Rosja - UE

Rosja - UE

Putin tryska humorem we Włoszech. Tutaj poczuł się jak przywódca mocarstwa

Wizyta Władimira Putina we Włoszech upływa pod znakiem zapewniania o „specjalnych relacjach” pomiędzy Rzymem a Moskwą. Po rozmowach z premierem Włoch Matteo Renzim Rosjanin deklarował, że „sankcje (...) albo muszą zostać zniesione, albo zmienione”. Nie przejawiał jednak chęci do ustępstw w sprawie Ukrainy, obwiniając Kijów o kryzys. Renzi ze swojej strony starał się zająć polubowne stanowisko, zapewniając Putina między innymi o tym, że Włochy nie zamierzają bojkotować mundialu w Rosji.

Sprawa "estońskiego szpiega" wraca do prokuratury

Sprawa oskarżonego w Rosji o szpiegostwo funkcjonariusza estońskich służb bezpieczeństwa Estona Kohvera wróci do rosyjskiej prokuratury generalnej - postanowił sąd w Pskowie. Zarzuty wobec Estończyka pozostają w mocy.

Prezydentowi Czech grozi ograniczenie władzy

Centrolewicowy czeski rząd uchwalił w środę projekt nowelizacji konstytucji, zmieniającej uprawnienia prezydenta - poinformowała czeska państwowa agencja CTK, powołując się na własne źródła. Jeśli wszystko pójdzie po myśli rządu, to od przyszłego roku Milosz Zeman utraci niektóre prerogatywy.

Zamieszanie z dostępem Rosjan do Parlamentu Europejskiego

Rosyjscy dyplomaci będą mieć ograniczony wstęp do Parlamentu Europejskiego - zdecydował szef tej instytucji Martin Schulz. Możliwość wejścia do siedziby PE zachowają jedynie ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow i jeszcze jeden dyplomata tego kraju.

Prezydent Finlandii chce się dogadać z Rosją ws. "czarnej listy"

Finlandia będzie rozmawiać z Rosją na temat listy sankcji, na której znaleźli się fińscy obywatele - oświadczył we wtorek Sauli Niinisto, prezydent Finlandii. Wyjaśnił, że chodzi mu o dwustronny format rozmów, z pominięciem Unii Europejskiej. Innego zdania jest fińskie MSZ, które oświadczyło, że organem kompetentnym do dialogu na ten temat jest właśnie UE.

Rosjanie z ograniczonym wstępem do Parlamentu Europejskiego

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz poinformował we wtorek, że ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow będzie mieć ograniczony wstęp do siedziby europarlamentu. To konsekwencja nałożenia przez Rosję sankcji wizowych na 89 polityków z UE.

Gry wojenne Rosja-Zachód. Odwet Kremla za sankcje UE

Rosyjskie bombowce SU-24 nad amerykańskim niszczycielem pełniącym misję NATO na Morzu Czarnym. Podobne incydenty z udziałem lotnictwa rosyjskiego nie należą do rzadkości. O relacjach Moskwy z Zachodem rozmawiali goście programu "Otwarcie dnia" byli Michał Kacewicz z "Newsweeka" oraz Agaton Koziński.

W Rosji ruszy proces oskarżonego o szpiegostwo estońskiego oficera

8 czerwca w Pskowie ruszy proces w sprawie estońskiego oficera, oskarżonego przez rosyjską prokuraturę o szpiegostwo, przemyt i nielegalne przekroczenie granicy. Eston Kohver został zatrzymany na rosyjsko-estońskiej granicy w pobliżu przejścia Luhamaa na początku września zeszłego roku. Według estońskich służb, został uprowadzony podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Co najmniej dwa powody, by zbojkotować mundial w Rosji

Największa niemiecka gazeta opiniotwórcza "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że Niemcy i Anglia powinny zagrozić Rosji bojkotem mistrzostw świata w piłce nożnej. Wśród powodów autor komentarza wymienia rosyjską agresję we wschodniej Ukrainie oraz korupcję w FIFA.

Sikorski rozczarowany, że nie ma go na rosyjskiej "czarnej liście"

- Polska jest przez Rosję coraz bardziej traktowana jak na banicji - mówi Krzysztof Gawkowski (SLD), nawiązując do rosyjskiej "czarnej listy”, na której znaleźli się m.in. polscy politycy. Jan Dziedziczak (PiS) apeluje, by listą się nie przejmować i dalej pomagać rosyjskiej opozycji. Z kolei marszałek Sejmu Radosław Sikorski listą jest zawiedziony, bo - jak mówi - zabrakło na niej jego nazwiska.

Putin zawita do Mediolanu. "Okazja do dialogu"

Stosunki rosyjsko-włoskie są dobre i stabilne, nie ma powodu do pesymizmu - stwierdzili szefowie MSZ obu krajów Siergiej Ławrow i Paolo Gentiloni po spotkaniu w Moskwie. Mówili też o wizycie prezydenta Putina na wystawie Expo w Mediolanie 10 czerwca.

Niemcy nadal będą "zabiegać o dialog z Rosją"

Rząd Niemiec będzie nadal, pomimo wydania przez Rosję zakazu wjazdu dla 89 polityków UE, zabiegał o utrzymanie dialogu z władzami w Moskwie - zapowiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, zastrzegając, że zakaz nie służy odprężeniu.

"Naftowe sankcje" czekają na Rosję. "To pomysł, który leży na półce"

UE może ograniczyć import ropy z Rosji "ale tylko w przypadku eskalacji konfliktu we wschodniej Ukrainie" - powiedział Wojciech Kowalski z DM EFIX w rozmowie z tvn24bis.pl. Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zaproponował, by zamiast "symbolicznej" polityki polegającej na zakazywaniu wjazdu do UE osobom, wprowadzić "transparentny i inteligentny system sankcji". Komentator proponuje przy tym, by ograniczyć import rosyjskiej ropy.

Tajemnicza "czarna lista" Rosji. "Polacy rekordzistami"

- Jesteśmy rekordzistami, prawie jedna czwarta nazwisk należy do Polaków - mówił gość "Otwarcia dnia w TVN24 Biznes i Świat Łukasz Lipiński z Polityki Insight. Z kolei Paweł Rabiej z Centrum Stosunków Międzynarodowych zastanawiał się, dlaczego lista została ogłoszona właśnie teraz. Rosja stworzyła tzw. czarną listę z nazwiskami osób objętych zakazem wjazdu na teren federacji. Zakaz jest odpowiedzią na sankcje nałożone przez Unię Europejską.

Rosja "głęboko rozczarowana" reakcją UE. Na "czarnej liście" 18 Polaków

Moskwa jest "głęboko rozczarowana" działaniami europejskich partnerów w odpowiedzi na rosyjską "czarną listę", na której znaleźli się europejscy urzędnicy, działacze i przedsiębiorcy - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Rosji Aleksiej Mieszkow. Objęci sankcjami nie mogą wjechać na teren Federacji Rosyjskiej. Na liście jest 89 nazwisk, z czego 18 osób to Polacy.