Rosja - UE

Rosja - UE

UE nie uznała wyborów na Krymie. Komunikat MSZ Polski

Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską, dlatego nie uznała też rosyjskich wyborów parlamentarnych na terytorium Półwyspu Krymskiego, które odbyły się w niedzielę - podano w oświadczeniu opublikowanym przez Brukselę. Polskie MSZ w swoim komunikacie stwierdziło, że ich przeprowadzenie na Krymie było niezgodne z prawem.

Rosja i Chiny "przerażają". Bieńkowska proponuje emisję unijnych obligacji obronnych

Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska chce, by 27 państw UE (bez Wielkiej Brytanii) wyemitowało wspólne obligacje obronne, by ożywić rynek europejskiego przemysłu obronnego, co jest częścią strategii zwierania szeregów w obliczu Brexitu. - Zastanawiamy się nad połączenoe budżetów narodowych, by finansować wspólne projekty obronne - powiedziała w rozmowie z agencją Reutera Bieńkowska.

Ustanowienie "Europy obrony". Propozycja Francji i Niemiec

Francja i Niemcy przygotowały razem propozycje uczynienia polityki obronnej Unii Europejskiej bardziej skuteczną, aktywną i użyteczną - powiedział w piątek AFP minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Ich wspólny dokument będzie przedstawiony 16 września w Bratysławie.

Putin szuka alternatyw dla Europy. "Skierujemy gaz na wschód"

Gazprom myśli o połączeniu złóż gazu na Syberii Zachodniej ze szlakami przesyłowymi na rosyjskim Dalekim Wschodzie. W razie problemów w Europie Rosja będzie przestawiać kierunek dostaw surowca na wschód - oświadczył w piątek prezydent Władimir Putin.

"Ryzyko destabilizacji Czech. Rosja prowadzi wojnę informacyjną"

Rosyjski wywiad prowadzi "wojnę informacyjną" w Czechach, tworzy sieć kontrolowanych przez siebie ugrupowań i środków propagandowych, które mogą zostać wykorzystanie do destabilizacji państwa - ostrzegły w czwartek czeskie służby specjalne odpowiedzialne za kontrwywiad (BIS).

"Rośnie rosyjskie zagrożenie". Finowie radzą, jak je powstrzymać

Rosja stanowi rosnące zagrożenie dla Finlandii - stwierdzono w nowym raporcie Fińskiego Instytutu Spraw Zagranicznych (FIIA). Wezwano w nim władze, by w związku z tym zachowały czujność względem rosyjskich prób wykorzystania energetyki dla celów politycznych, przygotowały się na możliwe "nietradycyjne konflikty", a także kontynuowały wojskową współpracę z Zachodem.

Napięty chiński grafik Putina

Z Barackiem Obamą o Syrii, a z Angelą Merkel i Francois Hollande'em zapewne także o sytuacji na Ukrainie. Kreml i rosyjskie media ujawiają plany Władimira Putina na szczyt G20 w Chinach.

Putin uruchomił pięść armii. Czym to grozi? Pięć punktów

Niezapowiedzianemu sprawdzianowi gotowości bojowej większości rosyjskich wojsk przyświecają cele zarówno taktyczne, jak i strategiczne. Polityczne, jak i czysto militarne. Powodów do straszenia wojną, zwłaszcza w NATO, nie ma. Z drugiej jednak strony Kreml już nie raz pokazał, że symulację działań wojennych łatwo zmienić w jak najbardziej realną operację wojskową.