Rosja - UE

Rosja - UE

Europa zacznie się dzielić? Po przecieku z Brukseli rozmowy ws. Rosji mogą być nerwowe

W Brukseli spotykają się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Będą rozmawiali o zagrożeniu terroryzmem na kontynencie po ostatnich atakach we Francji. Mają też poświęcić więcej czasu niż w ostatnich miesiącach konfliktowi na Ukrainie i relacjom UE-Rosja. Zwłaszcza, że separatyści zaczęli zabijać w atakach nie tylko ukraińskich żołnierzy, ale i cywilów, a przed kilkoma dniami wyciekł z Brukseli dokument sugerujący rozpoczęcie rozmów o normalizacji stosunków z Rosją.

Rubel najsłabszy od czterech tygodni. Przez tanią ropę

Pod presją gwałtownie spadających cen ropy naftowej na świecie dramatycznie słabnie waluta narodowa Rosji. Na giełdzie w Moskwie jej kurs dołuje już trzecią sesję z rzędu. Od piątku rubel stracił 9,6 proc. wobec dolara i 8,7 proc. w stosunku do euro.

Pikieta przed ambasadą Francji w Moskwie: rysownicy "dostali za swoje"

"Bluźniercy z Francji koszmarnie drwili z Jezusa Chrystusa i otrzymali sprawiedliwą karę" - plakaty z takimi słowami trzymali ludzie, stojący w czwartek przed ambasadą Francji w Moskwie. Po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" w całej Rosji pojawiają się nie tylko słowa oburzenia i współczucia, ale też potępienia dla ofiar ataku, które "zasłużyły" na śmierć za swoje "bluźnierstwa".

Merkel potwierdza twarde stanowisko ws. sankcji wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Rosji jest zrealizowanie przez Kreml całego porozumienia z Mińska. Jej zdaniem nadal nie wiadomo, czy dojdzie do szczytu ws. Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie.

Hollande chce zniesienia sankcji wobec Rosji

Prezydent Francji Francois Hollande chce, aby zachodnie sankcje wobec Rosji zostały zniesione, bo w tym miesiącu w rozmowach na temat konfliktu na Ukrainie został osiągnięty znaczny postęp. W podobnym tonie wypowiedział się niemiecki wicekanclerz Sigmar Gabriel. Uważa on, że dalsze zaostrzanie sankcji grozi “pożarem na świecie”.

Lewandowski: wyzwania dla Polski to reforma branży węglowej, wejście do strefy euro, utrzymanie stabilności gospodarczej

Reforma polskiej branży węglowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem premier Kopacz. - Trzeba przygotowywać kopalnie do wygaszania, utorować drogę do rentownej Kompanii Węglowej - mówi w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze i europoseł. Dodał, że chciałby, aby do zespołu ekspertów z dziedziny energetyki dołączył były wicepremier Janusz Steinhoff. - To człowiek, który zmierzył się z restrukturyzacją górnictwa i wie, jakie są bariery tego typu przedsięwzięć w dużych sektorach - przekonuje Lewandowski.

Mogherini chce jednać Unię z Rosją. Ławrow widzi "realną szansę"

- Wszyscy chcą wydostać się z logiki konfrontacji, z nieprzejednanych sprzecznych pozycji - stwierdziła w niedzielnym wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica" szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Dzień później szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że widzi "realną szansę" na rozwiązanie ukraińskiego kryzysu w 2015 roku.

UE: władze Rosji niszczą społeczeństwo obywatelskie

Unijna dyplomacja krytykuje władze w Moskwie za umieszczenie Centrum Sacharowa na tzw. liście zagranicznych agentów. "Oczekujemy zaprzestania piętnowania organizacji pozarządowych" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Kolejne starcie w Berlinie. Putin dzieli Merkel i Steinmeiera

Rzeczniczka Angeli Merkel stwierdziła w poniedziałek, że "nie ma powodu, by zmieniać politykę Unii Europejskiej wobec Rosji" i sankcje - na tym poziomie, na jakim są - pozostaną co najmniej do marca, bo wtedy będą poddane nowemu głosowaniu w Brukseli. Odniosła się tym samym do słów szefa MSZ Francka-Waltera Steinmeiera, który stwierdził w ub. tygodniu, że sankcje wobec Kremla czas złagodzić.

Szef niemieckiej dyplomacji: czas przestać przykręcać śrubę Moskwie

Szef niemieckiej dyplomacji ma własne zdanie na temat relacji z Rosją i - jak już przyzwyczaił opinię publiczną - znowu stanął w zupełnej opozycji do kanclerz Angeli Merkel. W wywiadzie dla dziennika "Der Spiegel" stwierdził, że Unia Europejska "przesadza" z sankcjami wobec Moskwy. - Kryzys, jaki wywołały, może doprowadzić do zmian w krajobrazie politycznym w Rosji - stwierdził.

Od kryzysu do rewolucji. 190 minut Putina w pięciu punktach

Kolejne "programowe" wystąpienie Władimira Putina i znów bez zaskoczenia. Jeśli chodzi o stosunki z Zachodem i kryzys ukraiński, prezydent Rosji mówił dokładnie to, co mówi od miesięcy. Kryzys? "W najgorszym razie potrwa dwa lata i wyjdziemy z tego wzmocnieni".

Kto straci na upadku Rosji? Niemcy i giganci

Rosyjska gospodarka popada w recesję. W ostatnich dniach gwałtownie na wartości tracił rubel, a przez najniższe od lat ceny ropy Kreml może mieć problem ze spięciem budżetu. Kto straci jeśli kraj rządzony przez Władimira Putina zbankrutuje?

Rosyjska załoga Mistrala wróci do domu? "Ich wyjazd jest ostateczny"

- 400 rosyjskich marynarzy, którzy przybyli do portu Saint Nazaire w celu przejęcia okrętu Władywostok, spędzą święta z rodzinami w kraju - twierdzi francuska gazeta "Ouest-France". Rosjanie mają wrócić do kraju na pokładzie okrętu szkolnego Smolnij. Ich wyjazd ma być "ostateczny".

Niezapowiedziane ćwiczenia w Kaliningradzie. Iskandery i desantowcy za północną granicą Polski

Rosyjskie wojsko przeprowadziło w tajemnicy manewry w Kaliningradzie. Do eksklawy przerzucono brygadę powietrznodesantową i brygadę rakiet balistycznych Iskander. Miało to być sprawdzenie gotowości wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego. Rosyjska telewizja państwowa wyraziła przekonanie, że wywiad NATO nic nie zauważył. Jednak dokładnie w czasie ćwiczeń Litwa informowała o wzmożonej aktywności Rosjan w Kaliningradzie i podniosła gotowość sił zbrojnych.

As wywiadu czy produkt dezinformacji? Za dużo luk w historii "kreta FSB" w Estonii

Wokół sprawy rzekomego świetnie uplasowanego agenta FSB w estońskiej służbie bezpieczeństwa rozgorzała wojna informacyjna. Wraca też stary spór o miejsce byłych funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki. Ostateczna ocena autentyczności informacji podanych w filmowym materiale NTV będzie trudna i długotrwała. Takich wątpliwości nie ma, jeśli chodzi o polityczną ocenę rosyjskiego ruchu.