Rosja - UE

Rosja - UE

Kolejne starcie w Berlinie. Putin dzieli Merkel i Steinmeiera

Rzeczniczka Angeli Merkel stwierdziła w poniedziałek, że "nie ma powodu, by zmieniać politykę Unii Europejskiej wobec Rosji" i sankcje - na tym poziomie, na jakim są - pozostaną co najmniej do marca, bo wtedy będą poddane nowemu głosowaniu w Brukseli. Odniosła się tym samym do słów szefa MSZ Francka-Waltera Steinmeiera, który stwierdził w ub. tygodniu, że sankcje wobec Kremla czas złagodzić.

Szef niemieckiej dyplomacji: czas przestać przykręcać śrubę Moskwie

Szef niemieckiej dyplomacji ma własne zdanie na temat relacji z Rosją i - jak już przyzwyczaił opinię publiczną - znowu stanął w zupełnej opozycji do kanclerz Angeli Merkel. W wywiadzie dla dziennika "Der Spiegel" stwierdził, że Unia Europejska "przesadza" z sankcjami wobec Moskwy. - Kryzys, jaki wywołały, może doprowadzić do zmian w krajobrazie politycznym w Rosji - stwierdził.

Od kryzysu do rewolucji. 190 minut Putina w pięciu punktach

Kolejne "programowe" wystąpienie Władimira Putina i znów bez zaskoczenia. Jeśli chodzi o stosunki z Zachodem i kryzys ukraiński, prezydent Rosji mówił dokładnie to, co mówi od miesięcy. Kryzys? "W najgorszym razie potrwa dwa lata i wyjdziemy z tego wzmocnieni".

Kto straci na upadku Rosji? Niemcy i giganci

Rosyjska gospodarka popada w recesję. W ostatnich dniach gwałtownie na wartości tracił rubel, a przez najniższe od lat ceny ropy Kreml może mieć problem ze spięciem budżetu. Kto straci jeśli kraj rządzony przez Władimira Putina zbankrutuje?

Rosyjska załoga Mistrala wróci do domu? "Ich wyjazd jest ostateczny"

- 400 rosyjskich marynarzy, którzy przybyli do portu Saint Nazaire w celu przejęcia okrętu Władywostok, spędzą święta z rodzinami w kraju - twierdzi francuska gazeta "Ouest-France". Rosjanie mają wrócić do kraju na pokładzie okrętu szkolnego Smolnij. Ich wyjazd ma być "ostateczny".

Niezapowiedziane ćwiczenia w Kaliningradzie. Iskandery i desantowcy za północną granicą Polski

Rosyjskie wojsko przeprowadziło w tajemnicy manewry w Kaliningradzie. Do eksklawy przerzucono brygadę powietrznodesantową i brygadę rakiet balistycznych Iskander. Miało to być sprawdzenie gotowości wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego. Rosyjska telewizja państwowa wyraziła przekonanie, że wywiad NATO nic nie zauważył. Jednak dokładnie w czasie ćwiczeń Litwa informowała o wzmożonej aktywności Rosjan w Kaliningradzie i podniosła gotowość sił zbrojnych.

As wywiadu czy produkt dezinformacji? Za dużo luk w historii "kreta FSB" w Estonii

Wokół sprawy rzekomego świetnie uplasowanego agenta FSB w estońskiej służbie bezpieczeństwa rozgorzała wojna informacyjna. Wraca też stary spór o miejsce byłych funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki. Ostateczna ocena autentyczności informacji podanych w filmowym materiale NTV będzie trudna i długotrwała. Takich wątpliwości nie ma, jeśli chodzi o polityczną ocenę rosyjskiego ruchu.

Szwecja i Dania protestują w sprawie rosyjskiego samolotu

Władze Szwecji i Danii wezwały ambasadorów Rosji, by zaprotestować przeciwko incydentowi z rosyjskim samolotem wojskowym, który - jak podał Sztokholm - lecąc z wyłączonym transponderem, znalazł się za blisko szwedzkiego samolotu pasażerskiego.

Saryusz-Wolski: chciałbym, by Mistrale zostały przekazane Ukrainie

Nawet gdyby Francuzi dostarczyli Mistrale Rosji, to formalnie byliby w porządku, bo unijne embargo nie obejmuje kontraktów wstecznych - oświadczył w programie "Świat" w TVN24 BiŚ Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Stwierdził, że on sam, gdyby to od niego zależało, przekazałby okręty Ukrainie.

"Pierwsza partia putinowska na Zachodzie"

Skrajnie prawicowy francuski Front Narodowy (FN) jest finansowany przez Moskwę, chce też zaimportować rosyjski model autorytarnej demokracji - piszą media we Francji i USA. Formacja Marine Le Pen "to pierwsza partia putinowska na Zachodzie" - pisze "Causeur".