Rosja - UE

Rosja - UE

Wiceszef MSZ: łagodzenie sankcji wobec Rosji byłoby kompromitacją UE

Wciąż nierozwiązany problem agresji rosyjskiej na Ukrainie to tylko jeden z powodów, dla których warto rozmawiać o polityce wobec Moskwy- powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański. Dodał, że Polska jest otwarta na dyskusje ws. zaostrzenia restrykcji wobec Moskwy za jej działania w Syrii.

"FT": Rosja ingeruje w politykę wewnętrzną państw Europy

Informacje uzyskane przez europejskie służby wywiadowcze wykazują, że Moskwa ingeruje w politykę wewnętrzną państw Europy - podaje "Financial Times". Kwestia ta - według gazety - ma być omawiana w tym tygodniu na szczycie UE w Brukseli.

"FAS": Angela Merkel chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce na najbliższym szczycie w Brukseli nakłonić Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji - podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Powodem jest udział Moskwy w wojnie w Syrii.

W Rosji wieszczą "nowy etap wojny na sankcje"

"Rosję czeka nowy etap wojny na sankcje" - ocenia rządowa "Rossijskaja Gazieta", analizując zaostrzenie stosunków rosyjsko-amerykańskich. Z kolei dziennik "Kommiersant" prognozuje, że odwołanie wizyty prezydenta Władimira Putina we Francji grozi nowymi restrykcjami.

UE nie uznała wyborów na Krymie. Komunikat MSZ Polski

Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską, dlatego nie uznała też rosyjskich wyborów parlamentarnych na terytorium Półwyspu Krymskiego, które odbyły się w niedzielę - podano w oświadczeniu opublikowanym przez Brukselę. Polskie MSZ w swoim komunikacie stwierdziło, że ich przeprowadzenie na Krymie było niezgodne z prawem.

Rosja i Chiny "przerażają". Bieńkowska proponuje emisję unijnych obligacji obronnych

Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska chce, by 27 państw UE (bez Wielkiej Brytanii) wyemitowało wspólne obligacje obronne, by ożywić rynek europejskiego przemysłu obronnego, co jest częścią strategii zwierania szeregów w obliczu Brexitu. - Zastanawiamy się nad połączenoe budżetów narodowych, by finansować wspólne projekty obronne - powiedziała w rozmowie z agencją Reutera Bieńkowska.

Ustanowienie "Europy obrony". Propozycja Francji i Niemiec

Francja i Niemcy przygotowały razem propozycje uczynienia polityki obronnej Unii Europejskiej bardziej skuteczną, aktywną i użyteczną - powiedział w piątek AFP minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Ich wspólny dokument będzie przedstawiony 16 września w Bratysławie.