Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Rosjanie "przewieźli się" na Niemcach, a Władimir Putin przeliczył się sądząc, że Europa nie będzie umiała się zjednoczyć i utrzymać wspólnego stanowiska wobec Rosji - stwierdził w programie "Świat" Romuald Szeremietiew z Akademii Obrony Narodowej. Gość TVN24 Biznes i Świat dodał, że Putina w ostatnim roku zaskoczyło bardzo wiele rzeczy i dzięki jedności Zachodu Polska "ma czas, by przygotować swój system obrony".

Działania Władimira Putina przypominają te z okresu zimnej wojny - powiedział w środę szef niemieckiej dyplomacji, Frank-Walter Steinmeier, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Rosji o produkcji dodatkowych 40 międzykontynentalnych pocisków balistycznych w ramach rozbudowy arsenału atomowego.

Szefowie dyplomacji Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy (tzw. format normandzki) spotkają się 23 czerwca w Paryżu, by omówić sytuację na wschodzie Ukrainy - poinformowały w czwartek służby prasowe MSZ Francji. Krótko pote potwierdziło to MSZ Rosji.

Władimir Putin zwracał się w minionych miesiącach kilkakrotnie do byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla z prośbą o publiczne poparcie Rosji w sporze z Ukrainą - podał w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". CDU nadal liczy się z opinią Kohla. Doniesienia "Spiegla" zdementował Dmitrij Pieskow. - To nieprawda - powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" uspokaja Niemców, pisząc, że prezydent Andrzej Duda, przedstawiciel obozu politycznego Jarosława Kaczyńskiego, nie dokona zmiany kierunku polityki zagranicznej Polski, ani też nie będzie odgrzewał dawnych sporów z Berlinem.

Rząd Niemiec potwierdził w środę swoje stanowisko, że przyłączenie Krymu do Rosji było aneksją i pogwałceniem prawa międzynarodowego. To odpowiedź na protesty rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który zarzucił Berlinowi, że pomylił aneksję z "ponownym zjednoczeniem".

Rząd Niemiec będzie nadal, pomimo wydania przez Rosję zakazu wjazdu dla 89 polityków UE, zabiegał o utrzymanie dialogu z władzami w Moskwie - zapowiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, zastrzegając, że zakaz nie służy odprężeniu.

Przewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckhard Cordes skrytykował w niedzielę na łamach "Welt am Sonntag" wykluczenie prezydenta Rosji Władimira Putina ze spotkania przywódców najbardziej wpływowych krajów świata G7 za tydzień w Bawarii.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył w piątek w Kijowie, że konflikt na wschodzie Ukrainy to nie wynik zbliżenia tego kraju z UE, lecz następstwo konfrontacji, na którą zdecydowała się Rosja. Powtórzył, że zniesienie sankcji wobec Rosji jest uzależnione od wdrożenia porozumień mińskich.

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenili w środę przed spotkaniem w Berlinie, że uzgodnione trzy miesiące temu w Mińsku zawieszenie broni nie jest w pełni przestrzegane. Merkel zapewniła Poroszenkę o poparciu dla Ukrainy.

Wizytująca Moskwę Angela Merkel wyraźnie nie znalazła nici porozumienia z Władimirem Putinem. - Znajdujemy się w trudnej fazie stosunków - stwierdziła na początku wspólnej konferencji prasowej niemiecka kanclerz. Rosyjski prezydent wyrażał nadzieję, że uda się je poprawić i deklarował przywiązanie do pokoju oraz dyplomacji. Jednocześnie prezentował swoje typowe stanowisko: winny sytuacji na Ukrainie jest Zachód, a jeśli Polska czy kraje bałtyckie boją się Rosji, to jest to ich własny problem.

Szefowie MSZ Rosji i Niemiec, Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier złożyli wieńce na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w czasie drugiej wojny światowej polegli w obronie Stalingradu, obecnie Wołgogradu. Ławrow podkreślił, że Niemcy są dziś "najważniejszym partnerem Rosji w sprawach europejskich i międzynarodowych".