PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

Piotrowicz: nie cofniemy się ani na krok

Wspieracie sądy, aby uchroniły was przed odpowiedzialnością za krzywdy wyrządzone obywatelom - mówił Stanisław Piotrowicz (PiS) do opozycji w debacie nad projektem posłów PiS dotyczącym zmian w Sądzie Najwyższym. - W sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości nie cofniemy się ani na krok - oświadczył.

"To jest przemoc polityczna", "jesteście tchórzami". Ostry spór w Sejmie

Wprowadzenie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym do wtorkowego porządku posiedzenia wywołało ostry spór między opozycją a Prawem i Sprawiedliwością. W głosowaniu Sejm zdecydował, że nie będzie przerwy w obradach. Domagała się jej opozycja, zarzucając posłom PiS łamanie zasad demokracji i regulaminu Sejmu.

Wieczorem spotkanie prezydenta z marszałkami. Chodzi o sądownictwo

Proponowane przez PiS zmiany w Sądzie Najwyższym oraz przyjęte przez Sejm ustawy o sądownictwie - o tym na zwołanym na wtorek wieczorem spotkaniu będą dyskutować prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Sąd Najwyższy krytycznie o ustawie PiS. "Model represyjny"

Przekazanie tak istotnej władzy ministrowi sprawiedliwości prowadzi do kolizji z zasadami podziału i równowagi władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, przez co dochodzi do braku gwarancji prawa do sądu - ocenił Sąd Najwyższy w opinii do poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Straż Marszałkowska przy mównicy. "Nie zezwala się posłom na wchodzenie"

Przed rozpoczęciem pierwszego czytania ustawy o Sądzie Najwyższym strażniczki ze Straży Marszałkowskiej broniły dostępu do wejścia na mównicę. Zarządzenie w tej sprawie wydał marszałek Sejmu. "Nie zezwala się posłom na wchodzenie i przebywanie w części sali prezydialnej sali posiedzeń Sejmu obejmującej przestrzeń za stołem prezydialnym" - napisał Marek Kuchciński. "Pierwszy raz w czasie normalnych obrad" - skomentował tę sytuację na Twitterze poseł PO Bartosz Arłukowicz.

"Pudrowanie trupa, oszukiwanie społeczeństwa"

- Drobne ustępstwo, które nie zmienia sensu, istoty zamachu na niezawisłość sędziowską - komentował we "Wstajesz i wiesz" Paweł Rabiej (Nowoczesna), oceniając poprawkę PiS do ustawy o Sądzie Najwyższym. - Jeżeli wcześniej KRS został upolityczniony i wpływ na wybór członków KRS-u ma mieć PiS, to tak naprawdę poprawka do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym to jest oszukiwanie społeczeństwa i pudrowanie trupa - dodawał Jakub Stefaniak z PSL.

Po zmianach o połowę mniej sędziów w Sądzie Najwyższym. PiS mówi o "usprawnieniu"

W okresie przejściowym w Sądzie Najwyższym po reformie w kształcie proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zasiądzie o połowę mniej sędziów orzekających - wynika z projektu ustawy. Zwracają na to uwagę dziekani dziewięciu wydziałów prawa polskich uczelni, którzy przewidują, że reforma zamiast usprawnić pracę, "wydłuży czas postępowania" przed sądem.

Wiceminister sprawiedliwości: będą dwie poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym

Ministerstwo sprawiedliwości chce, by posłowie PiS zgłosili do ustawy o Sądzie Najwyższym dwie poprawki - zapowiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zgodnie z nimi ze swoich kompetencji zrezygnować miałby minister sprawiedliwości na rzecz Krajowej Rady Sądownictwa. Jednak według zmienianych właśnie przez PiS przepisów to do większości sejmowej będzie należał wybór członków KRS.

Bodnar: moim zdaniem to projekt ministerialny

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym to jest zła zmiana dla obywatela. Spowoduje, że wymiar sprawiedliwości zostanie podporządkowany politykom - powiedział w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - W sprawach, które będą ważne dla polityków partii rządzącej, dla spółek skarbu państwa, dla interesów finansowych państwa, tam sądy doskonale będą wiedziały, jakiej granicy nie mogą przekroczyć - dodał.