie targom lotniczym odbywającym się w Paryżu.

"Tajna" narada w Stuttgarcie, wojenny blef. Putin wpadł we własną pułapkę

Zachód spycha Rosję w narożnik w geopolitycznej walce o Ukrainę. Władimir Putin próbował przejąć inicjatywę i zaproponował Jałtę-2. Usłyszał "nie". Sankcje też zostaną, a może nawet będą zaostrzone. Gospodarzowi Kremla pozostaje już tylko wojna, która w dłuższej perspektywie przyniesie Rosji klęskę.

"To rosyjscy hakerzy stoją za atakiem na francuską telewizję"

Za atakiem na stronę internetową francuskiej telewizji TV5 Monde mogli stać rosyjscy hakerzy z tzw. grupy APT28 - uważa francuska policja. Do ataku doszło w kwietniu b.r. Na stronie pojawiły się materiały propagandowe Państwa Islamskiego i groźby opublikowane przez nieznanych sprawców. Francuskie media informują, że hakerzy usiłowali wcześniej zhakować stronę Białego Domu.

Parlament Europejski: państwa UE muszą zachować jedność wobec Rosji

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, która wzywa Unię Europejską do wzmożonych wysiłków na rzecz zwalczania rosyjskiej propagandy, wpływów rosyjskich na skrajne partie w Europie oraz zachowania jedności w polityce zagranicznej wobec Rosji. Rezolucja, która nie jest dla UE zobowiązująca, została poparta przez 494 europosłów.

Putin tryska humorem we Włoszech. Tutaj poczuł się jak przywódca mocarstwa

Wizyta Władimira Putina we Włoszech upływa pod znakiem zapewniania o „specjalnych relacjach” pomiędzy Rzymem a Moskwą. Po rozmowach z premierem Włoch Matteo Renzim Rosjanin deklarował, że „sankcje (...) albo muszą zostać zniesione, albo zmienione”. Nie przejawiał jednak chęci do ustępstw w sprawie Ukrainy, obwiniając Kijów o kryzys. Renzi ze swojej strony starał się zająć polubowne stanowisko, zapewniając Putina między innymi o tym, że Włochy nie zamierzają bojkotować mundialu w Rosji.

Sprawa "estońskiego szpiega" wraca do prokuratury

Sprawa oskarżonego w Rosji o szpiegostwo funkcjonariusza estońskich służb bezpieczeństwa Estona Kohvera wróci do rosyjskiej prokuratury generalnej - postanowił sąd w Pskowie. Zarzuty wobec Estończyka pozostają w mocy.

Prezydentowi Czech grozi ograniczenie władzy

Centrolewicowy czeski rząd uchwalił w środę projekt nowelizacji konstytucji, zmieniającej uprawnienia prezydenta - poinformowała czeska państwowa agencja CTK, powołując się na własne źródła. Jeśli wszystko pójdzie po myśli rządu, to od przyszłego roku Milosz Zeman utraci niektóre prerogatywy.

Zamieszanie z dostępem Rosjan do Parlamentu Europejskiego

Rosyjscy dyplomaci będą mieć ograniczony wstęp do Parlamentu Europejskiego - zdecydował szef tej instytucji Martin Schulz. Możliwość wejścia do siedziby PE zachowają jedynie ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow i jeszcze jeden dyplomata tego kraju.

Prezydent Finlandii chce się dogadać z Rosją ws. "czarnej listy"

Finlandia będzie rozmawiać z Rosją na temat listy sankcji, na której znaleźli się fińscy obywatele - oświadczył we wtorek Sauli Niinisto, prezydent Finlandii. Wyjaśnił, że chodzi mu o dwustronny format rozmów, z pominięciem Unii Europejskiej. Innego zdania jest fińskie MSZ, które oświadczyło, że organem kompetentnym do dialogu na ten temat jest właśnie UE.

Rosjanie z ograniczonym wstępem do Parlamentu Europejskiego

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz poinformował we wtorek, że ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow będzie mieć ograniczony wstęp do siedziby europarlamentu. To konsekwencja nałożenia przez Rosję sankcji wizowych na 89 polityków z UE.

Gry wojenne Rosja-Zachód. Odwet Kremla za sankcje UE

Rosyjskie bombowce SU-24 nad amerykańskim niszczycielem pełniącym misję NATO na Morzu Czarnym. Podobne incydenty z udziałem lotnictwa rosyjskiego nie należą do rzadkości. O relacjach Moskwy z Zachodem rozmawiali goście programu "Otwarcie dnia" byli Michał Kacewicz z "Newsweeka" oraz Agaton Koziński.

W Rosji ruszy proces oskarżonego o szpiegostwo estońskiego oficera

8 czerwca w Pskowie ruszy proces w sprawie estońskiego oficera, oskarżonego przez rosyjską prokuraturę o szpiegostwo, przemyt i nielegalne przekroczenie granicy. Eston Kohver został zatrzymany na rosyjsko-estońskiej granicy w pobliżu przejścia Luhamaa na początku września zeszłego roku. Według estońskich służb, został uprowadzony podczas pełnienia obowiązków służbowych.