PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

- Prezydent mówił, że to będzie dotyczyło tylko tych członków KRS, którzy są sędziami, podczas kiedy ta zmiana, która w Sejmie została uchwalona, wprowadza dwa zgromadzenia do KRS. Jedno z nich jest sędziowskie, a drugie w dużej mierze z polityków - mówił w programie "Tak jest" prawnik profesor Marcin Matczak o oświadczeniu prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmian w sądownictwie.

Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów w Sejmie to krok w dobrą stronę, jednak tak naprawdę to koalicja PiS-u z Kukizem. Nas interesuje system, w którym sędziowie wybierają sędziów - mówili politycy Nowoczesnej Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zgadzam się z tym, że potrzebna jest reforma Krajowej Rady Sądownictwa, zgadzam się z zasadniczymi kierunkami tej reformy. Jestem przekonany, że potrzebna jest także reforma Sądu Najwyższego. Ale powinna to być reforma przeprowadzana mądrze i powinna być to reforma przeprowadzana spokojnie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Wzywam obywateli, środowiska prawnicze, by stali niezłomnie na gruncie konstytucji – mówiła podczas debaty nad projektem PiS o Sądzie Najwyższym Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Poseł Kukiz'15 Jerzy Jachnik zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprze projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

Wspieracie sądy, aby uchroniły was przed odpowiedzialnością za krzywdy wyrządzone obywatelom - mówił Stanisław Piotrowicz (PiS) do opozycji w debacie nad projektem posłów PiS dotyczącym zmian w Sądzie Najwyższym. - W sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości nie cofniemy się ani na krok - oświadczył.