Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

W Berlinie rozpoczęło się w środę wieczorem spotkanie czwórki normandzkiej w sprawie sytuacji na Ukrainie. Na zaproszenie Angeli Merkel do stolicy Niemiec przyjechali prezydenci Francji, Rosji i Ukrainy - Francois Hollande, Władimir Putin i Petro Poroszenko. Przed rozmowami w stolicy Niemiec doszło do demonstracji przeciwko bombardowaniom w mieście Aleppo oraz polityce Władimira Putina.

Informacje uzyskane przez europejskie służby wywiadowcze wykazują, że Moskwa ingeruje w politykę wewnętrzną państw Europy - podaje "Financial Times". Kwestia ta - według gazety - ma być omawiana w tym tygodniu na szczycie UE w Brukseli.

Sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu należy cofnąć, jeśli tylko uspokoi się sytuacja w Donbasie - mówił w środę wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel. W ten sposób po raz kolejny w ostatnich miesiącach, podczas podróży do Moskwy, przeciwstawił się oficjalnej opinii rządu Angeli Merkel.

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej utrzymał w mocy wyrok wobec mieszkańca Permu skazanego za "rehabilitację nazizmu" w poście w internecie, w którym mowa była o udziale ZSRR w napaści na Polskę w 1939 roku. Sędziowie uznali, że informacje o wspólnym ataku Związku Radzieckiego i Niemiec na nasz kraj są kłamliwe. O wyroku poinformowała w piątek prasa.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w czwartek, że Europie grozi nowy niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na naszym kontynencie. Steinmeier jest gospodarzem spotkania w Poczdamie szefów dyplomacji krajów OBWE.

Po nieudanej wizycie szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Rosji niemieccy komentatorzy krytykują politykę Kremla wobec Syrii i Ukrainy polegającą na podsycaniu konfliktów służących rosyjskim interesom i używaniu - jak w czasach ZSRR - słowa "niet".

- Obecne stosunki rosyjsko-niemieckie przechodzą najtrudniejszy etap od momentu zjednoczenia Niemiec – oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Do spotkania doszło w Jekaterynburgu na Uralu, gdzie obydwaj politycy wystąpili na tamtejszym uniwersytecie.